TVN24 Biznes | Z kraju

Jest porozumienie z kontrolerami

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Porozumienie PAŻP z kontrolerami. Artur Molęda o szczegółach
Porozumienie PAŻP z kontrolerami. Artur Molęda o szczegółachTVN24
wideo 2/4
TVN24Porozumienie PAŻP z kontrolerami. Artur Molęda o szczegółach

Zakończyły się konsultacje społeczne kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) z 14 związkami zawodowymi. - Dokumenty do podpisu są na biurku ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i prezes PAŻP - wynika z ustaleń Artura Molędy, reportera TVN24.

Artur Molęda, reporter TVN24, ustalił, że zakończyły się konsultacje społeczne z 14 związkami zawodowymi, a dokumenty do podpisu są na biurku ministra infrastruktury i prezes PAŻP. - Potem podpiszą to związki, negocjacji przy stole już nie będzie, ponieważ wszystko jest ustalone - dodał Molęda.

Oto szczegóły porozumienia z kontrolerami: - system SPO (jednoosobowej pracy na wieżach lotnisk) tylko na małych lotniskach, kiedy jest mały ruch, - nowe umowy o pracę, ich częścią będzie kodeks etyki, - nowy taryfikator wynagradzania bez przekroczenia budżetu PAŻP, - będzie wyrównanie inflacyjne za 2022 rok, ale w 2025 roku, - powrót do pracy osób, zdaniem związkowców, bezprawnie zwolnionych.

Wszystkie zmiany są rozłożone w czasie i mają wejść do 2025 roku.

Andrzej Adamczyk komentuje

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował we wtorek, że projekt regulaminu płacowego pracowników PAŻP, szczególnie kontrolerów, jest poddawany analizie w resorcie.

- Jeśli chodzi o regulamin płacowy pracowników PAŻP, szczególnie kontrolerów, wczoraj zakończyły się konsultacje wewnętrzne, związki zawodowe zajęły stanowisko wobec projektu - wskazał Adamczyk, pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej, czy zaakceptował kształt porozumienia PAŻP z kontrolerami ruchu lotniczego.

- Projekt jest dzisiaj poddany analizie w Ministerstwie Infrastruktury i w zależności od wyników tej analizy podejmiemy w tej sprawie właściwe decyzje - dodał szef resortu infrastruktury.

Zdaniem Adamczyka "Polacy mogą spokojnie planować swoje wyjazdy urlopowe z wykorzystaniem transportu lotniczego, z wykorzystaniem przelotów". Minister wyraził "głębokie przekonanie", że nic nie zakłóci planów urlopowych.

Konflikt w PAŻP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała 28 kwietnia br. porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL). Miało ono obowiązywać do 10 lipca br. Od tego czasu strony prowadziły dialog w celu wypracowania ostatecznego kształtu współpracy, a 27 maja poinformowano, że wstępnie porozumiano się w zakresie zmian w regulaminie pracy i regulaminie wynagrodzeń.

Kryzys w PAŻP zaczął się dwa lata temu po wprowadzeniu na szerszą skalę tzw. trybu pojedynczego kontrolera (SPO - Single Person Operations). W tvn24.pl i na antenie TVN24 alarmowaliśmy o tym, jak ten tryb może wpływać na bezpieczeństwo na polskim niebie, m.in. w marcu 2021 roku opisaliśmy sprawę związkowców z PAŻP, którzy alarmowali o zagrożeniu dla bezpieczeństwa i zostali dyscyplinarnie zwolnieni z pracy.

Jednocześnie informowaliśmy o odejściach kontrolerów, które były efektem konfliktu ze zdymisjonowanym 30 marca prezesem agencji Januszem Janiszewskim, który w listopadzie 2021 roku zaostrzył spór, wprowadzając nowy regulamin wynagrodzeń. Od listopada kontrolerzy otrzymywali tzw. porozumienia zmieniające z nowymi warunkami płacy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości