JSW wypłaciła nagrody około 22 tysiącom pracowników

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Kolorz o podpisanej umowie społecznej dla górnictwa
Kolorz o podpisanej umowie społecznej dla górnictwaTVN24
wideo 2/9
TVN24Kolorz o podpisanej umowie społecznej dla górnictwa

Członkowie załogi Jastrzębskiej Spółki Węglowej otrzymali właśnie jednorazową nagrodę pieniężną. Wypłata bonusu dla około 22 tysięcy pracowników kosztowała firmę ponad 113 milionów złotych.

Porozumienie dotyczące wielkości tegorocznego wzrostu płac w JSW, jednorazowych nagród oraz podwyżki wartości posiłków, podpisano 13 września. Uzgodniono m.in. wzrost wynagrodzeń od początku września o 1,6 proc., co wraz z obowiązującą od lipca podwyżką o 3,4 proc. oznacza 5-procentowy wzrost płac w tym roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nagrody dla pracowników JSW

Ponadto - jak potwierdzili przedstawiciele biura prasowego JSW - w piątek nastąpiła wypłata jednorazowych nagród. Pracownicy zatrudnieni pod ziemią otrzymali 4,3 tys. zł, pracownicy zakładów przeróbki mechanicznej węgla 3,5 tys. zł, a pozostali pracownicy 3,1 tys. zł.

JSW wydała na nagrody 113,5 mln zł, zaś łączny koszt realizacji wrześniowego porozumienia, kończącego spory zbiorowe w firmie, to 139,3 mln zł. W tym 23,5 mln zł to koszt dodatkowej podwyżki wynagrodzeń, a 2,3 mln zł - koszt zwiększenia o 2 zł (od 1 października) wartości posiłku profilaktycznego, z 19 do 21 zł.

Porozumienie płacowe w Grupie JSW

W miniony czwartek podpisano także porozumienie płacowe w należącej do Grupy JSW spółce JSW Szkolenie i Górnictwo (SiG), zatrudniającej ponad 1,5 tys. osób - pracownicy ci świadczą usługi w kopalniach JSW. Również w tej firmie wynagrodzenia wzrosną (od października) o 5 proc., a wartość posiłku profilaktycznego wzrośnie do 21 zł (od stycznia 2022 r.). Jednak, inaczej niż w spółce-matce, jednorazowe nagrody dla załogi uzależniono od wzrostu wartości przyszłych kontraktów.

"Ostatnim postanowieniem porozumienia płacowego (...) jest gwarancja wypłaty nagrody jednorazowej po pierwszym kwartale przyszłego roku dla każdego pracownika, w przypadku wynegocjowania nowych stawek na umowach handlowych obowiązujących od 1 stycznia 2022 roku" - podała Solidarność i oceniła, iż wobec sytuacji ekonomicznej spółki JSW SiG, jest to kompromisowe rozwiązanie.

W ubiegłym, kryzysowym dla JSW roku w spółce nie było podwyżek ani jednorazowych nagród. W 2020 r. ceny węgla i koksu z Grupy JSW spadły średnio o około jedną trzecią, a przychody Grupy zmalały o blisko 20 proc. W efekcie zamknęła ona 2020 r. stratą przekraczającą 1,5 mld zł. W tym roku - jak wskazują wyniki za dwa pierwsze kwartały - spółka zmniejsza straty, licząc na ich odrabianie w kolejnych kwartałach.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości