TVN24 Biznes | Z kraju

Polska ponownie złożyła wniosek o uchylenie decyzji TSUE dotyczącej kopalni Turów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Mueller o karach za kopalnię Turów
Piotr Mueller o karach za kopalnię TurówTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Mueller o karach za kopalnię Turów

Polski rząd ponownie złożył wniosek o uchylenie decyzji o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów - wynika z komunikatu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pierwszy wniosek naszego kraju w tej sprawie został oddalony we wrześniu.

Z komunikatu TSUE wynika, że wniosek o uchylenie decyzji o wstrzymaniu wydobycia został złożony przez polski rząd w czwartek, 21 października. "Wniosek ten jest obecnie rozpatrywany" - czytamy.

O komentarz poprosiliśmy Centrum Informacyjne Rządu, które skierowało nas do resortu klimatu i środowiska. Do momentu publikacji materiału nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi przedstawicieli rządu.

W piątek po niemal trzech godzinach zakończył się protest związkowców z NSZZ "Solidarność" przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Demonstrujący chcieli wyrazić sprzeciw wobec postanowień TSUE w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kopalnia Turów

W lutym br. czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów na Dolnym Śląsku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Polska nie wstrzymała wydobycia, w związku z tym Czesi wnieśli na początku czerwca o zasądzenie od Polski na rzecz budżetu UE okresowej kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za uchybienie jej zobowiązaniom. Polska natomiast złożyła wniosek zmierzający do uchylenia majowego postanowienia.

TSUE we wrześniu oddalił wniosek naszego kraju, jednocześnie wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta zobowiązała Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. Trybunał wyjaśnił, że "tego rodzaju środek należy uznać za konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego zarządzonego postanowieniem z dnia 21 maja 2021 roku".

Kopalnia Turów - negocjacje

Polski rząd jednocześnie w czerwcu rozpoczął negocjacje ze stroną czeską. Porozumienie miałoby pozwolić na wycofanie pozwu z TSUE. Do tej pory strony nie osiągnęły jednak kompromisu. Czesi w ostatnich dniach zaproponowali stronie polskiej wznowienie negocjacji w sprawie kopalni Turów.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości