Od najbliższego poniedziałku, 8 listopada będzie można wnioskować o nowe dowody osobiste z odciskami palców. Do warstwy graficznej dokumentów powróci podpis posiadacza. Pojawi się też oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.
Nowe dowody osobiste początkowo miały być wydawane od 2 sierpnia. Zmiany musiały jednak zostać przesunięte po tym, jak rząd zrezygnował z zakupu skanerów linii papilarnych, które w ocenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. W efekcie trzeba było wyłonić nowego dostawcę sprzętu.
Pod koniec września br. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poinformował, że nowe czytniki linii papilarnych - 7450 skanerów - trafiły do wszystkich gmin. Zgodnie z zapowiedziami, pracownicy samorządowi w ostatnich tygodniach mieli testować, jak działa nowy system.
Rejestr Dowodów Osobistych przerwa
W związku z wdrożeniem nowych dowodów osobistych, w piątek rozpoczęła się przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych (RDO). We wszystkich urzędach w Polsce wnioski o dowody osobiste w piątek były przyjmowane tylko do godz. 12.
Do godzin popołudniowych w sobotę niedostępna może być część e-usług działających w oparciu o RDO. "W tym czasie możecie mieć problem z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel (w zakresie pobierania danych)" - wyjaśnił dział cyfryzacji, będący częścią Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zaznaczono, że prace mogą się przedłużyć do godzin porannych w niedzielę. "Gdyby tak się stało – będziemy o tym informować" - zapewniono.
Utrudnienia wynikające z wdrażania nowych dowodów obejmą też System Rejestrów Państwowych (SRP). "Dlatego w sobotę 6 listopada od godz. 8 do godziny 17 niedostępne będą usługi działające w oparciu o ten System oraz aplikacja Źródło" - zapowiedziała KPRM.
Nowe dowody osobiste - zmiany
Po zmianach do e-dowodów (dowodów z warstwą elektroniczną) wprowadzona zostanie druga cecha biometryczna, czyli dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, to wizerunek twarzy.
Do warstwy graficznej dowodów powróci zaś podpis posiadacza. Pojawi się też oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej. Zarówno odciski palców, jak i podpis znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia, z wyłączeniem osób, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe.
Wprowadzenie do dowodów odcisków palców powoduje, że nie można wnioskować o taki dokument przez internet. Taka możliwość zniknęła 27 lipca. Usługa ta będzie dostępna od niedzieli w przypadku dzieci poniżej 12. roku życia.
Osoby, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, będą mogły skorzystać z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników, umożliwiającej pobranie odcisków palców poza urzędem. Takie stacje mają się znaleźć w każdym powiecie.
Dowody osobiste - okres ważności
Nowe dowody, tak jak te wydawane od 2019 roku, co do zasady ważne będą 5 lub 10 lat. Pięcioletni okres ważności będą miały dowody dzieci poniżej 12. roku życia. Z kolei dowody osobiste osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą ważne przez 12 miesięcy.
Zmiany w dowodach osobistych nie powodują konieczności wymiany tych już posiadanych. Dokumenty będą ważne przez okres, na jaki zostały wydane.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock