Z kraju

Nowy program rządu. Chcesz zrezygnować? Siedem podpisów co cztery lata

Z kraju

Morawski o PPK
Morawski o PPK
wideo 2/10

Już za kilka miesięcy rusza nowy rządowy program oszczędzania na emeryturę. Z automatu zostanie do niego zapisanych nawet 11 milionów Polaków. Program jest z założenia dobrowolny, a zatem będzie można z niego zrezygnować. Rząd właśnie pokazał deklarację, którą w tym celu będziemy wypełniać. Procedurę trzeba będzie powtarzać co cztery lata albo przy okazji każdej zmiany pracy.

Od lipca firmy zatrudniające ponad 250 osób będą zobowiązane do wprowadzenia tzw. Pracowniczych Planów Kapitałowych. To nowy pomysł rządu na zwiększenie naszych emerytur. Na składkę w programie będą się zrzucały firmy, państwo i my sami. W rezultacie nieco spadną nasze pensje.

PPK są jednak dobrowolne. Każdy może z nich zrezygnować. Ministerstwo Finansów właśnie pokazało formularz, który trzeba wypełnić, by to zrobić.

Będziemy na nim musieli złożyć aż siedem podpisów. Niezwykle ciekawy jest również język deklaracji. Oprócz tego, że trzeba podpisać się przy każdym z podpunktów, mówiących o tym, z czego dokładnie rezygnujemy, musimy na początku oraz na końcu potwierdzić, że podejmujemy decyzję świadomie.

Co cztery lata

"Powyższe oświadczenie jest zgodne z moją wolą. Składam je w sposób swobodny i nie znajduję się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli" - brzmi ostatni punkt deklaracji, pod którym oczywiście należy złożyć oddzielny podpis.

Ponadto trzeba zatwierdzić m.in. rezygnację "z otrzymywania dopłat rocznych w wysokości 240 zł", "z otrzymania wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł". To tylko kilka cytatów z deklaracji wypisu z Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Deklaracja obowiązuje tylko przez cztery lata, więc jeśli nie powtórzymy procedury, to ponownie zostaniemy zapisani do PPK. Będziemy ją musieli wypełniać także w przypadku zmiany pracy (oczywiście jedynie wówczas, gdy będziemy chcieli pozostać poza PPK)

Wzór deklaracji rezygnacji z PPKMinisterstwo Finansów
Wzór deklaracji rezygnacji z PPKMinisterstwo Finansów
Wzór deklaracji rezygnacji z PPKMinisterstwo Finansów

O programie

Celem PPK ma być według rządowych deklaracji wspieranie pracowników w długoterminowym gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności na emeryturę.

Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2019 roku z półrocznym vacatio legis.

DZIESIĘĆ RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O PPK

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości