TVN24 Biznes | Z kraju

Firmy zawieszają działalność w Polsce z powodu sankcji. Powiązane z rosyjskim oligarchą

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Polska lista sankcji
Polska lista sankcjiTVN24
wideo 2/3
TVN24Polska lista sankcji

Firmy Sulzer oraz medmix zawieszają działalność w Polsce w wyniku nałożonych sankcji przez polski rząd na mniejszościowego akcjonariusza Wiktora Wekselberga - podał Reuters. Szwajcarskie przedsiębiorstwa wskazały w oświadczeniach, że rosyjski oligarcha nie czerpie korzyści z posiadanych udziałów.

"Potencjalny wpływ na sprzedaż, jeśli zawieszenie miałoby się utrzymać dłużej, wyniesie do 21 milionów franków szwajcarskich, co stanowi 0,6 proc. całkowitej sprzedaży Sulzera w 2021 roku" - podała firma w cytowanym przez Reutersa oświadczeniu.

Dodała też: "Polskie sankcje dotyczą mniejszościowego udziałowca Sulzera - Wiktora Wekselberga - i zostały rozszerzone na dwa polskie podmioty Sulzer, mimo że Wekselberg nie ma kontroli ani własności żadnego podmiotu Sulzer i jest pozbawiony wszystkich praw ekonomicznych w Sulzer. Firma nie podlega sankcjom w żadnym innym kraju ani podmiocie prawnym i jest w stanie nadal rozwijać swoją działalność na całym świecie".

Firma medmix wstrzymuje działalność w Polsce

Szwajcarska firma medmix poinformowała również, że zawiesiła działalność w swoim zakładzie produkcyjnym we Wrocławiu w wyniku nałożonych sankcji - podał Reuters.

"Niemal 300 pracowników, blisko 100 kontrahentów i 240 lokalnych dostawców oczekuje w zawieszeniu na zmianę decyzji rządu. Sankcje dotyczą mniejszościowego udziałowca medmix, Wiktora Wekselberga. Urzędnicy rozszerzyli je na medmix Polska, pomimo tego że aktywa Wekselberga zostały przez spółkę zamrożone jeszcze w 2018 roku, a firma wspiera poszkodowanych w napaści Rosji na Ukrainę, uchodźców. Medmix nie jest objęty sankcjami w żadnym innym kraju. W konsekwencji decyzji polskiego rządu, firma nie może kontynuować swojej działalności w innych krajach" - napisała firma w oświadczeniu.

Dodała też, że "firma medmix złożyła wniosek o pilne wykreślenie z polskiej listy sankcji, przedstawiając niezależną analizę prawną, która jednoznacznie potwierdza brak kontroli Wiktora Wekselberga nad jakimikolwiek podmiotami medmix, w tym medmix Polska" i "jest on obecnie rozpatrywany przez właściwy organ administracji rządowej".

Polskie sankcje

Jeszcze w kwietniu szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji. Sankcje nałożone na Novatek dotknęły mieszkańców Łeby i dziewięciu innych gmin, którym odcięto dostęp do gazu. Dostęp do surowca został przywrócony i jest dostarczany przez Grupę Kapitałową PGNiG. 

Spółka Go Sport Polska została wpisana na rządową listę sankcyjną. Jak mogliśmy przeczytać w komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Go Sport "od 2019 r. był własnością francuską, następnie został kupiony przez singapurską spółkę Sportmaster Operations Pte. Ltd., której rzeczywistymi beneficjentami są osoby pochodzenia rosyjskiego, w tym oligarcha Nikolay Fartushnyak, Vladimir Fartushnyak oraz Alexander Mikhalskiy, którzy są współzałożycielami jednej z największych rosyjskich sieci sklepów sportowych Sportmaster". W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że sklepy GO Sport w centrach handlowych zostały zamknięte. Nie działa też strona internetowa firmy.

Na początku maja prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Sportsdirect.com Poland kontroli nad spółką Go Sport Polska. 

PEŁNA LISTA SANKCYJNA >>>

Rosyjski oligarcha na polskiej liście sankcji

Wśród rosyjskich oligarchów wpisanych na listę jest Wiktor Wekselberg - od 2004 r. zamieszkały w Zurychu. Jego majątek wyceniony jest na 17,2 miliarda dolarów. Jest prezesem rosyjsko–amerykańskiej spółki Renova, będącej potentatem przemysłu aluminiowego i tytanowego. Prowadził również działalność gospodarczą na Ukrainie, gdzie zarządzał spółkami dystrybucji gazu. Wekselberg ma mieć bliskie powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i byłym prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem.

Czytaj także: Kto znalazł się na polskiej liście sankcyjnej?

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości