TVN24 Biznes | Z kraju

Do firm ma trafić 20 miliardów złotych. Rząd przyjął dwie uchwały

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Gowin: prawdziwe kłopoty gospodarcze są dopiero przed nami
Gowin: prawdziwe kłopoty gospodarcze są dopiero przed namiTVN24
wideo 2/6
TVN24Gowin: prawdziwe kłopoty gospodarcze są dopiero przed nami

Rząd we wtorek przyjął uchwały dotyczące Tarcz Finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju - poinformował na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin. Jak podkreślił minister rozwoju, pracy i technologii, dzięki temu do mikro, małych i średnich firm trafi 20 miliardów złotych.

"Dobra wiadomość dla polskich firm! Dziś rząd przyjął, przygotowane przez mój resort, uchwały w sprawie Tarczy Finansowej PFR 2.0 i noweli Tarczy Finansowej PFR 1.0. Dzięki temu do MMŚP (mikro, małych i średnich firm - red.) trafi 20 mld zł - jako nowe wypłaty i umorzenia. Z pomocy będzie można korzystać już od 15.01" - podał na Twitterze wicepremier Gowin.

Pomoc dla firm

Jak wynika z wcześniej zamieszczanych przez rząd informacji w sprawie rządowego programu "Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm", dla mikrofirm jak i sektora MŚP zarezerwowano po 6,5 mld zł.

Finansowanie w ramach Tarczy 2.0 ma być prowadzone od 15 stycznia do 31 marca z możliwością przedłużenia do 30 czerwca 2021 roku. Wyjaśniono, że udzielenie subwencji będzie zależało m.in. od zanotowanego określonego spadku obrotów jak i prowadzenia działalności w ramach co najmniej jednego kodu PKD. Wymieniono ich ponad 40, dotyczą one m.in. sprzedaży detalicznej odzieży, żywności i napojów czy wyrobów tekstylnych; prowadzenia hoteli, placówek gastronomicznych, siłowni, parków rozrywki, kin. W Tarczy wyliczono również kody PKD dla działalności: pilotów wycieczek, fizjoterapeutów, organizatorów wycieczek, muzeów, obiektów kulturalnych, czy agencji reklamowych.

Tłumacząc istotę rozwiązań ujętych w projekcie wskazano, że warunkiem umorzenia 100 proc. subwencji będą: kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej, utrzymanie średniego zatrudnienia (mikroprzedsiębiorstwa) lub rozliczenie nadwyżki udzielonej subwencji (MŚP) a także "dodatkowe warunki dotyczące przeznaczenia środków z subwencji".

"Zgodnie z szacunkami Polskiego Funduszu Rozwoju z finansowania skorzystałoby od 40 do 70 tysięcy przedsiębiorstw, zależnie od dynamiki zmian gospodarczych oraz decyzji Rady Ministrów dotyczącej objęcia Programem 2.0 poszczególnych PKD. Celem Programu 2.0 byłoby zapobieganie znacznemu spadkowi przychodów i utracie płynności finansowej, a w konsekwencji zmniejszeniu ryzyka utraty miejsc pracy i bankructwa najbardziej dotkniętych przedsiębiorstw" - czytamy w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Umorzenie subwencji

W ramach zmian w pierwszej Tarczy Finansowej PFR dla małych i średnich firm zarekomendowano wybranym branżom uzyskanie umorzenia do 100 proc. subwencji w zależności od spełnienia określonych warunków. Projekt ma zawierać listę ponad 40 kodów PKD, które pokrywają się z kodami wymienionymi w przypadku Tarczy Finansowej 2.0.

"Od jesieni 2020 roku, niektóre obszary gospodarki zostały w sposób szczególny dotknięte ponownymi ograniczeniami, np. działalność kulturalna (kina, muzea, itp.), działalność rekreacyjna i sportowa, gastronomia, rozrywka oraz transport, a gospodarka ponownie znalazła się pod znaczną presją z powodu drugiej fali pandemii, która okazała się znacznie bardziej intensywna niż wiosną. W związku ze stałym pogarszaniem się warunków gospodarczych w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, niezbędne jest podjęcie dalszych działań wspierających finansowo sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw" - napisano w informacji o przyczynach i potrzebie wprowadzenia planowanych rozwiązań.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości