Polska w czołówce pod względem zatrudnienia cudzoziemców spoza Unii

Autor:
red.
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu o danych Eurostatu na temat zatrudnienia
Rzecznik rządu o danych Eurostatu na temat zatrudnienia TVN24
wideo 2/9
TVN24Rzecznik rządu o danych Eurostatu na temat zatrudnienia

W 2020 roku Polska miała trzeci najwyższy wskaźnik zatrudnienia obywateli spoza Unii Europejskiej. Przed nami znalazły tylko Czechy i Litwa - wynika z danych Eurostatu. W Polsce wskaźnik ten wyniósł 78 procent, na Litwie był o dwa punkty procentowe wyższy, a w Czechach - o ponad cztery.

"W 2020 r. Polska odnotowała jeden z najwyższych wskaźników zatrudnienia dla obywateli spoza UE w wieku 20-64 lata. Wynik powyżej 78 proc. był znacznie wyższy niż średnia UE (57,2 proc.). Ten fakt przyczynia się do wzrostu PKB Polski w ostatnich latach, który jest jednym z najwyższych wśród państw członkowskich UE" - podało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

W Czechach ten wskaźnik wyniósł 82,4 proc., a na Litwie 80 proc. Najsłabiej pod względem zatrudnienia osób nie będących obywatelami UE wypadają Francja (51,4 proc.) i Szwecja (50,9 proc.)

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Regiony UE

Wśród regionów UE najwyższy wskaźnik zatrudnienia dla obywateli spoza UE wyniósł 94,7 proc. i odnotowano go w czeskim regionie Moraw Środkowych. Kolejne najwyższe regionalne wskaźniki zatrudnienia, wynoszące co najmniej 85 proc. dla obywateli krajów spoza UE, zaobserwowano również w innych czeskich regionach.

Zatrudnienie na poziomie co najmniej 85 proc. zanotowano też w czterech regionach Polski - Wielkopolsce oraz woj. lubuskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Na drugim końcu skali w 34 regionach zatrudniona była mniej niż połowa obywateli spoza UE. Wśród nich było siedem regionów, w których wskaźnik zatrudnienia wynosił poniżej 40 proc., a we francuskim regionie zamorskim Gujanie oraz w belgijskich regionach prowincji Hainaut i prowincji Liege wskaźnik ten wynosił nawet poniżej 30 proc.

We wtorek Eurostat podał, że stopa bezrobocia w kwietniu 2021 roku wyniosła w Polsce 3,1 procent i był to najniższy wynik w Unii Europejskiej. Taka sytuacja ma miejsce po raz czwarty z rzędu.

PAP

POLSKA "ZIELONĄ WYSPĄ" NA MAPIE UE - CZY RZECZYWIŚCIE JEST TAK RÓŻOWO? >>>

Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości