LOT wprowadza gwarantowane zarobki na czas pandemii. Podano wysokość

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Mikosz: branża lotnicza jest w stanie śmierci klinicznejTVN24
wideo 2/2
TVN24Mikosz: branża lotnicza jest w stanie śmierci klinicznej

Stewardessy i piloci świadczący dla Polskich Linii Lotniczych LOT usługi na podstawie umów cywilno-prawnych otrzymają gwarantowane świadczenie od 2500 do 7200 złotych miesięcznie - poinformował narodowy przewoźnik. Porozumienie w tej sprawie podpisano na trzy lata.

"Na podstawie zmienionych warunków, personel latający otrzyma gwarantowane świadczenie w wysokości od 2500 do 7200 zł (plus VAT - red.) miesięcznie. Jest to rozwiązanie wprowadzone ze względu na załamanie rynku lotniczego spowodowane pandemią COVID-19. Zarobki wzrosną wraz ze stopniową odbudową siatki połączeń oraz większą liczbą realizowanych lotów. Porozumienie dotyczy członków personelu latającego, świadczących dla LOT usługi na podstawie umów cywilnoprawnych" - poinformowano w czwartkowym komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Brak lotów

Spółka wskazała, że od niemal dwóch miesięcy LOT nie realizuje regularnych połączeń lotniczych, a bez zajęcia pozostaje większość pilotów i stewardess.

"W związku z tym przedstawiciele personelu latającego oraz spółek LOT Crew i LOT Cabin Crew wypracowali formułę porozumienia, która zakłada, że nawet gdy faktyczny nalot (liczba godzin spędzonych w powietrzu) będzie bliski lub równy zeru, członkowie załóg otrzymają gwarantowane świadczenie odpowiadające 20 godzinom pracy w przypadku stewardess oraz 13-15 godzinom w przypadku pilotów" - czytamy.

W praktyce - jak wyjaśnił LOT - oznacza to, że stewardessy nawet przy zerowym nalocie otrzymają od 2500 do 3600 złotych miesięcznie, a kapitanowie przy nalocie mniejszym niż 13-15 godzin od 5500 do 7200 złotych miesięcznie.

"Natomiast w przypadku faktycznego przepracowania większej niż minimalna gwarantowana liczba godzin, wypłacone wynagrodzenie będzie odpowiednio wyższe. Ich przychody będą zatem rosły w miarę wznawiania operacji lotniczych" - zwróciła uwagę spółka.

Jak podał LOT, na pokładach samolotów przewoźnika lata około 1700 stewardess i około 900 pilotów. "Z tego około 1,2 tysiąca stewardess i około 600 pilotów, którzy w ostatnim tygodniu zawarli porozumienie z LOT, świadczy usługi na podstawie umów cywilno-prawnych, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą" - czytamy.

Polskie Linie Lotnicze LOT na początku tygodnia poinformowały, że od 1 czerwca wznowią loty krajowe. Od 1 czerwca podróżni będą mogli polecieć między innymi z Warszawy do Gdańska, Krakowa i Poznania. Rejsy będą się odbywały z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

LOT PRZYGOTOWAŁ WYTYCZNE DLA PASAŻERÓW

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock