Trzeszczy w rządowej koalicji. Rzecznik: wtedy też głosami opozycji udało się ustawę przegłosować

Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Piotr Mueller, rzecznik rządu, o KPO i Solidarnej Polsce
Piotr Mueller, rzecznik rządu, o KPO i Solidarnej PolsceTVN24
wideo 2/5
Piotr Mueller, rzecznik rządu, o KPO i Solidarnej PolsceTVN24

Jeśli Solidarna Polska nie będzie chciała poprzeć nas w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, będziemy zmuszeni, żeby pewne korekty ustawowe przegłosować z tymi osobami w parlamencie, które uważają, że dodatkowe środki dla Polski są ważne - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Mueller.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu został zapytany, jak premier Mateusz Morawiecki zamierza rozwiązać konflikt z szefem Solidarnej Polski, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, aby uzyskać fundusze z KPO oraz czy może dojść do dymisji ministra Ziobry bądź głosowania niektórych ustaw razem z opozycją.

- W Zjednoczonej Prawicy różnimy się w tym konkretnym przypadku, ale w przytłaczającej większości spraw jesteśmy zgodni i głosujemy ustawy bez większych problemów w polskim parlamencie - stwierdził Mueller.

"Wtedy też głosami opozycji udało się tę ustawę przegłosować"

Przypomniał, że Solidarna Polska głosowała przeciwko ustawie o zasobach własnych UE, która pozwalała w ogóle na uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy. - Wtedy też z głosami opozycji, która akurat popierała uzyskanie środków dla Polski, udało się tę ustawę przegłosować. W związku z tym, jeśli Solidarna Polska nie będzie chciała tego poprzeć, będziemy zmuszeni, żeby pewne korekty ustawowe przegłosować z tymi osobami w parlamencie, które uważają, że dodatkowe środki dla Polski są ważne - wyjaśnił rzecznik rządu.

Jak zaznaczył, "PiS uważa, że dodatkowe środki finansowe dla Polski na rozwój infrastruktury, edukacji i wielu różnych obszarów są ważne i one są również elementem budowania suwerenności", tymczasem jak zauważył "niektórzy przedstawiciele Solidarnej Polski budują swoją narrację dotyczącą powodów, dla którego rzekomo nie można dojść do kompromisu w tym zakresie".

- Suwerenność buduje się również poprzez suwerenność ekonomiczną, gospodarczą oraz zakupy dla wojska - podkreślił rzecznik rządu.

Zwrócił uwagę, że aby zakupy dla wojska były możliwe, polskie państwo musi mieć środki finansowe w innych obszarach.

- Jeśli nie będziemy mieć środków, to wówczas nakłady na wojsko będą w jakimś sensie musiały być poddane pewnej presji. Nie chcielibyśmy tego, bo uważamy, że bezpieczeństwo Polski jest kluczowe i zakupy dla wojska są niezbędnym elementem budowania polskiej suwerenności - powiedział rzecznik rządu.

KPO i kamienie milowe

KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. Komisja zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Jednym z kamieni milowych jest liberalizacja zasad stawiania wiatraków na lądzie, czemu sprzeciwia się Solidarna Polska. - W tym momencie trwają rozmowy polityczne, jest w nie zaangażowany bezpośrednio premier Mateusz Morawiecki, który spotykał się w parlamencie z zespołem zajmującym się tymi kwestiami i rozmawiał również z przedstawicielami Polskiego Stronnictwa Ludowego. Także są pewne dyskusje w tym zakresie. Ustawa ta wcześniej czy później się w polskim parlamencie pojawi - mówił kilka dni temu rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Projekt tzw. ustawy wiatrakowej zmieniającej obowiązującą zasadę 10H został w lipcu przyjęty przez rząd, jednak od tego czasu nie zajął się nim Sejm. W poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że wysłała na Radę Ministrów nowelizację projektu ustawy wiatrakowej. Jak poinformowała, w wersji zaktualizowanej trafi ona ponownie do Sejmu.

W poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformował, że Komisja Europejska podpisała tzw. ustalenia operacyjne dotyczące polskiego Krajowego Planu Odbudowy. W tej chwili na finiszu jest przygotowanie pierwszego wniosku o płatność - dodał.

Czytaj także Konkret24: Co to są te kamienie milowe, "którymi UE chce szantażować Polskę"? Wyjaśniamy

Programy operacyjne

Piotr Mueller, rzecznik rządu, podczas konferencji prasowej w poniedziałek przypomniał też, że zostały zaakceptowane programy operacyjne dla wszystkich województw w Polsce.

- Regionalne programy operacyjne ze środków unijnych z umowy partnerstwa, z klasycznych środków unijnych przechodzą do fazy realizacji. To jest łączna kwota 33,5 mld euro - poinformował Mueller. Jak dodał, "Komisja Europejska zaakceptowała w poniedziałek wszystkie programy operacyjne na poziomie krajowym". - Nie tylko regionalne programy operacyjne, ale również programy operacyjne z umowy partnerstwa na poziomie ogólnopolskim uzyskały akceptację Komisji Europejskiej i przechodzą do realizacji, jeśli chodzi o tę klasyczną politykę budżetową UE - stwierdził. Zaznaczył, że jako ostatni akceptację Komisji uzyskał program dotyczący rybołówstwa.

Zaliczki w ramach programów operacyjnych

W piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda informował, że do Polski wpłynęły zaliczki w ramach ośmiu programów operacyjnych na lata 2021-2027 na łączną kwotę 545,9 mln euro, czyli ponad 2,5 mld zł.

Łącznie w ramach pięciu krajowych, 16 regionalnych oraz czterech programów Interreg do końca bieżącego roku powinny wpłynąć zaliczki stanowiące 1,5 proc. alokacji Unii Europejskiej, tj. 1,11 mld euro. Polska otrzymała zaliczkę na: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) w wysokości 362,8 mln euro; Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – w kwocie 119,6 mln euro; Fundusze Europejskie Polska Wschodnia (FEPW) w wysokości 39,8 mln euro, Fundusze Europejskie na rozwój Cyfrowy (FERC) w kwocie 9,9 mln euro; Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich (PTFE) – 8,2 mln euro; Interreg Polska-Słowacja – 2,6 mln euro; Interreg Południowy Bałtyk – 1,7 mln euro oraz Interreg Polska-Saksonia – 1,2 mln euro.

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie zgadzamy się z takimi rozliczeniami. To jest państwo w państwie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Tomasz Łężak z Zielonej Góry. Dostał fakturę za prąd na ponad 20 tysięcy złotych i wysokie prognozy na kolejne miesiące. - Ktoś zmienił taryfę - stwierdza. Enea zapowiada korektę rozliczeń.

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Źródło:
tvn24.pl

Pomysł Wigilii ustawowo wolnej od pracy budzi wątpliwości organizacji pracodawców. "To kolejna nieprzemyślana pod kątem gospodarczym propozycja" - zwracają uwagę i dodają, że "pracownik, jeżeli chce nie pracować w Wigilię, może skorzystać z urlopu wypoczynkowego".

Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

Źródło:
tvn24.pl

W grudniu udostępniona zostanie aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy, a w lutym 2025 roku znajdzie się w niej usługa e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Podatnicy będą mogli złożyć w ten sposób deklarację podatkową. W systemie e-usług w marcu ma być również dostępny chatbot i płatności kartą.

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Źródło:
PAP

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie odbudowy centrum handlowego przy Marywilskiej. Jesteśmy na końcowym etapie koncepcji - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Małgorzata Konarska, prezes zarządu spółki Marywilska 44. Hala targowa przy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. - Myślę, że w drugim półroczu przyszłego roku uda się wbić łopatę i rozpocząć pracę - dodaje Konarska.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

Źródło:
tvn24.pl

Kwota zasiłku pogrzebowego wynosi obecnie 4 tysiące złotych. Wysokość tego świadczenia nie zmieniła się od 13 lat mimo, że koszty pogrzebu w tym czasie mocno poszły w górę. Podwyżkę zasiłku pogrzebowego zapowiadała Koalicja Obywatelska w swoich 100 konkretach. Na stole leżą dwie propozycje. Materiał programu "Polska i Świat".

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Źródło:
tvn24.pl

Mikroprzedsiębiorcy od piątku mogą składać do ZUS wnioski o tak zwane wakacje składkowe, czyli zwolnienie raz w roku z opłaty własnego obowiązkowego ubezpieczenia. Według prognoz resortu rozwoju i technologii z nowego rozwiązania może skorzystać 1,7 miliona małych przedsiębiorców.

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP

W tym roku po Wszystkich Świętych z polskich cmentarzy na wysypiska trafi blisko 120 tysięcy ton odpadów - szacuje Stowarzyszenie "Polski Recykling". Zdaniem ekspertów antidotum na zalew śmieci jest segregacja.

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wezwał przedsiębiorcę DAWIKA KRAFT S.A. do wycofania z obrotu przedłużacza oraz do powiadomienia konsumentów o stwierdzonych niezgodnościach wyrobu z wymaganiami. Okazuje się posiada on poważną wadę konstrukcyjną.

Ostrzeżenie przed przedłużaczem. Ryzyko pożaru

Ostrzeżenie przed przedłużaczem. Ryzyko pożaru

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada sieć dróg płatnych zostanie rozszerzona. Zmiany dotyczą wyłącznie pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, czyli ciężarówek i autobusów. Jak podkreśla GDDKiA, nie ma w planach wprowadzenia poboru opłat od samochodów osobowych czy motocykli.

Od dzisiaj więcej płatnych dróg w Polsce

Od dzisiaj więcej płatnych dróg w Polsce

Źródło:
PAP

Do końca października bieżącego roku spadkobiercy wysłali blisko 7 tysięcy zapytań dotyczących odnalezienia rachunków bankowych zmarłej osoby - przekazała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jeszcze dwa lata temu wynik ten był o połowę niższy.

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Roman Awdiejew oznajmił w czwartek, że sprzedał swoje akcje w Rossium Group i nie posiada już żadnych aktywów w Rosji, co pozwoli mu zajmować się swoimi 23 dziećmi.

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Źródło:
PAP

Organizatorzy turystyki poszkodowani przez powódź będą mogli się ubiegać o bezzwrotne dotacje z Turystycznego Funduszu Pomocowego na pokrycie zwrotów wpłat podróżnym - przewiduje opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki.

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Źródło:
PAP

Konta w mediach społecznościowych mogą być przejmowane przez cyberprzestępców po śmierci właściciela - ostrzega w komunikacie NASK. Celem oszustów jest wzbudzenie niepokoju wśród bliskich zmarłego, a następnie wyłudzenie pieniędzy w zamian za zwrócenie dostępu do profilu.

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w czwartek formalne postępowanie w sprawie chińskiej platformy handlowej Temu, między innymi za handel podróbkami, w tym kosmetykami i zabawkami oraz stosowanie systemów, które mogą prowadzić do uzależnienia użytkowników.

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku wzrosły rok do roku o 5 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się wyższy wzrost cen żywności, roczną inflację podbiły też ceny paliw z uwagi na efekt niskiej bazy - ocenili analitycy.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd nałożył na Google karę w wysokości dwóch sekstylionów rubli (dwójka i 36 zer) za ograniczenia nałożone na kanały rosyjskich mediów państwowych w serwisie YouTube. To więcej pieniędzy niż jest na całym świecie - pisze portal BBC.

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Źródło:
BBC

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące maty odświeżającej do lodówki, sprzedawanej w sklepach sieci Leroy Merlin. Powodem jest wykrycie migracji do żywności substancji 2,4-Toluenodiaminy z tego produktu. Substancja ta może stanowić zagrożenie dla zdrowia i nie powinna znajdować się w żywności.

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

W okresie Wszystkich Świętych ceny paliw na stacjach powinny być stabilne - poinformowali w czwartek analitycy Refleksu. Ich zdaniem tegoroczne wyjazdy będą tańsze niż przed rokiem - za litr benzyny Pb95 i diesla kierowcy zapłacą około 44 grosze za litr mniej niż rok temu.

Wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych tańsze niż przed rokiem

Wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

Związki zawodowe z łódzkiej fabryki Beko doszły do porozumienia z zarządem producenta sprzętu AGD w sprawie zamknięcia zakładu. Pracę straci 1100 osób, które – jak poinformował w środę koncern - otrzymają odprawy zależne od stażu pracy.

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Źródło:
PAP

Jedynie co czwarty Polak będzie w stanie utrzymać się bez dochodów przez ponad pół roku - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co więcej, nasza poduszka finansowa najczęściej nie przekracza 5000 złotych.

Polacy bez poduszki finansowej

Polacy bez poduszki finansowej

Źródło:
PAP

Przed Bożym Narodzeniem w norweskich sklepach może zabraknąć jajek - ostrzegają w przedstawiciele największych sieci supermarketów. Podobnie jak na wiosnę tego roku jedynym rozwiązaniem może okazać się import.

Tego produktu może zabraknąć. Sieci handlowe ostrzegają

Tego produktu może zabraknąć. Sieci handlowe ostrzegają

Źródło:
PAP

Resort handlu w Pekinie poinformował w środę, że "nie akceptuje" decyzji Unii Europejskiej o nałożeniu wysokich ceł na produkowane w Chinach samochody elektryczne i złoży skargę do Światowej Organizacji Handlu. Taryfy celne w wysokości od 7,8 do 35,3 procent na e-auta produkowane w Chinach zaczęły obowiązywać o północy z wtorku na środę.

Pekin komentuje decyzję Unii Europejskiej. "Zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki"

Pekin komentuje decyzję Unii Europejskiej. "Zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki"

Źródło:
PAP