TVN24 Biznes | Z kraju

Najpierw loty po kraju, a co potem? "Na początku czerwca powiemy"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Jak będzie wyglądać odprawa na lotnisku?
Jak będzie wyglądać odprawa na lotnisku?TVN24
wideo 2/4
TVN24Jak będzie wyglądać odprawa na lotnisku?

Na początku czerwca ogłosimy, gdzie będziemy latać w drugiej połowie tego miesiąca - powiedział wiceprezes Polskich Linii Lotniczych LOT Michał Fijoł. Narodowy przewoźnik od poniedziałku wznawia połączenia krajowe, na razie do 8 miast.

PLL LOT w poniedziałek ok. godz. 7. rano wznowi swoje krajowe połączenia, realizując rejs z Warszawy do Szczecina. Na razie pasażerowie LOT będą mogli skorzystać z połączeń krajowych realizowanych na osiem lotnisk. Będą to loty: do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk; do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

- Zadbaliśmy o każdy element podróży. Po pierwsze bardzo starannie wybraliśmy porty docelowe. (...) Świadomie na początku nie zdecydowaliśmy się na latanie do Katowic ze względu na to, że było to miejsce o podwyższonym ryzyku epidemicznym. Mamy nadzieję, że to bardzo szybko się zmieni i będziemy mogli przywrócić także nasze rejsy do Katowic" - powiedział wiceprezes ds. handlowych w LOT Michał Fijoł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Procedury bezpieczeństwa

Jak przekazał, spółka wdrożyła procedury bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi krajowymi i europejskimi. - Zachęcamy naszych pasażerów do odprawy on-line jeszcze przed przyjazdem na lotnisko. Wszędzie będzie ich obowiązywało utrzymanie dystansu przestrzennego, a także noszenie maseczek od wejścia na terminal, a następnie przez cały czas trwania podróży na pokładzie samolotu - powiedział.

Wyjaśnił, że na pokładzie samolotu LOT w pierwszych dniach rejsów również będzie stosowany dystans przestrzenny. - Pasażerowie będą siedzieć na pokładzie samolotu na kształt szachownicy - to znaczy, że co drugi fotel będzie zajęty - powiedział.

Dodał, że w trakcie rejsu załoga LOT-u będzie wyposażona w maseczki i rękawiczki. Wiceprezes zapewnił, że samoloty LOT-u są wyposażone w filtry HEPA. - To filtry wysokiej jakości, które usuwają z powietrza bakterie oraz wirusy- wyjaśnił.

Wiceprezes przekazał, że spółka z dnia na dzień obserwuje coraz większe zainteresowanie rejsami krajowymi, sprzedaje coraz więcej biletów na te loty. Fijoł poinformował, że na rejsach krajowych może latać cała flota narodowego przewoźnika w zależności od zapotrzebowania. - Będą to albo mniejsze typy embraerów, albo flota średniego zasięgu, czyli Boeingi 737, albo też - jeśli będzie duże zapotrzebowanie, to nie wykluczamy, że niektóre trasy będą obsługiwane przez dreamlinery - powiedział.

"Stawiamy na bezpieczeństwo"

Fijoł poinformował, że spółka obserwuje sytuację epidemiczną i na bieżąco dostosowuje ją do planów rozkładowych przewoźnika. - Pracujemy w taki sposób, aby dwa tygodnie wcześniej przed terminem podróży zakomunikować nowy rozkład. Należy się spodziewać, że na początku czerwca powiemy, gdzie będziemy latać po połowie czerwca - zapowiedział wiceprezes.

Jak dodał, "przede wszystkim stawiamy na bezpieczeństwo". - Chcemy, aby nasi pasażerowie po raz kolejny przekonali się, że latanie jest najbezpieczniejszym środkiem transportu - podkreślił.

Siatka połączeń od 1 czerwca br. obejmuje około 30 lotów każdego dnia, w godzinach uwzględniających zarówno potrzeby klientów biznesowych, jak i ruch turystyczny.

W piątek, 22 maja, w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Przedłuża ono okres obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych - do 6 czerwca br. oraz na kolejne 8 dni w odniesieniu lotów krajowych - do 31 maja br. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 24 maja 2020 r.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości