Regulowane ceny gazu na dłużej. Rząd przyjął projekt

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Wojciech Jakóbik o sytuacji na rynku gazu i wstrzymaniu dostaw przez Rosję (materiał z 17.06.2022)
Wojciech Jakóbik o sytuacji na rynku gazu i wstrzymaniu dostaw przez Rosję (materiał z 17.06.2022)TVN24
wideo 2/6
TVN24Wojciech Jakóbik o sytuacji na rynku gazu i wstrzymaniu dostaw przez Rosję

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie bezpieczeństwa gazowego. Zapisano w nim, że taryfy na gaz dla gospodarstw domowych i instytucji pożytku publicznego mają obowiązywać do końca 2027 roku. Podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller deklarował, że przepisy pozwolą także "bardziej efektywnie realizować kwestie związane z używaniem rezerw magazynowych gazu w Polsce".

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller.

Projekt przedłuża do końca 2027 r. ochronę taryfową odbiorców domowych gazu i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak szkoły, szpitale czy przedszkola. - Taryfy gazowe będą objęte ochroną, tak jak do tej pory. Będzie można z budżetu państwa dopłacać do taryf, aby ceny gazu nie były podwyższane, jak to wynika wprost z uwarunkowań rynkowych, ale żeby można było poprzez specjalne mechanizmy państwowe zabezpieczać przed wzrostem cen gazu dla konsumentów - stwierdził Mueller.

Zgodnie z opublikowanymi założeniami projektu, przewiduje on przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez prezesa URE taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego. Według dotychczasowych regulacji taryfy miały obowiązywać do końca przyszłego roku.

Zawieszenie obliga giełdowego

Projekt przewiduje również zawieszenie tzw. obliga giełdowego – obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę - w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego lub możliwość zmiany w 2022 i w 2023 r. przez ministra właściwego ds. energii poziomu tego obliga. Zakłada się także wprowadzenie możliwości ogłaszania przez ministra na czas określony stanu kryzysowego w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.

Projektowane przepisy mają też wydłużyć z 40 do 45 dni okres, w którym zapasy obowiązkowe gazu powinny móc zostać dostarczone do systemu gazowego.

- To projekt ustawy, który pozwala, by bardziej efektywnie realizować kwestie związane z używaniem rezerw magazynowych gazu w Polsce - powiedział rzecznik na konferencji prasowej.

Bezpieczeństwo gazowe

Ustawa ma też wprowadzić definicję bezpieczeństwa gazowego państwa (wzorowaną na definicji bezpieczeństwa energetycznego), obowiązek uwzględniania planu działań zapobiegawczych w planowaniu rozwoju systemów gazowych przesyłowego i dystrybucyjnych, oraz obowiązek sporządzania planów rozwoju przez operatora systemu magazynowania paliw gazowych.

Projekt usuwa także obecnie obowiązujące wyłączenie z obowiązku koncesyjnego obrotu paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100 tys. euro. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania rynku gazu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości