Lokalna drożyzna na horyzoncie. "Samorządowcy są przerażeni ofertami"

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Rosnąca inflacja w Polsce
Rosnąca inflacja w PolsceTVN24
wideo 2/7
TVN24Rosnąca inflacja w Polsce

Wzrost czynszów, opłat za parkowanie czy wywóz śmieci, a także droższa komunikacja publiczna - o planach podwyżek w polskich miastach informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak wyjaśnia powodem jest inflacja i znaczne wzrosty cen, które drenują lokalne budżety.

Jak czytamy w dzienniku, "samorządowcy są przerażeni ofertami, jakie ostatnio otrzymują w przetargach, zwłaszcza za energię".

Inflacja a budżety miast

"Wzrost ceny sprzedaży energii elektrycznej dla członków Warszawskiej Grupy Zakupowej wynosi 61 proc. (wzrost z 355,84 zł/MWh brutto w 2021 r. do 571,34 zł/MWh brutto – to o ok. 86 zł więcej, niż spodziewali się urzędnicy). W Częstochowie cena jednostkowa energii – w ramach wspólnych zakupów dla jednostek miejskich – wzrosła o 54 proc., a gazu o 172 proc." - wskazuje "DGP".

Jak dodaje, na podstawie ankiety zrobionej wśród 68 miast Związek Miast Polskich (ZMP) podaje, że podwyżki cen prądu dla budżetów miast i sektora gospodarki komunalnej będą – w zależności od wielkości miasta – kosztowały je od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. "W skali całego kraju oznacza to co najmniej 5 mld zł" – podaje przywołany przez dziennik ZMP.

Gazeta zwraca uwagę, że efekty tego zjawiska powoli stają się widoczne, bowiem lokalne władze coraz częściej decydują się na podwyżki opłat za podstawowe usługi. Radni Warszawy - jak czytamy - kilka dni temu zdecydowali, że od połowy sierpnia stawki za postój w strefie płatnego parkowania wzrosną o 15 proc. (pierwsza godzina – 4,50 zł, druga – 5,40 zł, trzecia – 6,40 zł, a czwarta i każda kolejna – 4,50 zł).

"Mają one częściowo rekompensować zwiększone wydatki"

- Należy to raczej określić mianem waloryzacji, ponieważ także te opłaty w Warszawie należą do najniższych w kraju - podkreśla cytowana przez "DGP" Monika Beuth-Lutyk ze stołecznego ratusza. I zapewnia, że na ten moment nie są planowane podwyżki w komunikacji czy za wywóz śmieci.

To - jak wskazuje dziennik - inaczej niż w Lublinie, gdzie urzędnicy przyznają, że w związku ze znacznym wzrostem cen energii elektrycznej oraz cen paliw zaszła konieczność wprowadzenia zmian w cenach biletów obowiązujących w komunikacji miejskiej o ok. 10 proc.

- Mają one częściowo rekompensować zwiększone wydatki na funkcjonowanie komunikacji publicznej. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca bieżącego roku - mówi cytowana przez gazetę Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Lublina.

"DGP" przypomina, że w Krakowie z kolei od 1 lipca wzrośnie wysokość miesięcznej stawki zagospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi selektywnie i wyniesie 27 zł za jednego mieszkańca (o 4 zł więcej niż obecnie).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości