Prezydent może zablokować wypłatę pieniędzy z KPO? Minister odpowiada

Źródło:
tvn24.pl
KPO. Minister Pełczyńska-Nałęcz o reformie sądownictwa i ewentualnym braku podpisu prezydenta Dudy pod ustawami
KPO. Minister Pełczyńska-Nałęcz o reformie sądownictwa i ewentualnym braku podpisu prezydenta Dudy pod ustawamiTVN24
wideo 2/8
Minister Pełczyńska-Nałęcz o pierwszym wniosku o wypłatę pieniędzy z KPO dla PolskiTVN24

Polska w połowie grudnia złożyła pierwszy wniosek o wypłatę pieniędzy z polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Wniosek musi zostać oceniony przez Komisję Europejską. - Normalny proces to jest od dwóch do trzech miesięcy - mówiła w czwartek w Brukseli minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zaznaczyła, że "to jest w ogromnym stopniu uzależnione od procesu realizacji reform sądownictwa". W jej ocenie brak ewentualnego podpisu prezydenta Andrzeja Dudy pod rządowymi ustawami nie zablokuje wypłat pieniędzy z KPO dla Polski.

Polski rząd w połowie grudnia 2023 roku złożył pierwszy wniosek o wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o kwotę 6,9 mld euro, czyli równowartość około 30 mld zł.

Środki będą mogły trafić do Polski, jeśli będzie zgoda Komisji Europejskiej. KE musi dokonać oceny wniosku. - Normalny proces to jest od dwóch do trzech miesięcy. W związku z tym, skoro wniosek został złożony w połowie grudnia, to najpóźniej spodziewamy się koniec marca, początek kwietnia, ale gdyby była możliwość przyspieszenia, to oczywiście byłoby bardzo dobrze - mówiła w czwartek w Brukseli minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Zaznaczyła, że "to jest w ogromnym stopniu uzależnione od procesu realizacji reform sądownictwa". Jak wskazywała wcześniej Komisja Europejska, chodzi o trzy "superkamienie milowe" związane ze wzmocnieniem ważnych aspektów niezależności polskiego sądownictwa i wykorzystaniem Arachne – narzędzia informatycznego wspierającego państwa członkowskie w ich działaniach w zakresie zwalczania nadużyć finansowych.

- Ze strony rządu jest pełne zaangażowanie, jesteśmy w kontakcie z Komisją - zapewniła szefowa MFiPR. Minister dodała, że "Komisję interesuje plan na te reformy, wola rządu, działania, które ze strony rządu są podejmowane". - Tu pełna informacja była przedstawiana i będzie jeszcze dzisiaj przedstawiana - zapowiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Przedstawicielka polskiego rządu w czwartek kończy dwudniową wizytę w Brukseli. Zgodnie z zapowiedziami, szefowa MFiPR dzisiaj odbędzie spotkania z komisarz UE ds. spójności i reform Elisą Ferreirą oraz z dyrektor generalną Celine Gauer, która kieruje Grupą Zadaniową ds. Odbudowy i Zwiększania Odporności w Komisji Europejskiej.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o reformie sądownictwa

Minister funduszy była pytana przez dziennikarzy, czy Komisja Europejska czeka na plan działania, czy konkretne ustawy, które wymagają podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. - Jestem przekonana, że jest świadomość tego, jak wygląda sytuacja polityczna w Polsce, bo to nie jest tajemnica, wszędzie jest w mediach. Jest świadomość tego, jaką linię przyjmuje rząd w sprawach praworządnościowych i jest świadomość tego, że są różni gracze polityczni w Polsce, którzy, niestety, w przeszłości nie byli po tej stronie, jeśli chodzi o praworządność, po której powinni byli być i dalej niestety nie widać jakiejś szczególnej poprawy, tylko eskalację - odpowiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

- Ta świadomość jest, natomiast ja nie czynię z tego przedmiotu rozmów, bo mam takie przekonanie, że o sprawach polskich, wewnątrzpolitycznych ważnych w Polsce, rozmawiamy w Polsce, a tu przyjeżdżamy rozmawiać o sprawach polskiej obecności w Unii, polityce spójności, pieniądzach, które polskim obywatelom się należą z racji tego, że jesteśmy członkami Unii - podkreśliła.

Minister funduszy wyjaśniała, że plan, który został przedstawiony przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zawierał różne działania. - To były zarówno działania, które minister sprawiedliwości i prokurator generalny może podjąć sam, swoimi rozporządzeniami, i to są ważne sprawy. Plan zawierał także informacje o tym, że projekty legislacyjne będą złożone, one będą złożone w najbliższym czasie, będą procedowane przez Sejm, znajdą poparcie większości parlamentarnej i oczywiście jest pytanie, czy zostaną podpisane przez pana prezydenta - zwracała uwagę Pełczyńska-Nałęcz.

Co z pieniędzmi z KPO?

- To, co ja deklaruję i co jest oczywistością, że w tych sprawach praworządności będzie wola rozmowy z prezydentem, otwartość na dialog, a jaka będzie decyzja, to jest decyzja prezydenta. Tutaj jest świadomość, że nawet najlepsza wola rządu nie jest w stanie przesądzić o decyzji prezydenta. Mam takie wrażenie, że jest zrozumienie tej sytuacji i jest też zrozumienie w Komisji Europejskiej sytuacji, że jeżeli jest absolutna wola większości rządowej, żeby była praworządność (...), to ewentualne działania antypraworządnościowe jakichś graczy politycznych w Polsce nie powinny stanąć na przeszkodzie ważnym inwestycjom dla polskich obywateli - dodała szefowa MFiPR.

Dopytywana przez dziennikarzy, czy to oznacza, że brak ewentualnego podpisu prezydenta Andrzeja Dudy nie zablokuje wypłat pieniędzy z KPO, minister Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że takie jest jest zdanie. - To jest moje zdanie, to nie jest zdanie, które mogę teraz wypowiedzieć w imieniu komisarzy czy w imieniu Unii Europejskiej, ale moja opinia byłaby taka - powiedziała minister.

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to 59,8 miliarda euro (34,5 miliarda euro w formie pożyczek i 25,3 miliarda euro w dotacjach) i obejmuje 55 reform i 56 inwestycji. Prawu i Sprawiedliwości nie udało się odblokować miliardów euro mimo wielu zapowiedzi ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego o złożeniu wniosku o pieniądze z KPO.

Pod koniec ubiegłego roku Polska otrzymała równowartość ponad 20 miliardów złotych z zaliczki z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po ataku USA parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku łączącego Zatokę Perską z Morzem Arabskim - przekazał Reuters. Ostateczną decyzję w sprawie blokady podejmie Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Grecja od 1 lipca 2025 roku wprowadza nową opłatę turystyczną, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet 20 euro (około 85 złotych). W ten sposób władze próbują walczyć z problemem nadmiernej turystyki.

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły bomby GBU-57 na irański obiekt jądrowy w Fordo. Zdaniem ekspertów to jedyna broń zdolna do skutecznego zniszczenia zakładów wzbogacania uranu, które znajdują się głęboko pod ziemią. Oto, jak działa tak zwany "bunker buster", czyli pogromca bunkrów.

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Źródło:
CNN, PAP

Atak USA na Iran może wywołać gwałtowną reakcję na globalnych rynkach po ich ponownym otwarciu - uważają inwestorzy. Ich zdaniem mogą wzrosnąć ceny ropy i zwiększyć się popyt na bezpieczne aktywa - podał Reuters.

Reakcja rynków i inwestorów na atak USA na Iran

Reakcja rynków i inwestorów na atak USA na Iran

Źródło:
Reuters, PAP

Nie odnotowano wzrostu promieniowania w pobliżu irańskich obiektów jądrowych zaatakowanych przez USA - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Szef agencji Rafael Grossi przekazał, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA.

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) mogłoby przynieść znaczące korzyści gospodarcze nie tylko samej Ukrainie, ale także krajom Europy Środkowej, w szczególności w Polsce - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że we wtorek do wygrania będzie sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 czerwca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria będzie 21. unijnym krajem w eurolandzie.

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Źródło:
PAP

Od 1 lipca 2025 roku maksymalne wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny między innymi wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast mają wzrosnąć o około 5 procent - wynika z projektu rozporządzenia zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Podwyżki dla samorządowców. Rząd szykuje zmiany

Podwyżki dla samorządowców. Rząd szykuje zmiany

Źródło:
PAP

Polska znalazła się wśród 14 sygnatariuszy porozumienia mającego na celu podjęcie skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni". Za jej pomocą Rosja obchodzi sankcje międzynarodowe.

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Źródło:
PAP

- Teraz, w ślad za najnowszą narracją prezesa NBP rynek przestaje wierzyć w lipiec. W sierpniu decyzji RPP nie mamy, więc zakłady idą dopiero o wrzesień - powiedział Mateusz Sutowicz, ekonomista ING Banku Śląskiego, opisując sytuację na rynku. Jeśli chodzi o waluty, to złoty lekko umacnia się do euro, co wspiera lepszy sentyment globalny.

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Źródło:
PAP

Polska wraz z Estonią, Litwą i Łotwą, a także konsorcjum prywatnych przedsiębiorców oraz instytutów badawczych, złożyła do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący budowy GigaFabryki Sztucznej Inteligencji - podał resort cyfryzacji. Projekt ma kosztować trzy miliardy euro.

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Źródło:
PAP

Kwestia sztucznej inteligencji (AI) wymaga głębokiej refleksji etycznej - uważa papież Leon XIV. Przestrzega też przed możliwymi konsekwencjami tej technologii dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Eksperci w rozmowach z tvn24.pl mówią zgodnie: to dobry sygnał dla konsumentów. - Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje czwartkowy wyrok adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zaakceptowali zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Chodzi o utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności o wartości prawie 26 miliardów złotych. Otwiera to drogę do wypłaty trzeciej transzy środków z KPO dla Polski.

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje pierwsze półrocze. Drogowcy planują ogłosić w tym roku przetargi na co najmniej 330 km dróg o szacunkowej wartość 13,5 mld zł. GDDKiA poinformowała, że w tym roku w Polsce przybędzie ponad 400 km nowych dróg.

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Źródło:
PAP

Czy wiesz, że w Polsce możesz posługiwać się elektronicznymi dokumentami, ale jadąc za granicę, musisz mieć ich papierowe odpowiedniki? Że wystarczy prosta polisa za kilkadziesiąt złotych, aby uniknąć horrendalnych kosztów leczenia? Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu.

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Źródło:
TVN24+