Kostrzewa: czekają nas kwartały pełne niepewności

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24
Wojciech Kostrzewa o inflacji i stopach procentowych
Wojciech Kostrzewa o inflacji i stopach procentowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Wojciech Kostrzewa o inflacji w Polsce

Myślę, że najbliższe kwartały będą pełne niepewności. Mamy wojnę, mamy wywołany przez wojnę potencjalny kryzys żywnościowy, mamy rosnące ceny surowców energetycznych - powiedział na antenie TVN24 prezes Polskiej Rady Biznesu Wojciech Kostrzewa. Dodał, że aby zahamować inflację trzeba "schłodzić popyt stopami procentowymi".

Wojciech Kostrzewa był pytany, czy jest nadzieja na złagodzenie gospodarczych zawirowań.

Kostrzewa: czekają nas kwartały pełne niepewności

- Nie wygląda na to. Myślę, że najbliższe kwartały będą pełne niepewności. Mamy wojnę, mamy wywołany przez wojnę potencjalny kryzys żywnościowy, mamy rosnące ceny surowców energetycznych, również wywołane przez wojnę i reakcje wolnego świata, czyli wprowadzenie sankcji. Jednocześnie mamy naturalny cykl podwyżek stóp procentowych, którego końca nie widać, to jest nawet dopiero początek. Dzisiaj rano główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego powiedział, że należy oczekiwać dwóch podwyżek w strefie euro po 25 punktów bazowych w lipcu i we wrześniu. Oznacza to, że najpóźniej we wrześniu będziemy mieli do czynienia z zerową stopą procentową banku centralnego - mówił.

Mówił, że aby zahamować inflację trzeba "schłodzić popyt stopami procentowymi". - Zadaniem rządu jest też jednak, aby nie dosypywać gotówki, a na razie rząd rozdając trzynastkę, czternastkę, piętnastkę i różne inne prezenty, to niestety idzie na zwarcie z Narodowym Bankiem Polskim. Z jednej strony NBP naciska na hamulec, a z drugiej strony rząd naciska na gaz. Jak wiemy, przy jeździe samochodem, to nie wychodzi na zdrowie - mówił Kostrzewa.

Krajowy Plan Odbudowy a gospodarka

Prezes Polskiej Rady Biznesu był też pytany o skutki odblokowania Krajowego Planu Odbudowy dla gospodarki. - Można się spodziewać, że umocni się złoty. Raptem zacznie płynąć rzeka, a jeżeli nie rzeka, to bardzo poważny strumień euro, które będą musiały być wymieniane. Myślę więc, że ten okres bardzo słabego złotego odejdzie do przeszłości. Aczkolwiek też nie oczekuje, aby złoty umocnił się na poziom poniżej 4.40 zł. Będziemy mieć więc po prostu do czynienia z takim uspokojeniem - powiedział.

Dodał, że wtedy "wreszcie przedsiębiorcy, samorządy będą mogli planować". - Proszę pamiętać, że wiele programów, one są w tej chwili w stanie zawieszania, bo nie ma źródeł finansowania - podkreślał.

30. rocznica założenia Polskiej Rady Biznesu

Wojciech Kostrzewa przypomniał, ze dzisiaj przypada 30. rocznica założenia Polskiej Rady Biznesu.

- Grono przedsiębiorców, które zostało zainspirowane przez Zbigniewa Brzezińskiego i stwierdziło, że w rodzącej się gospodarce rynkowej przedsiębiorcy muszą mieć swoją reprezentację - mówił. - Nie aspirowaliśmy nigdy do tego, aby być organizacją masową. Od samego początku jest nas poniżej stu - mówił.

Wojciech Kostrzewa powiedział, że w tym roku uroczysta gala przyznania nagród Polskiej Rady Biznesu została przeniesiona na 12. września.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości