Przyjaciółka Kaczyńskiego trafi do rady nadzorczej Orlenu. Tyle ma zarabiać

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Janina Goss trafiła do kolejnej państwowej spółki
Janina Goss trafiła do kolejnej państwowej spółkiTVN24
wideo 2/9
TVN24Janina Goss trafiła do kolejnej państwowej spółki

Janina Goss ma trafić do rady nadzorczej PKN Orlen. Prywatnie to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Jest określana mianem "szarej eminencji PiS". Dziennik "Fakt" poinformował, ile będzie zarabiać na nowym stanowisku.

"Przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego od dawna zasiada w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa – PGE oraz Banku Ochrony Środowiska. W obu spółkach Janina Goss w ostatnich latach zarobiła prawie 900 tys. zł" - opisuje "Fakt".

W lipcu ub. roku "Gazeta Wyborcza" napisała, że zasiadanie w obu radach może być niezgodne z prawem. CZYTAJ WIĘCEJ >>> "Fakt" przypomina, że Janina Goss z rady nadzorczej BOŚ odeszła nieoczekiwanie na początku grudnia 2022 r., teraz wiadomo, że dostała nowe stanowisko. "Będzie zasiadać także w radzie nadzorczej, tyle że teraz paliwowego koncernu PKN Orlen, którego prezesem jest Daniel Obajtek" - pisze dziennik.

Jak podaje dziennik, ze sprawozdania finansowego spółki wynika, że roczne wynagrodzenie członka rady nadzorczej wynosi tam 136 tys. zł. Gazeta opisała też kulisy powołania Goss do paliwowego koncernu. "Zdaniem niektórych polityków PiS, Janina Goss trafiła do PKN Orlen nieprzypadkowo" - pisze "Fakt". – Ma stać się uchem prezesa PiS i informować o tym, co dzieje się w spółce – twierdzi anonimowy rozmówca gazety.

Kim jest Janina Goss?

Janina Goss ma 79 lat. Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Posiada tytuł radcy prawnego. W latach 2009-2010 była członkiem rady nadzorczej Polskiego Radia S.A. W latach 2006-2009 członek rady nadzorczej TVP S.A., w tym przez okres około dwóch lat pełniła funkcję przewodniczącej rady nadzorczej. W latach 1990 - 2003 była członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi, w latach 1991-2003 radcą prawnym w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Łodzi.

Od 2012 roku Goss pełni funkcję członka zarządu w spółce Srebrna, która miała budować "dwie wieże" na warszawskiej Woli. W 2019 roku "Wyborcza" ujawniła przebieg negocjacji w tej sprawie między prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim a austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem.

"Goss ma mieć nie tylko nieograniczony dostęp do ucha Kaczyńskiego, ale nawet swój pokój w partyjnej centrali przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie urzęduje przez większość dni tygodnia" - tak o roli kobiety w bliskim otoczeniu prezesa PiS pisała "Wyborcza".

Scheuring-Wielgus: Janina Goss ma być uchem i okiem prezesa PiS w Orlenie
Scheuring-Wielgus: Janina Goss ma być uchem i okiem prezesa PiS w OrlenieTVN24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński dopiero po interwencji mediów i Komisji Etyki Poselskiej ujawnił w 2014 roku, że to właśnie Goss pożyczyła mu 200 tysięcy złotych na leczenie matki.

Szamanka PiS. Materiał programu "Czarno na białym" z marca 2016 roku:

Szamanka PiS
Szamanka PiS30.03 | Na początek kobieta - tajemnica. Sama nigdy nie zajmowała w PiS kluczowego stanowiska - ale to właśnie ona - jak uważa wielu - od lat ma decydujący wpływ na obsadę stanowisk. Nie rozmawia z mediami, prawie nie ma jej zdjęć, powszechnie mało znana, niby w cieniu - a jednak - to z jej zdaniem podobno szczególnie liczy się Jarosław Kaczyński. Kim jest Janina Goss? Najwięcej wiadomo o jej zielarskich zainteresowaniach, ale to raczej nie one dały jej tak silną pozycję, a w każdym razie - nie tylko one.tvn24

Grupa Orlen

Grupa Orlen, po przejęciu PGNiG na początku listopada 2022 r., a wcześniej Grupy Energa i Grupy Lotos, to obecnie największy w Europie Środkowej koncern multienergetyczny i jeden z największych na całym kontynencie europejskim.

Jak wynika z danych publikowanych przez PKN Orlen, po powołaniu Janiny Goss skład rady nadzorczej jest dziesięcioosobowy. Zasiadają w niej także: b. minister Skarbu Państwa w latach 2006-2007 i b. prezes spółki w latach 2015-2018 Wojciech Jasiński jako przewodniczący, a także wiceprzewodniczący Andrzej Szumański, sekretarz Anna Wójcik oraz członkowie: Andrzej Kapała, Roman Kusz, Anna Sakowicz-Kacz, Barbara Jarzembowska, Michał Klimaszewski i Jadwiga Lesisz.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości