Najdroższe kierunki studiów w Polsce. Rekord to niemal pół miliona złotych za czesne

Źródło:
tvn24.pl
Niemedyczne uczelnie będą kształcić lekarzy
Niemedyczne uczelnie będą kształcić lekarzyTVN24
wideo 2/3
Niemedyczne uczelnie będą kształcić lekarzyTVN24

462 tysiące złotych - dokładnie tyle kosztuje sześć lat nauki na najdroższym kierunku studiów w Polsce. Wśród najdroższych studiów dominują kierunki medyczne, ale i na innych kierunkach koszt bywa liczony w setkach tysięcy. Oto najdroższe kierunki studiów w kraju.

Niepubliczna Uczelnia Łazarskiego w Warszawie uruchomiła studia na kierunku lekarskim w 2017 roku. Podobnie jak w 2022 roku, to najdroższy kierunek studiów w Polsce. Koszt ich ukończenia to dokładnie 462 tysiące złotych. Sam pierwszy rok sześcioletniej nauki to koszt 70 tysięcy złotych.

To, że kierunek lekarski okazał się najdroższym w kraju, nie jest przypadkiem - medycyna zawsze była kosztownym kierunkiem studiów. Ale kilkaset tysięcy złotych kosztują także studia na niektórych innych kierunkach.

Studia medyczne - najdroższe kierunki w Polsce

Najdroższą z publicznych uczelni medycznych okazał się Warszawski Uniwersytet Medyczny, gdzie niestacjonarne studia lekarskie to koszt rzędu 319,2 tysiąca złotych, a cena nauki na kierunku lekarsko-dentystycznym to 340,5 tysiąca złotych. Jeśli zaś idzie o studia medyczne prowadzone w języku obcym, najdroższą uczelnią okazała się w tym roku Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie za studia należy zapłacić równowartość 448 tysięcy złotych (100,5 tysięcy euro).

Nauka na pozostałych kierunkach medycznych, takich jak farmacja, ratownictwo medyczne czy pielęgniarstwo, wiąże się z mniejszymi kosztami. Najdroższe studia farmaceutyczne, prowadzone na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach w trybie niestacjonarnym, to łączny koszt 171,5 tysięcy złotych. Za naukę na tym samym kierunku w języku angielskim najwięcej zapłacić trzeba na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie czesne kosztuje 175 tysięcy złotych. Wszystkie te kierunki medyczne to pięcio- lub sześcioletnie studia jednolite.

Za studia na kierunku pielęgniarstwo najwięcej zapłacić trzeba na Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, gdzie jeden rok nauki na niejednolitych studiach licencjackich kosztuje 32 tysiące złotych. Tyle samo należy zapłacić tam za studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne.

W przypadku studiów weterynaryjnych prowadzonych w języku angielskim najdroższym okazał się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, gdzie za 11 semestrów nauki wymagana jest opłata w wysokości ponad 233 tysięcy złotych. W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie koszt 11 miesięcy nauki na tym samym kierunku to natomiast równowartość 187 tysięcy złotych (42 tysiące euro).

ZOBACZ TEŻ: Jest nowy ranking polskich uczelni. Na pierwszym miejscu dwa uniwersytety

Kierunki prawnicze i humanistyczne - koszt studiów

Najdroższą uczelnią oferującą naukę na studiach prawniczych okazała się w tym roku niepubliczna Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pięcioletnie jednolite studia na kierunku prawo i finanse to łączny koszt 142,2 tysięcy złotych. Wysokość czesnego za sam pierwszy rok to dokładnie 30,8 tysięcy złotych. Cena ta zmienia się jednak w zależności od semestru studiów. Za pięcioletnie studia na kierunku prawo na tej samej uczelni zapłacić należy 89 tysięcy złotych.

Wśród studiów licencjackich, powiązanych z prawem, ceną wyróżnia się kierunek prawo w zarządzaniu biznesem również należący do oferty Akademii Leona Koźmińskiego. Łączny koszt trzyletniej nauki na nim to 51,6 tysiąca złotych. W przypadku prawniczych studiów magisterskich najwięcej należy zapłacić na niepublicznej Uczelni Łazarskiego na kierunku prawo w IT, gdzie czesne za sam pierwszy rok kosztuje 16,9 tysiąca, a łączny koszt trzyletniej nauki to 34,2 tysiąca złotych.

Osoby chętne do rozpoczęcia nauki na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku psychologia w trybie niestacjonarnym muszą się liczyć z kosztem w wysokości 11,5 tysiąca złotych rocznie. Za ukończenie tych pięcioletnich studiów zapłacić trzeba więc łącznie 57,5 tysiąca. Pięcioletnie studia psychologiczne prowadzone na tej samej uczelni w języku angielskim kosztują natomiast niemal dwa razy tyle - ich roczne czesne wynosi 22 tysiące, a łączny koszt 110 tysięcy złotych.

Wśród studiów społecznych najwięcej zapłacić trzeba za studia pierwszego i drugiego stopnia na anglojęzycznych kierunkach International Relations and Europeans Studies (stosunki międzynarodowe i europeistyka - red.) i International Relations (stosunki międzynarodowe - red.) na niepublicznej Uczelni Łazarskiego. Pierwszy rok czesnego kosztuje w ich przypadku równowartość ok. 25 tysięcy złotych (5640 euro), a łączny koszt ukończenia to odpowiednio równowartość 78,6 tysięcy złotych (17 640 euro) i 51,3 tysięcy złotych (11 520 euro).

ZOBACZ TEŻ: Nowy kierunek studiów stał się od razu hitem. 20 osób na jedno miejsce

Studia ekonomiczne - ile kosztują?

Wśród kierunków ekonomicznych najdroższe są te prowadzone w języku angielskim. Zarówno w przypadku studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia, najdroższe okazały się kierunki z oferty edukacyjnej Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Za sam pierwszy rok nauki trzeba tam zapłacić 29,8 tysiąca złotych w przypadku studiów licencjackich na kierunkach: Financial Management (zarządzanie finansami - red.) oraz Management and Artificial Intelligence (zarządzanie i sztuczna inteligencja - red.), zaś w przypadku magisterskich: Finance and Accounting (finanse i rachunkowość - red.), Management (zarządzanie - red.) oraz Big Data Science.

Za studia ekonomiczne w języku polskim opłaty są znacznie niższe. Wśród studiów licencjackich najdroższa jest ekonomia w Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie za sam pierwszy rok nauki zapłacić trzeba 17,4 tysiąca złotych. Wśród studiów drugiego stopnia najdroższy okazał się kierunek technologie finansowe na Uczelni Łazarskiego, gdzie za pierwszy rok nauki zapłacić trzeba niespełna 19 tys. złotych.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze uczelnie świata. W nowym rankingu awansuje polski uniwersytet

Studia informatyczne i techniczne - koszt

Za studia na kierunkach informatycznych najwięcej zapłacić należy na niepublicznej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. W przypadku stacjonarnych studiów w języku polskim roczny koszt czesnego na studiach pierwszego stopnia to koszt 20 tysięcy złotych, a na studiach drugiego stopnia 23 tysięcy. W przypadku studiów niestacjonarnych kwoty te wynoszą odpowiednio 15 i 18 tysięcy złotych. Stacjonarna nauka na tej samej uczelni w języku angielskim, w zależności od stopnia studiów, to koszt od 24 do 26 tysięcy złotych rocznie.

Także studia techniczne kosztują najwięcej, gdy są prowadzone w języku angielskim. Około 40 tysięcy rocznie kosztuje w przeliczeniu nauka na studiach magisterskich z Food Systems (systemów żywnościowych - red.) na Uniwersytecie Warszawskim. Za studia magisterskie z Metallurgical Engineering (inżynierii metalurgicznej - red.) na Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zapłacić należy 20 tysięcy rocznie. Tysiąc mniej rocznie kosztują tam studia magisterskie z Remote Sensing and Geo Informatics (teledetekcji i geoinformatyki - red.).

ZOBACZ TEŻ: Jest drogo, dużo intensywniej i ciekawiej. Polscy studenci o nauce za granicą

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska (KE) wyraziła zaniepokojenie limitami wprowadzonymi przez USA na czipy dla niektórych państw Unii Europejskiej (UE), w tym Polski. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przekazał, że polska ambasada zwróciła się do amerykańskiej administracji z prośbą o wyjaśnienia.

Polska krajem drugiej kategorii. "Jednak ta mapka okazała się prawdą"

Polska krajem drugiej kategorii. "Jednak ta mapka okazała się prawdą"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump zapowiedział utworzenie nowego urzędu zajmującego się pobieraniem ceł. "Zaczniemy pobierać opłaty od tych, którzy zarabiają na nas pieniądze dzięki handlowi, zaczną płacić uczciwą część" - napisał w mediach społecznościowych.

Trump zapowiedział powołanie nowego urzędu. "Zaczną płacić uczciwą część"

Trump zapowiedział powołanie nowego urzędu. "Zaczną płacić uczciwą część"

Źródło:
PAP

Co piąta skarga na pracodawcę w Polsce, to ta złożona w Warszawie. W 2024 roku inspektorzy pracy w stolicy nałożyli na firmy i instytucje blisko 2,4 tys. mandatów na kwotę ok. 3 mln złotych. To oznacza, że średnia wysokość mandatu wynosiła zaledwie 1,3 tys. zł. Andrzej Cegła, Okręgowy Inspektor Pracy w Warszawie zwraca uwagę w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl na "piramidalne struktury podwykonawców". - Czasami to sam pracownik nie wie, dla kogo pracuje - przyznaje.

W tym mieście pracownicy składają najwięcej skarg

W tym mieście pracownicy składają najwięcej skarg

Źródło:
tvn24.pl

Wycofanie zasady, pozwalającej ludziom korzystać z kawiarni Starbucks, nawet jeśli nic nie kupili, nie dotyczy lokali w Polsce - wynika z oświadczenia, wysłanego portalowi tvn24.pl przez biuro prasowe sieci. Wcześniej firma poinformowała o wycofaniu tej zasady w swoich lokalach w Ameryce Północnej. Osoby, które nie zastosują się do nowych reguł, mają być tam wypraszane, w razie potrzeby nawet przy asyście policji.

Kupujesz albo wychodzisz. Oświadczenie sieci popularnych w Polsce kawiarni

Kupujesz albo wychodzisz. Oświadczenie sieci popularnych w Polsce kawiarni

Źródło:
tvn24.pl, Reuters

Meta, właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, planuje zwolnienia. Redukcje mają objąć do 5 procent ogólnej liczby zatrudnionych, czyli około 3600 osób. Jak wyjaśnia koncern, najbardziej zagrożone mogą czuć się osoby osiągające "słabsze wyniki".

Technologiczny gigant zwolni ponad 3,5 tysiąca osób

Technologiczny gigant zwolni ponad 3,5 tysiąca osób

Źródło:
BBC

Banki pozytywnie oceniają propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości dla ułatwienia zawierania ugód w sprawach frankowych, ale wątpliwości budzi pomysł wykonalności wyroków po I instancji, czy automatyzm wstrzymania obowiązku spełnienia świadczeń z umowy frankowej - poinformował prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

Ustawa frankowa na ostatniej prostej. Banki mają wątpliwości

Ustawa frankowa na ostatniej prostej. Banki mają wątpliwości

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prognozuje deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2025 roku na poziomie 80,1 miliarda złotych w wariancie pośrednim, a w 2029 roku na poziomie 115,3 miliarda złotych. ZUS wskazuje na konieczność dalszego zasilania Funduszu przez budżet państwa.

Potężna dziura w kasie ZUS

Potężna dziura w kasie ZUS

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły w ujęciu rocznym o 4,7 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej we wstępnym szacunku GUS podawał, że inflacja wyniosła 4,8 procent rok do roku.

Tak rosną ceny w Polsce. Najnowsze dane

Tak rosną ceny w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Amerykański producent samolotów Boeing próbuje odbić się po zeszłorocznym kryzysie związanym ze strajkiem pracowników. W całym 2024 roku firma miała zamówienia na 569 maszyn, czyli o 60 procent mniej niż w 2023 roku - podał portal stacji CNN.

Producent samolotów zamknął rok na dużym minusie

Producent samolotów zamknął rok na dużym minusie

Źródło:
CNN, PAP

Madera wprowadza przepisy, które obligują turystów do pokrycia kosztów operacji ratowniczych na wyspie - wynika z przepisów zatwierdzonych przez władze tego autonomicznego regionu Portugalii. Dotyczy to podróżnych, którzy łamią zakazy, schodzą ze szlaków i doprowadzają tym samym do zagrożenia.

Turyści mogą dostać po kieszeni. Nowe przepisy na rajskiej wyspie

Turyści mogą dostać po kieszeni. Nowe przepisy na rajskiej wyspie

Źródło:
PAP

Spółdzielnie obawiają się, że nie dostaną dotacji na budowę miejsc schronienia, a finansowanie ich ze środków własnych będzie oznaczać konieczność podwyższania czynszów - informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"Konsekwencją tego będzie wzrost czynszów"

"Konsekwencją tego będzie wzrost czynszów"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. W efekcie kumulacja wzrosła do 11 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 14 stycznia 2025 roku.

Wielka kwota do wygrania w Lotto

Wielka kwota do wygrania w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne włoskie restauracje oferują klientom usługę odwiezienia do domu po kolacji. To reakcja na wejście w życie we Włoszech zaostrzonego kodeksu drogowego i surowych kar za jazdę pod wpływem alkoholu. Jak przyznają restauratorzy, wśród ich gości panuje strach z powodu nowych przepisów, a oni nie chcą stracić klientów.

Zawiozą klienta do domu. Restauratorzy reagują na zaostrzenie przepisów

Zawiozą klienta do domu. Restauratorzy reagują na zaostrzenie przepisów

Źródło:
PAP

Kierowcy jadący autostradą A2 między Poznaniem a Koninem od środy mogą korzystać z płatności elektronicznych za pośrednictwem videotollingu. System działa na wybranych bramkach autostradowych w Nagradowicach, Słupcy i Lądku.

Od dzisiaj zmiany w pobieraniu opłat na części autostrady

Od dzisiaj zmiany w pobieraniu opłat na części autostrady

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia o wartości ponad 760 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 14 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie. Duża wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rośnie. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Francuzka straciła około 830 000 euro (blisko 3,5 miliona złotych), przelewając pieniądze oszustom podszywającym się pod Brada Pitta - podała AFP. Dodała, że kobieta przez półtora roku była przekonana, iż ​​komunikuje się z aktorem i jest z nim w związku.

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Źródło:
AFP, Newsweek

W aptekach w Polsce brakuje leku o nazwie Nakom Mite, który jest stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona. Zgłoszenie w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt24. "Z informacji uzyskanych od podmiotu odpowiedzialnego wynika, że kolejna dostawa przewidziana jest na koniec marca bieżącego roku" - poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Koncern Neuca zapewnia, że sprowadził odpowiednik leku.

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad 63 procent firm zamierza zatrudnić pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale 2025 roku - wynika z badania agencji Tikrow. To wzrost o 12 punktów procentowych rok do roku. Największe zapotrzebowanie odnotowano w branży produkcyjnej.

Tych pracowników szukają firmy

Tych pracowników szukają firmy

Źródło:
PAP

Wirtualna Polska Holding wraz z końcem roku usunęła ze swoich portali i aplikacji skrypty umożliwiające przeprowadzanie dokładnego pomiaru ich odwiedzalności w badaniu Mediapanel. W ocenie ekspertów decyzja WPH była ryzykowna, ale może też przynieść spółce pewne korzyści.

Wirtualna Polska zrezygnowała z audytu w badaniu Mediapanel

Wirtualna Polska zrezygnowała z audytu w badaniu Mediapanel

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska Holding, pbi.org

Sieć sklepów Auchan wycofała z obrotu na terenie całego kraju jedną serię przyprawy Oregano suszone.

Przyprawa wycofana ze sklepów

Przyprawa wycofana ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej osiem osób w USA zostało aresztowanych z powodu błędnego zidentyfikowania przez oprogramowanie rozpoznawania twarzy - przekazał "Washington Post". Amerykańska policja korzysta ze sztucznej inteligencji (AI) do zatrzymywania podejrzanych, przy czym nie ma konieczności posiadania innych dowodów.

Media: zostali aresztowani przez błąd sztucznej inteligencji

Media: zostali aresztowani przez błąd sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

Według ministry funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz deweloperzy powinni mieć obowiązek publikowania cen mieszkań. Polski Związek Firm Deweloperskich jest innego zdania i podkreśla, że poselski projekt nie ma uzasadnienia merytorycznego. W ocenie PZFD lepszy byłby Portal Cen Mieszkań.

Deweloperzy krytykują pomysł ministry i proponują inne rozwiązanie

Deweloperzy krytykują pomysł ministry i proponują inne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone zmagają się z niedoborem jaj - informuje CNN i wskazuje, że sytuacja może nie ulec zmianie przez kilka następnych miesięcy. Wszystko przez spustoszenie, jakie na fermach niosek wywołała ptasia grypa.

"Ograniczona dostępność" jaj w sklepach. Może potrwać wiele miesięcy

"Ograniczona dostępność" jaj w sklepach. Może potrwać wiele miesięcy

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Sieć odzieżowa Primark, sprzedająca tanią odzież, akcesoria i wyposażenie do domu, planuje otworzyć w Polsce w najbliższych latach trzy nowe sklepy. Jak firma podaje, wartość inwestycji to ponad 25 mln euro. Inwestycja ma przynieść czterysta nowych miejsc pracy.

Jeden z liderów szybkiej mody stawia na rozwój w Polsce. 400 nowych miejsc pracy

Jeden z liderów szybkiej mody stawia na rozwój w Polsce. 400 nowych miejsc pracy

Źródło:
PAP

Spadły obroty w handlu zagranicznym od stycznia do listopada 2024 roku. Polski eksport był niższy o 7 procent, a import o 4,5 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Gorzej w handlu zagranicznym. Najnowsze dane

Gorzej w handlu zagranicznym. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Starbucks wycofał zasadę, obowiązującą w amerykańskich kawiarniach, która pozwalała ludziom korzystać z kawiarni, nawet jeśli nic nie kupili. Osoby, które nie zastosują się do nowych reguł, mają być wypraszane, w razie potrzeby nawet przy asyście policji. Zmiany wejdą w życie już pod koniec stycznia.

Kupujesz albo wychodzisz. Zmiana zasad w popularnych kawiarniach

Kupujesz albo wychodzisz. Zmiana zasad w popularnych kawiarniach

Źródło:
Reuters

Największym udziałem w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce może pochwalić się grupa Warner Bros. Discovery - wynika z badań przeprowadzonych przez platformę badawczą Nielsen. WBD pozostawiło w tyle konkurencję - Telewizją Polską i Grupę Polsat. Kanały i treści Warner Bros. Discovery wyprzedziły także zarówno Netflix, jak i Telewizję Republika. 

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch przedstawicieli demokratów wezwało Kongres i prezydenta Joe Bidena do wydłużenia terminu, wyznaczonego spółce ByteDance na sprzedaż TikToka. Jeżeli przepisy nie zostaną zmienione, już w przyszłym tygodniu zacznie obowiązywać zakaz działalności platformy w Stanach Zjednoczonych. Bloomberg donosi, że chińskie władze prowadzą wstępne rozmowy na temat sprzedaży Elonowi Muskowi. Sąd Najwyższy USA ogłosił w piątek, że decyzja o sprzedaży amerykańskiego oddziału TikToka lub zakazie używania aplikacji w kraju zapadnie do 19 stycznia.

Znana platforma może zniknąć, trwa poszukiwanie chętnego. "Miliony stracą środki do życia"

Znana platforma może zniknąć, trwa poszukiwanie chętnego. "Miliony stracą środki do życia"

Źródło:
Reuters, PAP

Sieć sklepów z kosmetykami The Body Shop kończy działalność na polskim rynku - poinformowała firma w komunikacie. Do wycofania się z Polski ma dojść jeszcze w lutym tego roku.

Sieć wycofuje się z Polski. Jest data

Sieć wycofuje się z Polski. Jest data

Źródło:
tvn24.pl

Minister finansów będzie miał nowe grono doradców. W poniedziałek opublikowano ustawę o Radzie Fiskalnej. Nowe ciało będzie się składało z siedmiu ekspertów, zgłaszanych między innymi przez prezydenta, prezesa NIK, czy stronę samorządową. Rada Fiskalna rozpocznie swoją działalność w 2026 roku.

Nowe grono doradców ministra finansów

Nowe grono doradców ministra finansów

Źródło:
PAP

Hiszpania planuje nałożyć wysoki podatek na nieruchomości kupowane przez osoby spoza krajów Unii Europejskiej, które nie posiadają statusu rezydenta. Stawka może sięgać nawet 100 procent wartości domu lub mieszkania. Premier Pedro Sanchez przekonuje, że tylko dzięki tak radykalnym krokom będzie można rozwiązać kryzys mieszkaniowy w Hiszpanii.

Kupią mieszkanie, nawet drugie tyle oddadzą państwu. Hiszpania chce zmienić przepisy dla obcokrajowców

Kupią mieszkanie, nawet drugie tyle oddadzą państwu. Hiszpania chce zmienić przepisy dla obcokrajowców

Źródło:
BBC

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny