Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym w wysokości trzech tysięcy złotych. Jeszcze dziś ma się nim zająć Sejm. "To od beneficjenta będzie zależeć, w jakim stopniu środki te zostaną przeznaczone na zakup węgla" - napisał w mediach społecznościowych rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka.
Projekt ustawy o dodatku węglowym został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego pierwsze czytanie w Sejmie jest zaplanowane na środę.
Na co dodatek węglowy? Rzecznik MKiŚ: od beneficjenta będzie zależeć
"Dodatek węglowy będzie funkcjonował na podobnych zasadach co funkcjonujący od początku 2022 r. dodatek osłonowy. Jedynym warunkiem jego otrzymania będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków" - wskazał na Twitterze Brzózka.
Po czym wyjaśnił, że "to od beneficjenta będzie zależeć, w jakim stopniu środki te zostaną przeznaczone na zakup węgla".
"Dodatek osłonowy został stworzony po to, aby zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. W przypadku dodatku węglowego mechanizm jest podobny" - podkreślił.
Dodatek osłonowy został stworzony po to aby, zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. W przypadku dodatku węglowego mechanizm jest podobny. To od beneficjenta będzie zależeć w jakim stopniu środki te zostaną przeznaczone na zakup węgla.
— Aleksander Brzózka (@a_Brzozka) July 20, 2022
"Pieniądze nie są w żaden sposób przypięte do samego węgla"
- Te pieniądze nie są w żaden sposób przypięte do samego węgla. Wystarczy być zarejestrowanym posiadaczem kotła węglowego, żeby się do takiej dopłaty kwalifikować - powiedział w TVN24 Łukasz Horbacz z Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.
- Trzy tysiące (złotych dodatku) nie jest ani lekarstwem, ani witaminą. Jest niczym w porównaniu z tym, co nas czeka, jeśli chodzi o światowe problemy z surowcami. To jest kolejny prezent. Nie wiem skąd, bo te trzy tysiące muszą gdzieś się znaleźć (jeśli chodzi o źródła finansowania - red.). Odbiorców pewnie będzie dużo, bo w Polsce bardzo dużo osób korzysta z węgla, jeśli chodzi o ogrzewanie. Mamy dużo kotłowni, dużo gospodarstw, które w ten sposób ogrzewają swoje domy i mamy też przedsiębiorców, którzy ogrzewają swoje firmy - mówiła na antenie TVN24 ekonomistka doktor Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Dodatek węglowy - dla kogo?
Zgodnie z projektem zaakceptowanym przez rząd, dodatek węglowy wyniesie 3 tys. zł i będzie wypłacany jednorazowo.
Dodatek węglowy ma przysługiwać gospodarstwu domowemu, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
Zastrzeżono, że warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Jak czytamy na rządowych stronach, termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku węglowego będzie upływał 30 listopada br.
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie, że na wypłatę dodatku węglowego rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock