Kwieciński: wiele krajów chce mieć taki wzrost, jak Polska

Z kraju

tvn24bisKwieciński: nie obawiam się o naszą gospodarkę po wyborze Trumpa

- Po tym pierwszym zaskoczeniu widać wyraźnie, że rynki amerykańskie, ale również rynki światowe bardzo pozytywnie reagują na tę amerykańską prezydenturę - stwierdził Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju w rozmowie z Robertem Stanilewiczem w programie "Bilans".

Wiceminister zauważył jednak, że nie wszędzie widać ten optymizm. - Na obligacje jeszcze musimy poczekać - ocenił Kwieciński. - Ale na rynku kapitałowym, co bardzo wyraźnie widać, w tej chwili rynki amerykańskie mają rekordowe wyniki. Wiceminister rozwoju zwrócił uwagę na to, że jako prezydent-elekt Donald Trump jeszcze nie powiedział nic, co można byłoby negatywnie interpretować. - Wyrażał się w pozytywnych słowach w rozmowie z Polakami, i tego się trzymajmy - ocenił.

Poziom PKB

Kwieciński odniósł się także do wyników PKB, które mają zostać ogłoszone we wtorek. - My oczekujemy, że poziom PKB utrzyma się na tym samym poziomie, co w poprzednich dwóch kwartałach. Nadal mamy zagrożenia ze strony gospodarki światowej, a największe ryzyka płyną z zewnątrz - ocenił gość "Bilansu", wskazując na zwalniającą gospodarkę Chin. Dodał, że słabnące wzrosty gospodarek europejskich są wspierane ekspansywną polityką pieniężną Europejskiego Banku Centralnego.

Wiceminister rozwoju zauważył, że "przedsiębiorcy czekają na fundusze unijne".

- Gospodarka już zaczyna odczuwać efekty tych funduszy - powiedział Kwieciński. - One będą znaczące dla sektora publicznego i prywatnego - dodał.

Zdaniem Kwiecińskiego, nawet jeśli w II kw. PKB wyniesie mniej niż 3 proc., to "i tak wiele krajów unijnych chciałoby mieć taki wzrost gospodarczy, jak u nas".

- Z tym poziomem wzrostu PKB w tym roku jesteśmy na piątym, szóstym miejscu spośród wszystkich krajów członkowskich UE. Wyraźnie mamy zdrową gospodarkę, dobrze się rozwijającą w niełatwych czasach - skwitował wiceminister.

Fundusze unijne na inwestycje

Zapowiedział także zmiany wynikające z wykorzystania funduszy unijnych oraz rządowych planach zmiany otoczenia prawnego.

- Fundusz europejskie nam pomogą, ale też rozwiązania, które jako rząd planujemy w ramach strategii odpowiedzialnego rozwoju. Są to rozwiązania, które w ciągu najbliższych paru miesięcy i lat bardzo widoczne, bo będą to rozwiązania dotyczące otoczenia prawnego - wyjaśniał.

Wiceminister odniósł się także do wykorzystania funduszy unijnych w obecnej perspektywie.

- Tę perspektywę finansową, jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy unijnych mamy na właściwym torze - zapewniał gość Roberta Stanilewicza. Kwieciński poinformował, że przy wykorzystaniu pieniędzy unijnych będzie można poczynić wiele inwestycji, takich jak projekty budowlane czy drogowe: modernizacja linii S7 z Warszawy do Krakowa, droga S17 z Warszawy do Lublina, połączenie kolejowe z Warszawy do Lublina, projekty dla małych firm technologicznych czy pieniądze realizowane bezpośrednio w samorządach.

Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis