Konsorcjum – czym jest, jak działa i w jakim celu jest tworzone?

Źródło:
TVN24 Biznes
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych
wideo 2/3
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych

Konsorcjum jest jedną z możliwych form współpracy firm. W praktyce konsorcja zawiązywane są najczęściej w sytuacjach, gdy określony cel przerasta możliwości poszczególnych wspólników ze względu na swój rozmiar, poziom skomplikowania lub wymogi prawne. Na przykład przy budowach autostrad. Czym jest konsorcjum i jak się je powołuje? Czy konsorcjum może wystawiać faktury i zatrudniać pracowników? 

Konsorcjum jest jedną z możliwych form współpracy przedsiębiorców.Konsorcjum powoływane jest, gdy dana inwestycja przekracza możliwości poszczególnych wspólników lub gdy chcą oni podzielić między siebie ryzyko.Od strony prawnej konsorcjum przypomina spółkę cywilną, jednak uznaje się ją raczej za rodzaj umowy joint venture.Przedsiębiorcy tworzący konsorcjum współpracują w jego ramach, ale pozostają niezależni w zakresie swojej pozostałej działalności.

Konsorcjum w prawie

W polskim prawie nie istnieje obowiązująca ogólna definicja pojęcia konsorcjum. Nie zostało ono również sprecyzowane ustawowo, w tym nie występuje w Kodeksie cywilnym. Pojęcie konsorcjum pojawia się mimo to w niektórych aktach prawnych i bywa w nich dookreślane na potrzeby tych aktów, np. w ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

W praktyce wobec konsorcjów zastosowanie mają więc najczęściej zapisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny oraz ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Przykładowo w zakresie podejmowanych czynności prawnych do konsorcjów znajdują zastosowanie przepisy ogólne z art. 56-65 Kodeksu cywilnego, zaś w zakresie zawierania umów art. 66-81 Kodeksu cywilnego. Z kolei w zakresie uczestnictwa w przetargach i zamówieniach publicznych właściwe są zapisy art. 23 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Co to jest konsorcjum?

W najbardziej ogólnym ujęciu za konsorcjum uważa się formę współpracy gospodarczej pomiędzy dwoma lub więcej podmiotami, służącą realizacji określonego wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego. Zawiązujący konsorcjum wspólnicy jednocześnie wspólnie realizują zadania określone umową konsorcjum oraz niezależnie od siebie prowadzą pozostałe swoje aktywności niezwiązane z utworzonym konsorcjum.

W praktyce konsorcja zawiązywane są najczęściej w sytuacjach, gdy określony cel przerasta możliwości poszczególnych wspólników ze względu na swój rozmiar, poziom skomplikowania lub wymogi prawne. Połączenie sił przez kilku wspólników i zawiązanie konsorcjum umożliwia im pokonanie tych przeszkód, a jednocześnie umożliwia podział ryzyka.

Rodzaje konsorcjum

Konsorcja są formą spotykaną przede wszystkim w bankowości i finansach (np. celem udzielenia wspólnie kredytu) oraz w sektorze budowlanym (np. w celu zrealizowania wspólnie inwestycji) w przypadku bardzo dużych lub szczególnie ryzykownych przedsięwzięć.

W ustawach zdarzają się natomiast definicje pojęcia konsorcjum w formie zawężonej na potrzeby danej ustawy, np. w ustawie o zasadach finansowania nauki znajduje się definicja konsorcjum naukowego jako grupy co najmniej dwóch podmiotów – jednostek naukowych albo jednostek naukowych i przedsiębiorców – które na podstawie umowy podejmują wspólne przedsięwzięcie dotyczące badań naukowych, prac rozwojowych lub związanych z tym inwestycji.

W rezultacie konsorcja najczęściej dzieli się ze względu na rodzaj przedsięwzięcia, m.in. na:

– inwestycyjne, – bankowe, – budowlane, – eksportowe, – naukowe.

Istnieje również wiele alternatywnych podziałów rodzajów konsorcjów. Jednym z nich jest podział na konsorcja:

– rzeczowe, w którym każdy z uczestników realizuje swoją część przedsięwzięcia, – finansowe, w którym uczestnicy wspólnie realizują przedsięwzięcie i dzielą się kosztami i zyskami.

Często spotykane jest również rozróżnienie konsorcjów dwustronnych, gdy lider podpisuje oddzielne umowy z każdym z uczestników, oraz wielostronnych, gdy podpisywana jest wspólna umowa przez wszystkich uczestników.

Umowa konsorcjum

Od strony prawnej umowa ustanowienia konsorcjum (umowa konsorcjalna) przypomina umowę spółki cywilnej. W obu przypadkach wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, sposób ich działania został określony, zaś za zobowiązania wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie. 

W związku z tym konsorcja czasem uznawane są za nietypową formę takiej spółki. Podejście takie pozostaje jednak kontrowersyjne, ponieważ konsorcjum charakteryzuje się minimalnym zinstytucjonalizowaniem, brakiem wyodrębnionego majątku czy tylko przejściowym okresem trwania. Najczęściej umowy o ustanowieniu konsorcjum należą również do tzw. umów nienazwanych, czyli nieuregulowanych wprost przepisami np. Kodeksu cywilnego.

Z tego też powodu popularność zyskuje odmienne podejście, w myśl którego umowa konsorcjum stanowi odmienną od spółki cywilnej formę współdziałania. W tym przypadku istotą konsorcjum jest nie jego rola organizacyjna, ale regulująca, a samo konsorcjum uznaje się za szczególny rodzaj umowy o wspólnym działaniu przedsiębiorców, czyli umowy joint venture.

Umowa konsorcjum a inne formy prawne

Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa konsorcjum przyjmowała określone inne formy prawne, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej czy spółki komandytowej. Wszystko zależy od zapisów samej umowy konsorcjum i spełniania przesłanek do ustanowienia danej umowy, np. w przypadku spółek kapitałowych zawarcie umowy notarialnej. 

W takich przypadkach mamy jednak do czynienia z powołaniem spółki, a więc już czymś więcej niż tylko umową o ustanowieniu konsorcjum, które ze swej natury jest tworem doraźnym i łatwiejszym do stworzenia.

Co powinna zawierać umowa konsorcjum?

W zależności od uzgodnień pomiędzy wspólnikami konsorcjum może przyjmować różną postać i wewnętrzną organizację, a nawet powoływać do życia nową spółkę. W zasadniczy sposób wpływa to na treść umowy ustanowienia konsorcjum.

W każdym przypadku umowa konsorcjum powinna jednak zawierać informacje takie jak:

– dane członków konsorcjum, – cel zawiązania konsorcjum, – wyznaczenie reprezentanta konsorcjum i jego obowiązków, – podział zadań i przypisanie ich do poszczególnych uczestników konsorcjum, – wewnętrzną organizację konsorcjum, zwłaszcza zasady podejmowania decyzji, – zasady zarządzania finansowego konsorcjum, – zasady odpowiedzialności uczestników konsorcjum, – zasady dokonywania zmian w składzie konsorcjum lub przynależnych im zadań, – zasady rozwiązywania sporów między uczestnikami konsorcjum, – zasady przechowywania dokumentacji, – okres obowiązywania umowy.

Jeden z uczestników wyznaczony zostaje  na jego potrzeby do roli reprezentanta konsorcjum wobec partnerów zewnętrznych. Dobrą praktyką jest również wyznaczanie tzw. lidera konsorcjum, który nie musi być tym samym jego uczestnikiem co reprezentant. Rolą lidera jest wówczas koordynacja działań poszczególnych uczestników konsorcjum czy prowadzenie wewnętrznych rozliczeń pomiędzy nimi, w tym przyjmowania, rozliczania i wystawiania faktur w imieniu całego konsorcjum.

Konsorcjum – kto wystawia faktury

Konsorcjum jako takie nie prowadzi własnej działalności gospodarczej – działalność prowadzona jest jedynie przez poszczególnych wspólników je tworzących. Tym samym konsorcjum nie może być płatnikiem podatku VAT, wystawiać faktur ani zatrudniać pracowników. 

Taki stan faktyczny potwierdzony został m.in. w interpretacji indywidualnej IPPP1/443-1316/09-5/AW Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie  z dnia 24 lutego 2010 r. w której stwierdzono: „Konsorcjum nie jest spółką prawa handlowego ani spółką cywilną, nie ma własnej osobowości prawnej, nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, nie podlega rejestracji; nie posiada odrębnej nazwy i siedziby” oraz w interpretacji indywidualnej IPPPI-443-296/10-6/MP z 4 czerwca 2010 r. uznającej, że „Konsorcjum zwykle nie jest spółką prawa handlowego, nie posiada osobowości prawnej, nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, nie musi więc być rejestrowane”.

Nieco inna sytuacja ma natomiast miejsce gdy dane konsorcjum pod względem prawnym tworzy nową spółkę, np. kapitałową. Wówczas ta nowa spółka jest czymś więcej niż tylko konsorcjum i zgodnie z przepisami posiada osobowość prawną i jest podatnikiem VAT. Jednak wtedy spółka taka realizuje wspólne przedsięwzięcie już niejako w zastępstwie uczestników konsorcjum.

Akty prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził ograniczenia na niektóre pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformowano w komunikacie w piątek. W sobotę oraz niedzielę ze względu na Zielone Świątki i spodziewany większy ruch na drogach pojazdy te będą objęte ograniczeniami.

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Źródło:
PAP

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie od października 2023 roku. Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła jednak propozycja dużej podwyżki. Została ona odrzucona w głosowaniu.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deepfake staje się coraz większym zagrożeniem. Eksperci z instytutu badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają przez oszustwami bazującymi na wykorzystaniu głosu i twarzy znanych osób, obrobionych przy pomocy sztucznej inteligencji.

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, VeloBank i Credit Agricole - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższe dni. W komunikatach banków pojawiają się ostrzeżenia dla klientów o utrudnieniach w dostępie do pieniędzy. 

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Źródło:
tvn24.pl

Według szacunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafała Gawina w drugiej połowie roku miesięczne rachunki za prąd wzrosną o około 30 złotych dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. - Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na drugą połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh - zaznaczył Gawin.

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Źródło:
PAP

Orlen zrywa współpracę z firmą Zioom, która była negatywnym bohaterem śledztwa "Wyborczej" i "Uwagi" TVN - podaje "Gazeta Wyborcza". "Podjęto działania mające na celu usunięcie z budowy przedmiotowej agencji pracy oraz jej właściciela" - czytamy w informacji przekazanej dziennikowi.

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Katarzyna Duber-Stachurska to nowa prezeska Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą stronę podszywającą się pod PKO BP - ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści podszywają się pod Bank Pekao.

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Źródło:
tvn24.pl

- Nie można przekraczać pewnej bariery. Tutaj została przekroczona bariera dźwięku - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odnosząc się do straty Orlenu związanej z niedostarczoną zakontraktowaną ropą. Zwrócił uwagę, że powinno zostać wyjaśniane także, "co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos".

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Źródło:
TVN24

Lizbona ma mieć nowe lotnisko, które ma zastąpi międzynarodowy port lotniczy imienia Humberto Delgado - zadecydował portugalski rząd. Decyzja spotkała się jednak z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 roku i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji.

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Źródło:
PAP

Unijne organizacje konsumenckie chcą, żeby Komisja Europejska wszczęła śledztwo wobec chińskiej platformy sprzedażowej Temu. Zarzucają jej handel podróbkami, produktami bez atestów i manipulowanie konsumentami, w tym podsuwanie im droższych towarów.

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Źródło:
PAP