KGHM ma nowego-starego prezesa. Krzysztof Skóra na czele miedziowego giganta

Z kraju


Krzysztof Skóra nowym prezesem KGHM. Na tym stanowisku zastąpi Herberta Wirtha, który zarządzał największą miedziową spółką w Polsce od 2009 roku. Skóra był już szefem KGHM w latach 2006-2008.

Krzysztof Skóra był już prezesem KGHM za czasów pierwszego rządu Prawa i Sprawiedliwości. Stanowisko stracił w 2008 roku, kiedy władzę zdobyła Platforma Obywatelska.

Obecnie Skóra zasiada w sejmiku województwa dolnośląskiego. Należy do klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Nowy szef KGHM ukończył Akademią Ekonomiczną we Wrocławiu, gdzie studiował na kierunkach: organizacja i zarządzanie, a także finanse i bankowość.

Zmiany w zarządzie

Spółka podała w opublikowanym we wtorek późnym wieczorem komunikacie, że oprócz prezesa spółki Herberta Wirtha rada nadzorcza odwołała też pierwszego wiceprezesa zarządu Jarosława Romanowskiego, wiceprezesa zarządu Marcina Chmielewskiego oraz wiceprezesa zarządu Jacka Kardelę. Wirth pełnił funkcję prezesa zarządu od 2009 roku.

Jednocześnie w skład zarządu KGHM powołano - poza Skórą - Mirosława Stanisława Bilińskiego na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. rozwoju, a także Jacka Raweckiego na wiceprezesa zarządu ds. korporacyjnych.

Audyt w KGHM

Minister skarbu Dawid Jackiewicz zapowiadał przeprowadzenie audytu w miedziowej spółce. Zwracał uwagę, że powinien on przynieść odpowiedź m.in. na to, jak dywersyfikować działalność spółki, by nie była ona narażona na problemy finansowe w sytuacji spadających cen miedzi. MSP zapowiadało również zbadanie zasadności inwestycji KGHM w kopalnię Sierra Gorda w Chile. Odkrywkowa kopalnia w Chile została uruchomiona w czerwcu 2014 roku. W listopadzie ub.r. spółka informowała, że w trzecim kwartale 2015 roku odnotowała 270 mln zł straty netto i 40 mln straty EBITDA na tym przedsięwzięciu. KGHM ma 55 proc. udziałów w kopalni. Przedstawiciele spółki argumentowali, że na jej wynik wpłynęły niekorzystne ceny surowców na rynkach światowych, a także to, że nie osiągnęła pełnej mocy wydobywczej. Spółka wówczas informowała także, że po dziewięciu miesiącach 2015 r. przychody Grupy KGHM wyniosły 14,9 mld zł, a zysk netto wyniósł 1,2 mld zł. EBITDA, czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji, osiągnęła 3,7 mld zł. W trzecim kwartale 2015 r. KGHM zanotował 354 mln zł jednostkowego zysku netto. Rok wcześniej było to 629 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 567 mln zł. Rok temu było to 953 mln zł.

Kluczowa spółka

KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa. Jest jednym z czołowych na świecie producentów miedzi i srebra. Obecnie Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych.

Autor: msz,mb/ / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Raporty: