TVN24 Biznes | Z kraju

Nowe restrykcje na południowej granicy. Dwie możliwości

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Premier Mateusz Morawiecki o obostrzeniach na południowej granicy
Premier Mateusz Morawiecki o obostrzeniach na południowej granicyTVN24
wideo 2/8
Premier Mateusz Morawiecki o obostrzeniach na południowej granicy

Chcemy wprowadzić dodatkowe obostrzenia na południowej granicy - zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Konieczna może być kwarantanna lub test - dodał.

Premier był pytany podczas konferencji prasowej, czy osoby przyjeżdżające do Polski na Święta Wielkanocne będą kierowane na kwarantannę.

- W przypadku granicy południowej chcemy wprowadzić dodatkowe obostrzenia w przemieszczaniu się - zapowiedział Morawiecki. Jak wyjaśnił, dodatkowe obostrzenia oznaczałyby "kwarantannę lub aktualnie wykonany test".

- Mamy sygnały, szczególnie od naszych przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej, że z południa Europy pojawia się wiele przypadków wirusa zmutowanego - dodał premier. Przekazał także, że o tej kwestii dyskutował już w gronie ekspertów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Będą kary za podróże?

"Mamy sygnały, że właśnie z południa Europy, a w szczególności, od naszych przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej, pojawia się wiele przypadków mutacji wirusa" - dodał premier.

Minister zdrowia Adam Niedzielski był natomiast pytany, czy w związku z popularnością egzotycznych wyjazdów, mogą zostać wprowadzone kary dla podróżnych, wzorem tych zapowiadanych w Wielkiej Brytanii.

- W tej chwili nie rozmawiamy, ani nie dyskutujemy o takim rozwiązaniu, ale ono absolutnie nie jest wykluczone. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej - powiedział Niedzielski.

- Straż Graniczna i sanepid, jeśli chodzi o osoby wjeżdżające do Polski pilnują skierowania na kwarantannę, o ile odbywa się to transportem zbiorowym, chyba że dotyczy to południowej granicy, bo przypominam, że tam też obowiązują ograniczenia związane z przejazdem transportem własnym - dodał.

Według Niedzielskiego wyjazd turystyczny jest "głęboko ryzykowny". - Uważam, że jest to też w pewnym sensie niestosowne wobec tej części społeczeństwa, która bierze się na siebie ciężar walki z covidem - powiedział, apelując o "postawę solidarności i fair play".

Nowe obostrzenia

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ogłosili nowe obostrzenia. Zasady będą obowiązywać od najbliższej soboty 27 marca do 9 kwietnia. Niektóre sklepy budowlane i meblarskie zostaną zamknięte, w innych funkcjonować będą nowe limity osób. Zamknięte zostaną salony kosmetyczne i fryzjerskie. Zmienią się też limity w kościołach, a do przedszkoli i żłobków będą mogły przychodzić jedynie dzieci medyków i pracowników służb porządkowych.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości