Porozumienie z kontrolerami na dwa miesiące i dziesięć dni. Co w nim jest?

Źródło:
TVN24
Podpisano porozumienie PAŻP z kontrolerami na 2 miesiące
Podpisano porozumienie PAŻP z kontrolerami na 2 miesiąceTVN24
wideo 2/12
Podpisano porozumienie PAŻP z kontrolerami na 2 miesiąceTVN24

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i kontrolerzy w czwartek doszli do porozumienia - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24. Porozumienie zostało zawarte na dwa miesiące - do 10 lipca. W tym czasie strony mają uzdrowić atmosferę i ustalić wszystkie szczegóły.

Porozumienie zostało podpisane podczas sejmowej podkomisji do spraw transportu lotniczego.

"Mam dobrą wiadomość - nie będzie paraliżu polskiego nieba. Dziękuję wszystkim stronom zaangażowanym w zawarcie tego porozumienia. Warto rozmawiać" - napisał na Twitterze poseł Platformy Obywatelskiej Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Treść porozumienia PAŻP i ZZKRL

We wpisie posła PO widzimy również treść porozumienia PAŻP i ZZKRL:

1) PAŻP zobowiązuje się do niezwłocznego rozpoczęcia audytu organizacyjnego i niezbędnych restrukturyzacji. 2) Do dnia 29 lipca br. zostaną podpisane dokumenty wydłużające okresy wypowiedzenia osobom, którym kończą się umowy w dniu 30 kwietnia br. 3) ZZKRL na podstawie zawartego porozumienia będzie rekomendował członkom powrót do pracy lub odpowiednio przedłużenia okresu wypowiedzenia do 10 lipca br. 4) ZZKRL zobowiązuje się przedstawić członkom warunki zatrudnienia w dniu 28 lipca br. 5) Nowe umowy, na czas określony do dnia 10 lipca br., zostaną podpisane 29 kwietnia br. 6) Strony zobowiązują się od dnia 29 kwietnia br. kontynuować prace nad zgłoszonymi przez ZZKRL dokumentami, tj. Regulaminem Wynagradzania, Regulaminem Pracy, programem w zakresie rozwoju, szkolenia i wsparcia dla pracowników zatrudnionych na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego i informatora FIS i Kodeksem Etyki. 7) Strony zobowiązują się do nadzorowania przyjętych dotąd wzajemnych ustaleń w zakresie bezpieczeństwa i polityki organizacyjnej i kadrowej".

Dodano, że kolejne "spotkanie odbędzie się 29 kwietnia br. o godz. 12.00".

"Mamy przełom w negocjacjach"

"Mamy przełom w negocjacjach ze Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego! Za chwilę posiedzenie sejmowej podkomisji, podczas której podamy szczegóły" - przekazał na Twitterze tuż przed południem minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Wszystko wskazuje na to - docierają takie sygnały, że ruch lotniczy w Polsce nie będzie dotknięty częściowym, całkowitym lub niewielkim paraliżem - mówił przed południem Adamczyk w Sejmie.

- Wszystko wskazuje na to, że układające się strony dochodzą już do porozumienia i mam nadzieję, że dzisiaj taki komunikat właśnie o tym porozumieniu będzie mógł zostać przekazany - dodał.

Negocjacje PAŻP z kontrolerami

Negocjacje kierownictwa PAŻP z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego toczyły się od kilku tygodni. Rozmowy dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania.

Jak poinformowano w środę wieczorem we wspólnym komunikacie po spotkaniu przedstawicieli PAŻP oraz Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, pracodawca przedstawił dwie propozycje porozumienia ze stroną społeczną. Prace nad zgłoszonymi propozycjami - jak podano - miały trwać do późnych godzin wieczornych. "Strony dążą do ustalenia w dniu 28.04.2022 r. (czwartek) wspólnego stanowiska" - napisano.

Wcześniej w środę PAŻP poinformowała, że "dążąc do doskonalenia procedur bezpieczeństwa, zaakceptowała i uzgodniła wdrożenie wszystkich dotyczących ich postulatów, zgłaszanych przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. "Od dwóch tygodni są one stopniowo wdrażane, a równolegle obecne Kierownictwo PAŻP analizuje możliwość wprowadzania dalszych, pozytywnych zmian w tym zakresie" - przekazano w komunikacie.

Jak dodano, kierownictwo rozpoczęło wdrażanie postulatów dotyczących między innymi ograniczania jednoosobowych obsad, weryfikacji tzw. pojemności sektorowych, określających ile samolotów jednocześnie mają do prowadzenia kontrolerzy w jednej chwili czy przywrócenia pełnej obsady Senior Kontrolerów także w nocy.

Rozporządzenie o ograniczeniu ruchu lotniczego

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił w środę dziennikarzom w Sejmie, że jeżeli w PAŻP dojdzie do porozumienia, to 1 maja i w każde kolejne dni ruch lotniczy nad Polska będzie niezaburzony.

W poniedziałek opublikowano rozporządzenie w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym. Ma ono związek z toczącymi się negocjacjami w PAŻP. Adamczyk przekazał, że rozporządzenie Rady Ministrów ws. wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym zostało przygotowane zgodne z procedurami, by linie lotnicze mogły się przygotować na ewentualną sytuację, w której od 1 maja 2022 r. może nie być wystarczającej liczby kontrolerów ruchu lotniczego PAŻP.

Prezes ULC Piotr Samson mówił we wtorek, że wąskie gardło to Lotnisko Chopina i Modlin, gdzie liczba operacji spadnie z 500 do 180. Jak wskazywał, w maju dziennie ma się odbywać 500 lotów. - Ze względu na potencjalny brak odpowiedniej ilości kontrolerów, ta liczba będzie musiała być zredukowana o dwie trzecie - wskazał.

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Konflikt w PAŻP

Kryzys w PAŻP zaczął się dwa lata temu po wprowadzeniu na szerszą skalę tzw. trybu pojedynczego kontrolera (SPO - Single Person Operations). W tvn24.pl i na antenie TVN24 alarmujemy o tym, jak ten tryb może wpływać na bezpieczeństwo na polskim niebie:

- w lutym 2021 roku informowaliśmy o incydencie na Lotnisku Chopina - kontroler przez dwie minuty nie odpowiadał na pytania pilota podchodzącego do lądowania oraz o tym, że system SPO był wprowadzony bez koniecznych szkoleń;

- również w lutym 2021 roku pisaliśmy o pracującym w trybie SPO kontrolerze w Katowicach, który wydał pozwolenie na lądowanie, mimo że na pasie pracowała ekipa remontowa;

- w marcu 2021 roku opublikowaliśmy informację o pracowniku PAŻP, który zasnął na dyżurze i przez dziewięć minut nie odpowiadał na wezwanie pilota, godzinę później zasnął jeszcze raz;

- również w marcu 2021 roku opisaliśmy sprawę związkowców z PAŻP, którzy alarmowali o zagrożeniu dla bezpieczeństwa i zostali dyscyplinarnie zwolnieni z pracy;

- w maju 2021 roku zajmowaliśmy się sprawą pijanego kontrolera, który uciekł z wieży, po zatrzymaniu przez policję okazało się, że miał w organizmie dwa promile alkoholu;

- w czerwcu 2021 roku pisaliśmy o apelu szefa ULC do ministra infrastruktury o działanie "ze względu na bezpieczeństwo operacji lotniczych";

- w grudniu 2021 roku informowaliśmy o zdarzeniu na lotnisku w Krakowie, gdzie kontroler ratował nieprzytomnego kolegę, ale nie wstrzymano ruchu na lotnisku i w trakcie akcji ratunkowej wystartował samolot z premierem na pokładzie;

- w styczniu 2022 roku opisaliśmy list pracowników PAŻP do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym pytali oni szefa rządu, "czy musi dojść do katastrofy";

- w marcu 2022 roku opublikowaliśmy informację o początku masowych odejść z PAŻP;

- w kwietniu 2022 roku przedstawiliśmy zarzuty stawiane PAŻP przez Najwyższą Izbę Kontroli, która potwierdziła nasze wcześniejsze ustalenia dotyczące wprowadzenia systemu SPO.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Gospodarki rozwijające się zakończą pierwsze ćwierćwiecze XXI wieku z perspektywami najsłabszymi od 2000 roku - wynika z przedstawionego w czwartek raportu Banku Światowego. W nowej analizie obniżono również tegoroczne prognozy wzrostu gospodarczego Polski.

Nowe prognozy Banku Światowego. To najgorszy wynik od 25 lat

Nowe prognozy Banku Światowego. To najgorszy wynik od 25 lat

Źródło:
PAP

Oszustwo znane pod nazwą "wangiri" to zyskująca na popularności metoda przestępców polegająca na prowokowaniu oddzwonienia na numery obciążone wysokimi stawkami. - Mamy nieodebrane połączenie telefoniczne, więc oddzwaniamy bez zastanowienia. Nie róbmy tak - apeluje Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Uwaga na "wangiri". Wystarczy kilka sekund, by stracić pieniądze

Uwaga na "wangiri". Wystarczy kilka sekund, by stracić pieniądze

Źródło:
PAP

W najbliższą niedzielę TikTok zamierza wycofać ze Stanów Zjednoczonych swoją aplikację, z której korzysta obecnie 170 milionów Amerykanów - przekazała Agencja Reutera. To właśnie wtedy wejdą w życie przepisy zakazujące świadczenia usług przez chińską platformę, o ile postępowanie w ostatniej chwili nie zostanie odroczone.

TikTok szykuje się do zniknięcia z USA. Użytkownicy zobaczą specjalny komunikat

TikTok szykuje się do zniknięcia z USA. Użytkownicy zobaczą specjalny komunikat

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rzecznik Komisji Europejskiej do spraw cyfryzacji Thomas Regnier zapewnił w czwartek, że pomimo postępowań, jakie komisja prowadzi wobec między innymi TikToka czy portalu X, możliwość korzystania z tych serwisów nie zostanie ograniczona lub zablokowana.

Co dalej z X oraz TikTokiem? Jest zapowiedź Komisji Europejskiej

Co dalej z X oraz TikTokiem? Jest zapowiedź Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP

Firma EuroCert, która dostarcza usługi między innymi podpisu kwalifikowanego, poinformowała w czwartek, że padła ofiarą ataku cyberprzestępców. W jego wyniku wyciekły dane klientów, kontrahentów i pracowników, chodzi między innymi o numery PESEL i numery dowodów osobistych. NASK potwierdził, że atak został zgłoszony.

Wyciekły numery PESEL i dowodów osobistych. "Ryzyko upublicznienia jest wysokie"

Wyciekły numery PESEL i dowodów osobistych. "Ryzyko upublicznienia jest wysokie"

Źródło:
PAP

Kolejny etap w procedurze ekstradycyjnej Samera A. - Mamy nadzieję, że w połowie przyszłego tygodnia zostanie przekazany Zjednoczonym Emiratom Arabskim - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego prokurator Anna Adamiak. Poszukiwany czerwoną notą Interpolu obywatel polski Samer A., były członek zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh, został zatrzymany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Spółka miała stracić 1,5 miliarda złotych. Kolejny etap w sprawie Samera A.

Spółka miała stracić 1,5 miliarda złotych. Kolejny etap w sprawie Samera A.

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. "To przedostatni miesiąc, w którym obiektem niepewności była tylko godzina decyzji RPP" - komentuje zespół analityków mBanku. W komunikacie po decyzji, Rada podkreśliła, że odmrożenie cen energii w II połowie może wydłużyć okres podwyższonej inflacji.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w styczniu poziomu stóp procentowych. Dyrektor departamentu analiz w Rankomat.pl Jarosław Sadowski ocenia jednak, że jest szansa na to, iż w tym roku stopy spadną o 0,75 punktu procentowego. Według jego wyliczeń spowodowałoby to spadek raty przeciętnego kredytu o 196 złotych i wzrost zdolności kredytowej. Ekspert zwraca także uwagę na wpływ potencjalnych obniżek na sytuację osób korzystających wcześniej z wakacji kredytowych.

Co dalej z ratami kredytów?

Co dalej z ratami kredytów?

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w trakcie wizyty na Litwie zaprezentował nową strategię rozwoju spółki, zakładającą między innymi rozbudowę rafinerii w Możejkach. - Litwa jest dla nas strategicznym rynkiem, a rafineria w Możejkach wymaga zaangażowania inwestycyjnego, przy którym niezbędne jest też wsparcie strony litewskiej - przekazał szef koncernu.

Orlen wraca do inwestycji na Litwie. "Strategiczny rynek"

Orlen wraca do inwestycji na Litwie. "Strategiczny rynek"

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w grudniu 2024 roku spadła do 4 procent rok do roku z 4,3 procent miesiąc wcześniej - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa w dół

Inflacja bazowa w dół

Źródło:
PAP

Współpraca gospodarcza z Wietnamem jest bardzo obiecująca, warto pracować nad możliwie dużą i zbilansowaną wymianą handlową - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Wietnamu. Szef polskiego rządu podziękował też za zniesienie obowiązku wizowego dla zorganizowanych grupy turystycznych z Polski na pobyty krótkoterminowe w Wietnamie.

Tusk o wizach do Wietnamu. "Ważny, mocny gest"

Tusk o wizach do Wietnamu. "Ważny, mocny gest"

Źródło:
PAP

Szwecja rozpoczęła w środę budowę ostatecznego składowiska na zużyte paliwo jądrowe. Jest to drugi taki obiekt na świecie, w którym odpady wysoce radioaktywne będą składowane przez 100 tysięcy lat.

500 metrów pod ziemią na 100 tysięcy lat. To będzie drugi taki obiekt na świecie

500 metrów pod ziemią na 100 tysięcy lat. To będzie drugi taki obiekt na świecie

Źródło:
Reuters

Zapowiedzi prezydenta elekta USA Donalda Trumpa w sprawie podniesienia ceł to protekcjonizm gospodarczy. Na krótką metę może przynieść korzyści, ale w dłuższej perspektywie zaszkodzi - stwierdził były wicepremier profesor Leszek Balcerowicz.

Balcerowicz ostrzega Trumpa. "Negatywne skutki pojawiają się po pewnym czasie"

Balcerowicz ostrzega Trumpa. "Negatywne skutki pojawiają się po pewnym czasie"

Źródło:
PAP

Co piąta skarga na pracodawcę w Polsce, to ta złożona w Warszawie. W 2024 roku inspektorzy pracy w stolicy nałożyli na firmy i instytucje blisko 2,4 tys. mandatów na kwotę ok. 3 mln złotych. To oznacza, że średnia wysokość mandatu wynosiła zaledwie 1,3 tys. zł. Andrzej Cegła, Okręgowy Inspektor Pracy w Warszawie zwraca uwagę w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl na "piramidalne struktury podwykonawców". - Czasami to sam pracownik nie wie, dla kogo pracuje - przyznaje.

W tym mieście pracownicy składają najwięcej skarg

W tym mieście pracownicy składają najwięcej skarg

Źródło:
tvn24.pl

Prognozy na 2025 rok wskazują, że sukces na rynku pracy osiągną organizacje skutecznie łączące innowacje z troską o pracowników - wskazał Rafał Nachyna, członek zarządu Grupy Pracuj. W raporcie firmy podkreślono, że najbardziej poszukiwane specjalizacje "to sprzedaż, praca fizyczna, IT, obsługa klienta oraz finanse i ekonomia".

Sukces na rynku. Tu najłatwiej o pracę

Sukces na rynku. Tu najłatwiej o pracę

Źródło:
PAP

W 2024 roku Japonię odwiedziła rekordowa liczba turystów - poinformowała Japońska Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO), na którą powołała się agencja Kyodo. Kraj odwiedziło niemal 37 milionów turystów, a rekord pobito o blisko 5 milionów osób.

Prawie jak cała Polska. Rekordowa fala osób

Źródło:
PAP

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, to wciąż niewykorzystywana rezerwa zasobów pracy - dowiadujemy się z informacji opracowanej przez ministrę do spraw polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz.

Prawie osiem milionów osób. "Niewykorzystywana rezerwa"

Prawie osiem milionów osób. "Niewykorzystywana rezerwa"

Źródło:
PAP

W 2024 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym pojawiło się niemal 58 tysięcy nowych spółek - poinformował "Puls Biznesu". Gazeta podkreśliła, że jest "to rekord wszech czasów".

Nowe firmy w Polsce. Padł rekord

Nowe firmy w Polsce. Padł rekord

Źródło:
PAP

Projekt ustawy frankowej nie odblokuje sądów - stwierdziła szefowa zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich (ZBP) Katarzyna Urbańska. Jej zdaniem rządowy projekt może spowodować, iż banki, po niekorzystnych dla siebie wyrokach pierwszej instancji, będą zmuszone do składania kolejnych wniosków.

"Banki będą zmuszone do składania kolejnych pozwów"

"Banki będą zmuszone do składania kolejnych pozwów"

Źródło:
PAP

Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na mocne trunki - podała "Rzeczpospolita". Wyjaśniła, że według skarbówki można prowadzić biznes bez alkoholu, nawet gdy lubią go nasi kontrahenci.

Czy alkohol jest niezbędny w biznesie? Fiskus wydał opinię

Czy alkohol jest niezbędny w biznesie? Fiskus wydał opinię

Źródło:
PAP

"Rozpoczęliśmy procedurę zwolnień grupowych, która obejmie 220 pracowników zatrudnionych w zakładzie w Przeworsku" - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Anna Kula z Black Red White. Firma poinformowała, że proces "wygaszania produkcji" potrwa do końca pierwszego kwartału 2025 roku.

Znana polska firma zamyka fabrykę. "Zwolnienia grupowe"

Znana polska firma zamyka fabrykę. "Zwolnienia grupowe"

Źródło:
tvn24.pl

Gospodarka Niemiec skurczyła się w 2024 roku o 0,2 procent  - przekazał w środę Federalny Urząd Statystyczny. To już drugi rok z rzędu, w którym spada PKB naszego zachodniego sąsiada.

Czarne chmury nad największą gospodarką Europy

Czarne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) wyraziła zaniepokojenie limitami wprowadzonymi przez USA na czipy dla niektórych państw Unii Europejskiej (UE), w tym Polski. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przekazał, że polska ambasada zwróciła się do amerykańskiej administracji z prośbą o wyjaśnienia.

Polska krajem drugiej kategorii. "Jednak ta mapka okazała się prawdą"

Polska krajem drugiej kategorii. "Jednak ta mapka okazała się prawdą"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny