Luka w dodatku węglowym. Pierwsi chętni chcą poprawiać deklaracje

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Kosiniak-Kamysz o propozycji dodatku węglowego: to plasterek przyklejany na ranę, która jest po prostu rozdarta
Kosiniak-Kamysz o propozycji dodatku węglowego: to plasterek przyklejany na ranę, która jest po prostu rozdartaTVN24
wideo 2/6
TVN24Kosiniak-Kamysz o propozycji dodatku węglowego: to plasterek przyklejany na ranę, która jest po prostu rozdarta

Według nowej ustawy dotyczącej dodatku węglowego dotacja przysługuje gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. W praktyce jednak może być to trudne do sprawdzenia - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Zaczęły się już też zgłaszać osoby, które chcą poprawić wcześniejszą deklarację złożoną do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Przyjęta w piątek przez Sejm ustawa precyzuje, że ogrzewanie węglem musi być wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Tyle że - jak zauważa gazeta - w samej deklaracji, która jest składana, wymienia się wszystkie rodzaje źródeł ciepła, jakie są zamontowane w budynku. Takie przypadki, gdy np. istnieje piec gazowy plus koza albo kocioł na węgiel, wcale nie należą do rzadkich.

Czytaj także: 3000 złotych dodatku a kominek. Ministerstwo wyjaśnia >>>

Dodatek węglowy a główne źródło ogrzewania

"Najważniejszy problem dotyczy tego, jak urzędnik może zdecydować, co jest głównym źródłem ogrzewania, bo nigdzie w deklaracji CEEB nie jest to napisane” – wskazał w rozmowie z "DGP" samorządowiec zajmujący się na co dzień taką ewidencją.

Resort klimatu mówi zaś, że w oświadczeniu sam zainteresowany będzie musiał zadeklarować - pod groźbą odpowiedzialności karnej - co jest głównym źródłem. Tyle, że zdaniem urzędników możliwości weryfikacji są ograniczone.

Zdaniem "DGP" już widać, że perspektywa otrzymania 3 tys. zł działa motywująco. Gazeta podaje, że w Warszawie np. zaczęły się zgłaszać osoby, które chcą poprawić złożoną deklarację i dopisać źródło węglowe.

Dodatek węglowy - czy tylko na węgiel?

Czy pieniądze z dodatku węglowego trzeba wydać na węgiel? "To od beneficjenta będzie zależeć, w jakim stopniu środki te zostaną przeznaczone na zakup węgla" - wyjaśniał wcześniej rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka.

Na wypłatę dodatku węglowego rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według MF z Narodowego Banku Polskiego będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w ustawie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Osiem ton. Możemy przed kopalnią się umówić". Szara strefa handlu węglem
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości