Konsorcjum – czym jest, jak działa i w jakim celu jest tworzone?

Źródło:
TVN24 Biznes
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych (wideo z lipca 2021)
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych (wideo z lipca 2021)
wideo 2/3
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych

Konsorcjum jest jedną z możliwych form współpracy firm. W praktyce konsorcja zawiązywane są najczęściej w sytuacjach, gdy określony cel przerasta możliwości poszczególnych wspólników ze względu na swój rozmiar, poziom skomplikowania lub wymogi prawne. Na przykład przy budowach autostrad. Czym jest konsorcjum i jak się je powołuje? Czy konsorcjum może wystawiać faktury i zatrudniać pracowników? 

Konsorcjum jest jedną z możliwych form współpracy przedsiębiorców.Konsorcjum powoływane jest, gdy dana inwestycja przekracza możliwości poszczególnych wspólników lub gdy chcą oni podzielić między siebie ryzyko.Od strony prawnej konsorcjum przypomina spółkę cywilną, jednak uznaje się ją raczej za rodzaj umowy joint venture.Przedsiębiorcy tworzący konsorcjum współpracują w jego ramach, ale pozostają niezależni w zakresie swojej pozostałej działalności.

Konsorcjum w prawie

W polskim prawie nie istnieje obowiązująca ogólna definicja pojęcia konsorcjum. Nie zostało ono również sprecyzowane ustawowo, w tym nie występuje w Kodeksie cywilnym. Pojęcie konsorcjum pojawia się mimo to w niektórych aktach prawnych i bywa w nich dookreślane na potrzeby tych aktów, np. w ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

W praktyce wobec konsorcjów zastosowanie mają więc najczęściej zapisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny oraz ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Przykładowo w zakresie podejmowanych czynności prawnych do konsorcjów znajdują zastosowanie przepisy ogólne z art. 56-65 Kodeksu cywilnego, zaś w zakresie zawierania umów art. 66-81 Kodeksu cywilnego. Z kolei w zakresie uczestnictwa w przetargach i zamówieniach publicznych właściwe są zapisy art. 23 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Co to jest konsorcjum?

W najbardziej ogólnym ujęciu za konsorcjum uważa się formę współpracy gospodarczej pomiędzy dwoma lub więcej podmiotami, służącą realizacji określonego wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego. Zawiązujący konsorcjum wspólnicy jednocześnie wspólnie realizują zadania określone umową konsorcjum oraz niezależnie od siebie prowadzą pozostałe swoje aktywności niezwiązane z utworzonym konsorcjum.

W praktyce konsorcja zawiązywane są najczęściej w sytuacjach, gdy określony cel przerasta możliwości poszczególnych wspólników ze względu na swój rozmiar, poziom skomplikowania lub wymogi prawne. Połączenie sił przez kilku wspólników i zawiązanie konsorcjum umożliwia im pokonanie tych przeszkód, a jednocześnie umożliwia podział ryzyka.

Rodzaje konsorcjum

Konsorcja są formą spotykaną przede wszystkim w bankowości i finansach (np. celem udzielenia wspólnie kredytu) oraz w sektorze budowlanym (np. w celu zrealizowania wspólnie inwestycji) w przypadku bardzo dużych lub szczególnie ryzykownych przedsięwzięć.

W ustawach zdarzają się natomiast definicje pojęcia konsorcjum w formie zawężonej na potrzeby danej ustawy, np. w ustawie o zasadach finansowania nauki znajduje się definicja konsorcjum naukowego jako grupy co najmniej dwóch podmiotów – jednostek naukowych albo jednostek naukowych i przedsiębiorców – które na podstawie umowy podejmują wspólne przedsięwzięcie dotyczące badań naukowych, prac rozwojowych lub związanych z tym inwestycji.

W rezultacie konsorcja najczęściej dzieli się ze względu na rodzaj przedsięwzięcia, m.in. na:

– inwestycyjne, – bankowe, – budowlane, – eksportowe, – naukowe.

Istnieje również wiele alternatywnych podziałów rodzajów konsorcjów. Jednym z nich jest podział na konsorcja:

– rzeczowe, w którym każdy z uczestników realizuje swoją część przedsięwzięcia, – finansowe, w którym uczestnicy wspólnie realizują przedsięwzięcie i dzielą się kosztami i zyskami.

Często spotykane jest również rozróżnienie konsorcjów dwustronnych, gdy lider podpisuje oddzielne umowy z każdym z uczestników, oraz wielostronnych, gdy podpisywana jest wspólna umowa przez wszystkich uczestników.

Umowa konsorcjum

Od strony prawnej umowa ustanowienia konsorcjum (umowa konsorcjalna) przypomina umowę spółki cywilnej. W obu przypadkach wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, sposób ich działania został określony, zaś za zobowiązania wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie. 

W związku z tym konsorcja czasem uznawane są za nietypową formę takiej spółki. Podejście takie pozostaje jednak kontrowersyjne, ponieważ konsorcjum charakteryzuje się minimalnym zinstytucjonalizowaniem, brakiem wyodrębnionego majątku czy tylko przejściowym okresem trwania. Najczęściej umowy o ustanowieniu konsorcjum należą również do tzw. umów nienazwanych, czyli nieuregulowanych wprost przepisami np. Kodeksu cywilnego.

Z tego też powodu popularność zyskuje odmienne podejście, w myśl którego umowa konsorcjum stanowi odmienną od spółki cywilnej formę współdziałania. W tym przypadku istotą konsorcjum jest nie jego rola organizacyjna, ale regulująca, a samo konsorcjum uznaje się za szczególny rodzaj umowy o wspólnym działaniu przedsiębiorców, czyli umowy joint venture.

Umowa konsorcjum a inne formy prawne

Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa konsorcjum przyjmowała określone inne formy prawne, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej czy spółki komandytowej. Wszystko zależy od zapisów samej umowy konsorcjum i spełniania przesłanek do ustanowienia danej umowy, np. w przypadku spółek kapitałowych zawarcie umowy notarialnej. 

W takich przypadkach mamy jednak do czynienia z powołaniem spółki, a więc już czymś więcej niż tylko umową o ustanowieniu konsorcjum, które ze swej natury jest tworem doraźnym i łatwiejszym do stworzenia.

Co powinna zawierać umowa konsorcjum?

W zależności od uzgodnień pomiędzy wspólnikami konsorcjum może przyjmować różną postać i wewnętrzną organizację, a nawet powoływać do życia nową spółkę. W zasadniczy sposób wpływa to na treść umowy ustanowienia konsorcjum.

W każdym przypadku umowa konsorcjum powinna jednak zawierać informacje takie jak:

– dane członków konsorcjum, – cel zawiązania konsorcjum, – wyznaczenie reprezentanta konsorcjum i jego obowiązków, – podział zadań i przypisanie ich do poszczególnych uczestników konsorcjum, – wewnętrzną organizację konsorcjum, zwłaszcza zasady podejmowania decyzji, – zasady zarządzania finansowego konsorcjum, – zasady odpowiedzialności uczestników konsorcjum, – zasady dokonywania zmian w składzie konsorcjum lub przynależnych im zadań, – zasady rozwiązywania sporów między uczestnikami konsorcjum, – zasady przechowywania dokumentacji, – okres obowiązywania umowy.

Jeden z uczestników wyznaczony zostaje  na jego potrzeby do roli reprezentanta konsorcjum wobec partnerów zewnętrznych. Dobrą praktyką jest również wyznaczanie tzw. lidera konsorcjum, który nie musi być tym samym jego uczestnikiem co reprezentant. Rolą lidera jest wówczas koordynacja działań poszczególnych uczestników konsorcjum czy prowadzenie wewnętrznych rozliczeń pomiędzy nimi, w tym przyjmowania, rozliczania i wystawiania faktur w imieniu całego konsorcjum.

Konsorcjum – kto wystawia faktury

Konsorcjum jako takie nie prowadzi własnej działalności gospodarczej – działalność prowadzona jest jedynie przez poszczególnych wspólników je tworzących. Tym samym konsorcjum nie może być płatnikiem podatku VAT, wystawiać faktur ani zatrudniać pracowników. 

Taki stan faktyczny potwierdzony został m.in. w interpretacji indywidualnej IPPP1/443-1316/09-5/AW Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie  z dnia 24 lutego 2010 r. w której stwierdzono: „Konsorcjum nie jest spółką prawa handlowego ani spółką cywilną, nie ma własnej osobowości prawnej, nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, nie podlega rejestracji; nie posiada odrębnej nazwy i siedziby” oraz w interpretacji indywidualnej IPPPI-443-296/10-6/MP z 4 czerwca 2010 r. uznającej, że „Konsorcjum zwykle nie jest spółką prawa handlowego, nie posiada osobowości prawnej, nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, nie musi więc być rejestrowane”.

Nieco inna sytuacja ma natomiast miejsce gdy dane konsorcjum pod względem prawnym tworzy nową spółkę, np. kapitałową. Wówczas ta nowa spółka jest czymś więcej niż tylko konsorcjum i zgodnie z przepisami posiada osobowość prawną i jest podatnikiem VAT. Jednak wtedy spółka taka realizuje wspólne przedsięwzięcie już niejako w zastępstwie uczestników konsorcjum.

Akty prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC