"Mieszkanie prawem, nie towarem". Lewica przedstawia swoje propozycje

Źródło:
TVN24 Biznes
Czarzasty: w Polsce 60 proc. młodych ludzi mieszka z rodzicami
Czarzasty: w Polsce 60 proc. młodych ludzi mieszka z rodzicamiTVN24
wideo 2/7
Czarzasty: w Polsce 60 proc. młodych ludzi mieszka z rodzicamiTVN24

Setki tysięcy tanich mieszkań na wynajem - to pomysł Lewicy na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego. Cały program ma kosztować około 100 miliardów złotych. We Włocławku trwa konwencja programowa Lewicy, na której są prezentowane pomysły klubu dotyczące poprawienia sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Konwencja pt. "Mieszkanie prawem, nie towarem!" odbywa się na osiedlu, które zostało wybudowane przez samorząd.

- W ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego chcemy wybudować 300 tysięcy mieszkań do taniego najmu, 300 tysięcy mieszkań komunalnych, 300 tysięcy mieszkań, których właścicielami są samorządy. Taka sytuacja jest w Wiedniu, również w Szwecji, gdzie został zrealizowany w przeciągu 10 lat program "Milion" - mówił lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Program mieszkaniowy za 100 miliardów złotych

Dodał, że cały program będzie łącznie kosztował około 100 mld złotych. - Chcemy, aby BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego - red.) wyemitował obligacje mieszkaniowe, aby one zasiliły samorządy - poinformował. - Przygotujemy do 2023 roku, czyli dnia wyborów, pakiet ustaw, który to ureguluje - zadeklarował.

Konwencja Lewicy na nowym osiedlu we Włocławku

Joanna Scherling-Wielgus mówiła natomiast, że Lewica "zadba o to, by skończy z chaosem przestrzennym". - Nie może być tak, że te domy są jeden obok drugiego, nie ma tej ławki, na której nie mogę usiąść, kiedy wracam z ciężkimi siatkami do domu - mówiła.

- Mieszkanie prawem, nie towarem. Będziemy to hasło powtarzać z bardzo prostego powodu. W Konstytucji jest zapisane w artykule 75., że "władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania ". Wszystkim tym, którzy śmieją się z tego hasła, dedykuje konstytucję, która dla Lewicy jest drogowskazem - powiedziała.

Zandberg: to nie jest pusta obietnica

- Mieszkaniem prawem, nie towarem, to nie jest pusta obietnica. My naprawdę wiemy, ze można zbudować niedrogie, porządnej jakości mieszkania czynszowe. Przeanalizowaliśmy, jak zrobili to w Wiedniu nasi przyjaciele Austriacy, socjaliści, przeanalizowaliśmy rozwiązanie skandynawskie - mówił natomiast lider partii Razem Adrian Zandberg.

Daria Gosek-Popiołek i Adrian Zandberg na Konwencji LewicyTVN24

Podkreślał, że "trzeba skorzystać z dobrych, już istniejących rozwiązań". - Po pierwsze pieniądze z budżetu. Na tym przejechał się PiS. Oni uwierzyli w bajkę, że wystarczy nie przeszkadzać, że prywatni deweloperzy rozwiążą problem za państwo. No i skończyło się, jak się skończyło, my tego błędu nie popełnimy - mówił.

Powiedział, że "każdego roku na budownictwo mieszkaniowe będzie przekazywane 20 mld złotych". - W skali budżetu to jest ułamek, nie przekracza to 1 proc. polskiego PKB - mówił.

Natomiast posłanka partii Razem Daria Gosek-Popiołek mówiła, że "decyzje NBP sprawiają, że młode rodziny tracą zdolność kredytową". - Ceny wynajmu szybują w kosmos, w Krakowie za małe mieszkanie trzeba zapłacić 2,5 tysiąca odstępnego plus czynsz do spółdzielni - zwracała uwagę.

Propozycje kredytowe Lewicy

Mówiła też o propozycjach kredytowych Lewicy. - Zamrożenie WIBOR-u na okres 12 miesięcy to punkt wyjścia, rozwiązanie interwencyjne, ale potrzebujemy rozwiązań systemowych (...). W Polsce dominują kredyty oparte o zmienne stopy procentowe, bardzo ryzykowne. W Europie Zachodniej większość kredytów podpisuje się w oparciu o stałą stopę procentową - powiedziała.

Adrian Zandberg powiedział, ze powołana zostanie specjalna Agencja Mieszkaniowa. - Będzie ona odpowiedzialna nie tylko za sytuacje na rynku mieszkaniowym, ale również będzie odpowiedzialna za pomoc dla gmin, samorządów - mówił.

Ochrona praw lokatorów

Posłanka Lewicy Anna Maria - Żukowska mówiła, że mieszkanie jest prawem człowieka. - Młodzi ludzie oczekują, ze państwo zrobi coś, aby to prawo było realizowane. (..) Będziemy nie tylko budować mieszkania, ale również bronić praw lokatorów. Stworzymy ustawową możliwość powołania przez Radę Gminy rzecznika praw lokatorów i spółdzielców - zapowiedziała.

Gawkowski: dobry standard za rozsądną cenę to odpowiedzialna lewicowa polityka
Gawkowski: dobry standard za rozsądną cenę to odpowiedzialna lewicowa politykaTVN24

- Jesteśmy teraz we Włocławku, na pięknym osiedlu, na które już niedługo sprawdzą nowi lokatorzy. Dobry standard za rozsądną cenę - to jest właśnie polityka, którą prowadzi Lewica - mówił Krzysztof Gawkowski z Lewicy. - W Polsce rata kredytu jest dzisiaj kulą u nogi, doprowadził do tego rząd i NBP, raty wyższe o tysiąc, dwa tysiące złotych - mówił. - Chcemy wprowadzić dyrektywę UE, która ujednolici stopy procentowe w UE - mówił.

W czasie konwencji wiceprezydent Włocławka i lider Lewicy w mieście Krzysztof Kukucki zaprezentował budowane przez samorząd osiedle, w którym za kilka tygodni zamieszka 288 rodzin. Znajdą się w nim lokale gotowe do zamieszkania o powierzchni od 27 do 74 m kw. Miesięczna opłata za wynajem będzie wynosić 15 zł za 1 m kw., w której zawarta będzie zaliczka na ogrzewanie.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

26 maja obchodzony jest Dzień Matki. Tymczasem, jak od wielu lat donosi GUS, coraz mniejsza liczba Polek decyduje się na macierzyństwo i rodzi dzieci. W 2023 roku na świat przyszło ich 272 tys. i jest to liczba mniejsza o 33 tysiące w porównaniu z rokiem 2022. Poprzedni rząd wprowadził flagowy projekt 500 plus w celu zwiększenia dzietności. Jednak jak pokazują statystyki, celu nie spełniono. Obecny rząd zapowiada wprowadzenie nowych zachęt dla matek, m.in. "babciowego".

Dzień Matki w Polsce. Czy obecnemu rządowi uda się zachęcić Polki do rodzenia dzieci?

Dzień Matki w Polsce. Czy obecnemu rządowi uda się zachęcić Polki do rodzenia dzieci?

Źródło:
tvn24.pl

Mówi się, że w Stanach Zjednoczonych jest mnóstwo pieniędzy, co jest prawdą, ale trzeba być częścią sieci kontaktów, żeby mieć do tych środków dostęp. W innym przypadku napotkasz ścianę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jędrzej Litwiniuk, szef polskiej firmy Auxilius Pharma, która w USA chce wprowadzić lek na dusznicę bolesną. Marek Ostrowski, twórca aplikacji Living Well Plus refundowanej w Niemczech i Szwajcarii, zwraca uwagę, że w obu tych krajach wiadomo było, z kim rozmawiać w sprawie uzyskania dofinansowania ze strony państwa. Inaczej jego zdaniem jest w Polsce. - To jest absurdalne i bez sensu - komentuje.

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk planuje stworzyć "superkomputer", który będzie zasilał chatbota Grok - donosi Reuters, powołując się na portal The Information. Pracami nad nowym urządzeniem z użyciem technologii Al ma się zająć jego startup xAl.

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Kultura wymian to globalna tendencja. Trudno powiedzieć, jaka jest jej skala, ale z mojej perspektywy to istotny trend - mówi dr Mikołaj Lewicki z UW. Polacy wzorem Zachodu coraz chętniej korzystają z takiej formy obrotu usług, rzeczy, a nawet nieruchomości. W Polsce wymiana domów to także skutek kryzysu na rynku mieszkaniowym.

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

Źródło:
tvn24.pl

Sektorowi odzieżowemu i tekstylnemu grozi zapaść z powodu wykluczenia ich z pomocy rządowej dla produkcji energochłonnej - alarmuje Związek Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego. Dodaje, że te gałęzie zatrudniają 180 tys. pracowników.

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Źródło:
PAP

W przestrzeni publicznej trwa dyskusja o uwolnieniu handlu w niedzielę. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług uważa, że jeśli ma on zostać wprowadzony, wówczas czas pracy powinien być krótszy.

"Tak" dla handlu w niedzielę. Ale z krótszym czasem pracy

"Tak" dla handlu w niedzielę. Ale z krótszym czasem pracy

Źródło:
PAP

Został nam już tylko tydzień do Bożego Ciała - w Polsce dnia wolnego od pracy. Rodacy często korzystają w tym czasie z przedłużonego weekendu. Jak donosi HREIT jest to cenowo zdecydowanie lepsza okazja niż w tak zwaną majówkę i czas wakacji.

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Źródło:
tvn24.pl

Saudi Aramco, który nabył 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, planuje emisję swoich akcji na giełdzie w Arabii Saudyjskiej - donosi Reuters. W grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości 10 miliardów dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie.

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Nie może dochodzić do sytuacji, w której niektórzy płacą sumy nieproporcjonalne w stosunku do objętości odpadów, które wytwarzają - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednocześnie stoi na stanowisku, że przepisy, które obowiązują od dziesięciu lat powinny zostać zmienione.

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Źródło:
PAP

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Każdy z nas otrzymuje rachunki za prąd i najważniejsze, co z niego wynika to, ile musimy zapłacić i w jakim terminie. Poza tym jest na nim mnóstwo danych i pozycji, których zrozumienie może być trudne. Jeśli dobrze przyjrzymy się wszystkim liczbom, to możemy zauważyć, że lwia część faktury to dodatkowe opłaty, a nie nasze faktyczne zużycie prądu.

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Źródło:
tvn24.pl

Na polskie czereśnie trzeba będzie jeszcze poczekać. W sprzedaży pojawią się za około dwa tygodnie. - Wiele plantacji czereśni wymarzło, więc owoców będzie mniej niż w ubiegłym roku, a ceny mogą być wyższe - mówi wiceprezes Związku Sadowników RP, producent czereśni Krzysztof Czarnecki.

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Źródło:
PAP

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl

Zakopane staje coraz bardziej popularne wśród arabskich turystów. Liczba rezerwacji w maju wzrosła o 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku - donosi Tatrzańska Izba Gospodarcza. Informuje również, że ceny za noclegi na Podhalu są na podobnym poziomie do tych zeszłorocznych.

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Źródło:
PAP

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach rząd przeanalizuje możliwość otwarcia jednego z przejść granicznych z Białorusią. Chodzi o Bobrowniki. Jak podkreślił, działania te mają pomóc polskim kupcom i przedsiębiorcom, którzy od ponad roku nie mogą prowadzić wymiany handlowej.

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Spożycie produktu przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną.

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl