Rząd rozważa wprowadzenie zakazu podróży służbowych. Wicepremier wyjaśnia

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Michał Dworczyk o zamknięciu hoteli w okresie świąteczno-noworocznym
Michał Dworczyk o zamknięciu hoteli w okresie świąteczno-noworocznymTVN24
wideo 2/4
TVN24Michał Dworczyk o zamknięciu hoteli w okresie świąteczno-noworocznym

Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem zakazu podróży służbowych - powiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jak wskazał, ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w czwartek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wicepremier Jarosław Gowin był pytany w Onet.pl o to, czy zaraz po świętach Bożego Narodzenia rząd zamierza zaostrzyć niektóre restrykcje, m.in. wprowadzić dodatkowe ograniczenia dotyczące hoteli, handlu czy wprowadzić zakaz podróży służbowych. - Konsultujemy te decyzje na bieżąco - odpowiedział szef MRPiT.

- Dzisiaj odbyła się ważna narada, o wynikach tej narady poinformuje jutro premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia (Adam - red.) Niedzielski - wskazał Gowin. Zapewnił, że o kolejnych decyzjach rząd będzie informował z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dodał, że "następna transza decyzji, czas obowiązywania nowych regulacji, będzie obejmował okres od 28 grudnia do 17 stycznia".

- Rząd zastanawia się nad zakazaniem podróży służbowych, ale decyzja zostanie ogłoszona jutro. Dziś przedwcześnie jest spekulować - powiedział Gowin. O tę kwestię był pytany na środowej konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Jak wskazał, "jutro minister zdrowia będzie miał konferencję w sprawie dalszych działań związanych z rozwojem pandemii".

Obecnie obowiązujące obostrzenia epidemiczne pozwalają na pobyty w hotelach tylko w czasie podróży służbowych. Obowiązują one do 27 grudnia.

Pomoc dla firm

Wicepremier Gowin zaznaczył, że podczas obrad rządowego zespołu kryzysowego "kluczowe decyzje były rekomendowane premierowi". Pytany o otwarcie restauracji, placówek kultury, szef MRPiT wskazał, że zarówno w Polsce, jak i wszędzie w Europie zarówno "branża hotelarska, jak i gastronomiczna są na samym końcu, jeśli chodzi o likwidację obostrzeń".

- Na samym początku są szkoły - klasy 1-3. Jak najszybszy powrót do szkół to warunek nie tylko dobrego rozwoju intelektualnego, ale też osobowościowego dzieci - podkreślił wicepremier. Przyznał, że jeśli poziom zakażeń będzie porównywalny do obecnego, to "wszystko wskazuje na to, że od 18 stycznia uczniowie najmłodszych klas wrócą do szkół".

Jarosław Gowin zapowiedział też, że będzie nowelizacja Tarczy 6.0, "by wszystkie ulgi, środki pomocowe trafiły do przedsiębiorców".

Ustawa w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców działających w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z COVID-19, tzw. tarcza 6.0, przewiduje pomoc w postaci m.in. zwolnienia ze składek ZUS, która trafi do firm z ok. 40 branż. Jej celem jest udzielenie wsparcia przedsiębiorcom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z wprowadzonymi obecnie zasadami bezpieczeństwa, mającymi zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości