"Mamy dwa rodzaje daty ważności". Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Sylwia Majcher o kampanii "Często dobre dłużej"
Sylwia Majcher o kampanii "Często dobre dłużej"TVN24
wideo 2/4
Sylwia Majcher o kampanii "Często dobry dłużej"TVN24

Sposób oznaczania daty ważności to jedna z głównych przyczyn marnowania żywności. Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie - mówiła na antenie TVN24 dziennikarka, edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher. Jak zauważyła, dlatego Komisja Europejska pracuje nad zmianami w tej sprawie. - Żeby w ogóle z wielu produktów data ważności zupełnie zniknęła - zauważyła.

29 września to Międzynarodowy Dzień Świadomości o Marnowaniu Żywności. - Data ważności ma 45 lat. Została wprowadzona w 1979 roku. Jednocześnie ten termin ważności jest bardziej dla producentów - mówiła w niedzielę na antenie TVN24 Sylwia Majcher, dziennikarka, edukatorka ekologiczna i kulinarna, autorka książek na temat wykorzystywania żywności.

Jak dodała, w tej chwili Komisja Europejska pracuje nad tym, żeby zmieniły się oznaczenia terminu ważności na etykietach. - Albo, żeby w ogóle z wielu produktów data ważności zniknęła. Dlatego, że to jest jedna z głównych przyczyn marnowania jedzenia. Nie tylko w Polsce, ale i w Europie - dodała Majcher.

Tylko w Polsce rocznie marnujemy blisko 5 mln ton żywności.

Jak zaznaczyła dziennikarka, KE rozważa oznaczenie daty ważności produktów, na wzór sygnalizacji świetlnej. - Czyli czerwony kolor na opakowaniu oznaczałby, że to jest produkt wrażliwy. Żółty - umiarkowanie. I zielony, że można jeść spokojnie dużo dłużej - mówiła gościni TVN24.

Dwa typy oznaczania terminu ważności

Sylwia Majcher zauważyła, że "mamy dwa rodzaje daty ważności" na produktach. Pierwszy z nich to "najlepiej spożyć przed". - To jest sugestia producenta, że do tego momentu ten produkt zachowa wszystkie swoje walory - smakowe czy wizualne. Ale to nie oznacza, że następnego dnia, po upłynięciu tej daty, produkt nadaje się do wyrzucenia - stwierdziła.

- Suche produkty możemy spokojnie zjadać po terminie. Przeprowadzone było badanie, w którym sprawdzano produkty tydzień, miesiąc - do pół roku - po utracie ważności, i okazało się, że wszystkie suche produkty, tj. kasze, makarony, ryże, spokojnie można było zjadać dłużej. Nic się z nimi - przede wszystkim mikrobiologicznie - nie zadziało. One były bezpieczne dla nas do zjedzenia - dodała.

Jednocześnie - jak podkreśliła - muszą one być jednak odpowiednio przechowywane, czyli z dala od światła, od wysokiej temperatury.

Drugi typ oznaczenia to "spożyć do". - To jest data dotycząca produktów bardzo wrażliwych, mięsa czy nabiału. I tu już bardziej musimy uważać - zaznaczyła.

- Ale już w tej chwili jest taka kampania, prowadzona przez wielu producentów "Często dobre dłużej". Czyli w momencie, kiedy mamy produkt, w przypadku którego data ważności jest określana na konkretny dzień, sami powinniśmy sprawdzić - patrząc na ten produkt, oceniając smakowo, wizualnie - czy na pewno nadaje się do śmieci, czy możemy go zjeść. Na opakowaniach produktów producentów, którzy uczestniczą w tej kampanii, są oznaczenia - spróbuj, posmakuj, nie wyrzucaj od razu - czyli często dobre dłużej - wyjaśniła Sylwia Majcher.

Obowiązki sprzedawców żywności

W Polsce obowiązuje Ustawa z dnia 19 lipca 2019 roku o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która "określa zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców żywności w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym wynikającym z marnowania żywności." Dokument ten nakłada pewne obowiązki na wielkopowierzchniowe placówki handlowe, czyli dotyczy sprzedaży żywności.

Jak czytamy na rządowej stronie biznes.gov.pl, przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek przeciwdziałać marnowaniu żywności, czyli sklepy lub hurtownie o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m2 , w których przychód ze sprzedawanej żywności stanowi co najmniej 50 proc. przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów, muszą:

- podpisać umowę z organizacją pozarządową dotyczącą przekazywania niesprzedanego jedzenia - prowadzić kampanie informacyjno – edukacyjne, we współpracy z organizacją pozarządową, której przekazują żywność - co najmniej raz w roku, przed dwa kolejne tygodnie - składać roczne sprawozdania o ilości marnowanej żywności - do 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy informacja - zamieścić informację o wysokości należnej opłaty za marnowanie żywności lub o wartości żywności przekazanej organizacjom pozarządowym, w sprawozdaniu finansowym oraz na swojej stronie internetowej, jeżeli ją prowadzą.

Kara za brak umowy wynosi 5 tys. złotych. Natomiast w przypadku wyrzucania jedzenia, zamiast przekazywania go do organizacji, z którą umowa została zawarta, wynosi wynosi 0,1 zł za 1 kg marnowanej żywności. Otrzymuje ją wówczas właśnie ta organizacja.

Wspomniane przepisy dotyczą żywności, której upływa termin ważności lub data minimalnej trwałości, bądź która ma wady wyglądu (w tym także opakowań).

Autorka/Autor:Pkarp/dap

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Ministerstwie Finansów nie są toczone prace w sprawie podatku od pustostanów ani podatku katastralnego - wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.

Odpowiedź ministerstwa w sprawie podatku od pustostanów i katastralnego

Odpowiedź ministerstwa w sprawie podatku od pustostanów i katastralnego

Źródło:
tvn24.pl

W kolejnych gminach województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego został wprowadzony stan klęski żywiołowej. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w sobotę w Dzienniku Ustaw.

Stan klęski żywiołowej na kolejnych obszarach

Stan klęski żywiołowej na kolejnych obszarach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na ryneczku wszystko obstawione samochodami, biedy nie ma. Był nawet kiedyś taki dowcip, że ludzie pod urząd pracy przyjeżdżają limuzynami – opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl jeden z mieszkańców Szydłowca. Dlaczego w powiecie szydłowieckim jest najwyższe bezrobocie w kraju? - Nie można tego ukrywać: jest szara strefa - mówi nam Jarosław Basiak, wicedyrektor tamtejszego urzędu pracy.

Stolica polskiego bezrobocia. "Tylko nie piszcie, że jesteśmy stolicą biedy"

Stolica polskiego bezrobocia. "Tylko nie piszcie, że jesteśmy stolicą biedy"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać osiem milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 28 września 2024 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025 – poinformowała kancelaria premiera w sobotnim komunikacie. - Decyzja w sprawie potencjalnej nowelizacji budżetu na 2024 rok nie została jeszcze podjęta, ale jej prawdopodobieństwo istotnie wzrosło – mówił wcześniej minister finansów Andrzej Domański.

Nowy projekt budżetu. Jest decyzja rządu

Nowy projekt budżetu. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Zakopane chce zmiany przepisów dotyczących pobieranej od turystów tak zwanej opłaty klimatycznej. Radni wystąpili w tej sprawie do Sejmu i kancelarii premiera. - To pokłosie sprawy sądowej, która toczyła się między Zakopanem a przedstawicielami jednej z fundacji proekologicznych i turystą - wyjaśnił radny z Zakopanego Tymoteusz Mróz.

Dodatkowa opłata od turystów. Apel do premiera i posłów

Dodatkowa opłata od turystów. Apel do premiera i posłów

Źródło:
PAP

Blisko dziewiętnaście tysięcy laptopów ma trafić do szkół z terenów powodziowych - przekazał wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski na sejmowej komisji. Chodzi o sprzęt zwrócony w ramach programu "Laptop dla ucznia". Olszewski wskazał również, kto zadecyduje o kryteriach przyznawania tego sprzętu.

Koniec z "Laptopem dla ucznia". "Powiązanie tego przepisu z powodzią jest stuprocentowe"

Koniec z "Laptopem dla ucznia". "Powiązanie tego przepisu z powodzią jest stuprocentowe"

Źródło:
PAP

Tylko do poniedziałku 30 września można jeszcze składać wnioski o bon energetyczny - jednorazowe świadczenie osłonowe dla gospodarstw domowych o niższych dochodach.

Można dostać nawet 1200 złotych. Trzeba się pospieszyć

Można dostać nawet 1200 złotych. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP

Cena złota na koniec września przekraczała rekordowe 2,6 tysiąca dolarów. To oznacza wzrost w stosunku do początku roku o 24 procent - podał Polski Instytut Ekonomiczny. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy wzrosły także ceny srebra.

Gorączka złota. "Cena gwałtownie wzrosła"

Gorączka złota. "Cena gwałtownie wzrosła"

Źródło:
PAP

Powstrzymałem wojnę między dwoma zwaśnionymi krajami, grożąc, że nałożę na nie 200 procentowe cła - powiedział w piątek były prezydent Donald Trump podczas wiecu w Warren w stanie Michigan. Trump skrytykował też Unię Europejską za "wykorzystywanie" USA. Z kolei wiceprezydent Kamala Harris przybyła w piątek do Arizony na południową granicę z Meksykiem.

Trump o "potężnej" broni. "Oddzwonili do mnie po dwóch dniach"

Trump o "potężnej" broni. "Oddzwonili do mnie po dwóch dniach"

Źródło:
PAP

Carrefour Polska chce sprzedać stacje paliw zlokalizowane przy marketach - poinformowała redakcję biznesową portalu tvn24.pl Agata Kopytyńska, dyrektorka nieruchomości, aktywów i ekspansji oraz członkini komitetu wykonawczego spółki.

Wielka sieć handlowa sprzedaje stacje paliw w Polsce

Wielka sieć handlowa sprzedaje stacje paliw w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Popyt na mieszkania i ich ceny się ustabilizowały. Tylko w 4 z 17 analizowanych miast odnotowano znaczące zmiany - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. W przypadku kredytobiorców dobrą informacją jest także to, że wiele banków obniżyło ostatnio stawki oprocentowania stałego.

"Znaczące zmiany" cen w kilku miastach

"Znaczące zmiany" cen w kilku miastach

Źródło:
tvn24.pl

Tylko w ciągu jednego dnia właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault wzbogacił się o aż 17 miliardów dolarów - podaje CNN. Posiadane przez miliardera akcje mocno zyskały na wartości po tym, gdy Chiny ogłosiły nowy pakiet, mający ożywić tamtejszą gospodarkę. To jeden z kluczowych rynków LVMH.

Jego majątek urósł o 17 miliardów dolarów w jeden dzień

Jego majątek urósł o 17 miliardów dolarów w jeden dzień

Źródło:
CNN, PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na budowę fragmentu trasy S16 w województwie warmińsko-mazurskim i odcinka S17 w województwie lubelskim. Od początku roku GDDKiA podpisała 31 umów na realizację 400 kilometrów dróg za ponad 15 miliardów złotych - poinformował w piątek minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Dwa odcinki ekspresówek. Podpisano umowy  

Dwa odcinki ekspresówek. Podpisano umowy  

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia wynosząca ponad dwa miliony złotych. Oto liczby, które wylosowano 27 września 2024 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Ceny paliw na stacjach benzynowych zeszły poniżej sześciu złotych. Ostatni raz tankowanie było tak tanie przed rosyjską agresją na Ukrainę - podał e-petrol.pl. Analitycy Refleksu wskazali, że średni poziom cen może osiągnąć na początku października nowe tegoroczne minimum.

"Tak mało jak obecnie ostatni raz płaciliśmy przed rosyjską agresją na Ukrainę"

"Tak mało jak obecnie ostatni raz płaciliśmy przed rosyjską agresją na Ukrainę"

Źródło:
PAP

"Masowa turystyka dusi chorwackie miasta i miasteczka" - alarmują autorzy petycji, w której zażądano zlikwidowania apartamentów na wynajem w budynkach wielorodzinnych. Duża liczba gości utrudnia życie nie tylko mieszkańcom chorwackich kurortów, o czym donoszą lokalne media. "Turyści - okazując brak szacunku dla naszej kultury - wysyłają w świat wiadomość, że w Chorwacji każdy może zachowywać się, jak chce. Tacy turyści powinni być surowo karani" - podkreślili w swojej petycji przedstawiciele ruchu Najemcy Razem.

"Tacy turyści powinni być surowo karani". Mieszkańcy Chorwacji mówią: dość

"Tacy turyści powinni być surowo karani". Mieszkańcy Chorwacji mówią: dość

Źródło:
poslovni.hr, PAP, htz.hr, tvn24.pl

W piątek pracownicy Beko z Łodzi i Wrocławia protestowali przed Ambasadą Turcji w Warszawie. Beko to firma z tureckim kapitałem. Na początku września ogłosiła plan zwolnień. Około 1800 osób ma stracić pracę. - Niby firma światowa, jakość produkujemy światową, a jednak wykonanie tragedia, bo zwalniają ludzi, którzy najlepiej pracują - powiedział Krzysztof Domagała, przewodniczący MOZ NSZZ "Solidarność".

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP