"Trzy tysiące złotych nie jest ani lekarstwem, ani witaminą. Jest niczym w porównaniu z tym, co nas czeka"

Źródło:
TVN24 Biznes
Ekonomistka o dodatku węglowym
Ekonomistka o dodatku węglowymTVN24
wideo 2/11
Ekonomistka o dodatku węglowymTVN24

Rząd przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym - jednorazowe świadczenie ma wynieść 3 tysiące złotych. - To jest pomysł, który nie zapobiega kryzysowi i temu, że nie będziemy mieli surowców - stwierdziła ekonomistka doktor Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Łukasz Horbacz z Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla zwracał uwagę, że płynące ze strony przedstawicieli rządu sugestie, by nie dokonywać zakupów drogiego węgla, wprowadziły dodatkowe zamieszanie na rynku.

Chodzi o projekt ustawy o dodatku węglowym, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Projekt jest już w Sejmie.

Rządowe pomysły na węgiel. "Najpierw się coś zapowiada, potem się zmienia kilka razy"

- Zastanawiam się, czy ktokolwiek wie, jak to będzie wyglądało. Te ustawy ostatnio są wprowadzane w taki sposób. Najpierw się coś zapowiada, potem się zmienia kilka razy, a na końcu nie wiemy, jak ostatecznie będzie. Trudno mi dzisiaj powiedzieć, co się wydarzy za kilka godzin, a co będzie, jak te dopłaty będą funkcjonowały - mówiła Wojtyla.

Jej zdaniem "pomysł jest chaotyczny". - Jest znowu coś, co ma ugasić pożar, bo boimy się, że nie będzie węgla, nie będziemy mieli surowców na jesień, na zimę. Myślę, że panika jest już dosyć duża, bo ludzie ewidentnie obawiają się tego, że będą marznąć zimą. Nie jesteśmy zabezpieczeni w dostawy, mimo że od wielu miesięcy - także przed wojną - wiedzieliśmy, że (...) będą problemy - stwierdziła ekonomistka.

Według Wojtyli dodatek nie zapobiegnie kryzysowi z dostępem węgla. - Surowce są ograniczone na całym świecie. Inne kraje zabezpieczały się już przed wojną. Problem węglowy się pojawił po pandemii, kiedy produkcja surowców była mniejsza, mniejsze wydobycie z uwagi na przestoje i restrykcje w różnych krajach. Potem mieliśmy tak zwany popyt odroczony, który spowodował, że zapotrzebowanie na świecie, między innymi na węgiel, wzrosło razy dwa - podkreśliła.

Dodała, że "to wszystko zostało spotęgowane przez wojnę". - Cały czas byliśmy na poziomie kilkudziesięciu procent zużycia węgla ze Wschodu, z Rosji i to jest nasz największy problem. Trzy tysiące (złotych dodatku) nie jest ani lekarstwem, ani witaminą. Jest niczym w porównaniu z tym, co nas czeka, jeśli chodzi o światowe problemy z surowcami - zaznaczyła.

- To jest kolejny prezent. Nie wiem skąd, bo te trzy tysiące muszą gdzieś się znaleźć (jeśli chodzi o źródła finansowania - red.). Odbiorców pewnie będzie dużo, bo w Polsce bardzo dużo osób korzysta z węgla, jeśli chodzi o ogrzewanie. Mamy dużo kotłowni, dużo gospodarstw, które w ten sposób ogrzewają swoje domy i mamy też przedsiębiorców, którzy ogrzewają swoje firmy - powiedziała ekonomistka.

"Klienci automatycznie przestali kupować węgiel"

- Problem jest taki, że tego węgla nie przybędzie. Sygnalizowaliśmy to w liście do premiera kilka dni po wprowadzeniu embarga na węgiel z Rosji - powiedział na antenie TVN24 Łukasz Horbacz z Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Jak dodał, na embargo nałożył się jeszcze jeden problem. - Zapowiedzi 5, 6 czy 7 tygodni temu, czy wręcz komunikaty ze strony przedstawicieli rządu w stronę osób ogrzewających węglem mówiące wprost: nie kupujcie teraz tego drogiego węgla, za chwilę będzie powszechnie dostępny węgiel za 1000 złotych. One spowodowały, że klienci automatycznie (...) przestali kupować węgiel - stwierdził.

Dodał, że to zjawisko zaobserwowali wszyscy członkowie Izby. - Gromadzi się fala popytu. Przecież ci ludzie będą musieli kupić ten węgiel, więc ta fala odkłada się na okres najbardziej wzmożonej sprzedaży na sierpień i wrzesień, kiedy i tak były już wąskie gardła logistyczne - podkreślił Horbacz.

8 czerwca Piotr Mueller w "Rozmowie Piaseckiego" na antenie TVN24 mówił: - Mogę doradzić osobom, które chcą zaopatrzyć się na zimę, bo nie mówię o bieżących potrzebach, to żeby teraz, w tej chwili dokładnie, nie kupowały tego węgla. Zaraz przez politykę spółek Skarbu Państwa dojdzie do obniżenia ceny węgla, ponieważ chcemy bezpośrednio dystrybuować, pominąć pośredników. Pośrednicy dzisiaj robią na marżach po kilkaset złotych na tonę. Skracamy łańcuchy dostaw węgla poprzez spółki Skarbu Państwa, on będzie wiele tańszy niż w tej chwili. Odradzam więc kupowanie teraz węgla.

Horbacz wyjaśnił, że nie tylko klienci, ale i składy węgla zareagowały na informacje o tańszym surowcu. - Składy węgla mogłyby się w tym okresie towarować i lipiec tradycyjnie był takim okresem, gdy składy gromadziły największe zapasy węgla w przygotowaniu do sezonu. Natomiast w tej chwili, w tym środowisku niewiedzy - w obawie o to, że kupując węgiel importowany w cenie grubo powyżej 2000 złotych, będzie trzeba za chwilę konkurować z jakimś innym węglem w cenie 1000 złotych, składy nie robiły tych zapasów, więc są w tym momencie puste - zaznaczył.

Tłumaczył też, że "przełożyło się to na mniejszych, prywatnych importerów, którzy mogliby zaopatrzyć rynek w brakujące tony węgla z kierunków bardziej egzotycznych", ale "nie ściągały tego węgla w takim stopniu, jakim by mogły", bo "nie miały tego zbytu".

- W tej chwili efekt będzie taki, że skumulowana fala popytu zderzy się z jeszcze mniejszą podażą niż mielibyśmy w warunkach normalnych - podkreślił Horbacz.

Horbacz o dostępności i cenach węgla
Horbacz o dostępności i cenach węglaTVN24

Dodatek węglowy - dla kogo?

Zgodnie z projektem zaakceptowanym przez rząd, dodatek węglowy wyniesie 3 tys. zł i będzie wypłacany jednorazowo.

Dodatek węglowy ma przysługiwać gospodarstwu domowemu, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Zastrzeżono, że warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Jak czytamy na rządowych stronach, termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku węglowego będzie upływał 30 listopada br.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie, że na wypłatę dodatku węglowego rząd przeznaczy ok. 11,5 mld zł.

Czytaj więcej: Węglowy problem, o którym nikt nie mówi głośno. "Funkcjonuje od zeszłego roku"

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

90 umów w 90 dni. "Nie ma szans"

90 umów w 90 dni. "Nie ma szans"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Adrian Zandberg - kandydat partii Razem na prezydenta RP - spotkał się w piątek po południu z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Jak stwierdził, potrzebne jest weto prezydenta wobec ustawy w sprawie składki zdrowotnej. 

Zandberg apeluje do prezydenta o weto

Zandberg apeluje do prezydenta o weto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Negocjacje z państwami europejskimi w sprawie ceł będą prowadzone jako z jednym blokiem - powiedział w czwartek wieczorem prezydent USA Donald Trump, cytowany przez portal The Hill. Podczas posiedzenia gabinetu w Białym Domu stwierdził on, że "patrzy na (Unię Europejską) jako na całość".

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

Źródło:
PAP

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło w piątek podniesienie ceł na produkty importowane z USA do poziomu 125 procent. Decyzja wchodzi w życie w sobotę. Jest to odpowiedź na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o podniesieniu ceł na chińskie towary do 145 procent.

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

Źródło:
BBC, Reuters

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP

W ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, 13 kwietnia, sklepy będą otwarte. Kolejne niedziele handlowe przypadną: tydzień po świętach, 27 kwietnia oraz 29 czerwca.

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

Źródło:
PAP