"Mamy dwa rodzaje daty ważności". Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Sylwia Majcher o kampanii "Często dobre dłużej"
Sylwia Majcher o kampanii "Często dobre dłużej"TVN24
wideo 2/4
Sylwia Majcher o kampanii "Często dobry dłużej"TVN24

Sposób oznaczania daty ważności to jedna z głównych przyczyn marnowania żywności. Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie - mówiła na antenie TVN24 dziennikarka, edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher. Jak zauważyła, dlatego Komisja Europejska pracuje nad zmianami w tej sprawie. - Żeby w ogóle z wielu produktów data ważności zupełnie zniknęła - zauważyła.

29 września to Międzynarodowy Dzień Świadomości o Marnowaniu Żywności. - Data ważności ma 45 lat. Została wprowadzona w 1979 roku. Jednocześnie ten termin ważności jest bardziej dla producentów - mówiła w niedzielę na antenie TVN24 Sylwia Majcher, dziennikarka, edukatorka ekologiczna i kulinarna, autorka książek na temat wykorzystywania żywności.

Jak dodała, w tej chwili Komisja Europejska pracuje nad tym, żeby zmieniły się oznaczenia terminu ważności na etykietach. - Albo, żeby w ogóle z wielu produktów data ważności zniknęła. Dlatego, że to jest jedna z głównych przyczyn marnowania jedzenia. Nie tylko w Polsce, ale i w Europie - dodała Majcher.

Tylko w Polsce rocznie marnujemy blisko 5 mln ton żywności. Według szacunków ONZ w 2022 roku ponad miliard ton jedzenia trafiło do śmieci.

Jak zaznaczyła dziennikarka, KE rozważa oznaczenie daty ważności produktów, na wzór sygnalizacji świetlnej. - Czyli czerwony kolor na opakowaniu oznaczałby, że to jest produkt wrażliwy. Żółty - umiarkowanie. I zielony, że można jeść spokojnie dużo dłużej - mówiła gościni TVN24.

Dwa typy oznaczania terminu ważności

Sylwia Majcher zauważyła, że "mamy dwa rodzaje daty ważności" na produktach. Pierwszy z nich to "najlepiej spożyć przed". - To jest sugestia producenta, że do tego momentu ten produkt zachowa wszystkie swoje walory - smakowe czy wizualne. Ale to nie oznacza, że następnego dnia, po upłynięciu tej daty, produkt nadaje się do wyrzucenia - stwierdziła.

- Suche produkty możemy spokojnie zjadać po terminie. Przeprowadzone było badanie, w którym sprawdzano produkty tydzień, miesiąc - do pół roku - po utracie ważności, i okazało się, że wszystkie suche produkty, tj. kasze, makarony, ryże, spokojnie można było zjadać dłużej. Nic się z nimi - przede wszystkim mikrobiologicznie - nie zadziało. One były bezpieczne dla nas do zjedzenia - dodała.

Jednocześnie - jak podkreśliła - muszą one być jednak odpowiednio przechowywane, czyli z dala od światła, od wysokiej temperatury.

Drugi typ oznaczenia to "spożyć do". - To jest data dotycząca produktów bardzo wrażliwych, mięsa czy nabiału. I tu już bardziej musimy uważać - zaznaczyła.

- Ale już w tej chwili jest taka kampania, prowadzona przez wielu producentów "Często dobre dłużej". Czyli w momencie, kiedy mamy produkt, w przypadku którego data ważności jest określana na konkretny dzień, sami powinniśmy sprawdzić - patrząc na ten produkt, oceniając smakowo, wizualnie - czy na pewno nadaje się do śmieci, czy możemy go zjeść. Na opakowaniach produktów producentów, którzy uczestniczą w tej kampanii, są oznaczenia - spróbuj, posmakuj, nie wyrzucaj od razu - czyli często dobre dłużej - wyjaśniła Sylwia Majcher.

Obowiązki sprzedawców żywności

W Polsce obowiązuje Ustawa z dnia 19 lipca 2019 roku o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która "określa zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców żywności w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym wynikającym z marnowania żywności." Dokument ten nakłada pewne obowiązki na wielkopowierzchniowe placówki handlowe, czyli dotyczy sprzedaży żywności.

Jak czytamy na rządowej stronie biznes.gov.pl, przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek przeciwdziałać marnowaniu żywności, czyli sklepy lub hurtownie o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m2 , w których przychód ze sprzedawanej żywności stanowi co najmniej 50 proc. przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów, muszą:

- podpisać umowę z organizacją pozarządową dotyczącą przekazywania niesprzedanego jedzenia - prowadzić kampanie informacyjno – edukacyjne, we współpracy z organizacją pozarządową, której przekazują żywność - co najmniej raz w roku, przed dwa kolejne tygodnie - składać roczne sprawozdania o ilości marnowanej żywności - do 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy informacja - zamieścić informację o wysokości należnej opłaty za marnowanie żywności lub o wartości żywności przekazanej organizacjom pozarządowym, w sprawozdaniu finansowym oraz na swojej stronie internetowej, jeżeli ją prowadzą.

Kara za brak umowy wynosi 5 tys. złotych. Natomiast w przypadku wyrzucania jedzenia, zamiast przekazywania go do organizacji, z którą umowa została zawarta, wynosi wynosi 0,1 zł za 1 kg marnowanej żywności. Otrzymuje ją wówczas właśnie ta organizacja.

Wspomniane przepisy dotyczą żywności, której upływa termin ważności lub data minimalnej trwałości, bądź która ma wady wyglądu (w tym także opakowań).

Autorka/Autor:Pkarp/dap

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC