TVN24 Biznes | Z kraju

Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedziele
Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/3
TVN24Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedziele

W najbliższą niedzielę 31 maja sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele.

Najbliższa niedziela bez zakazu handlu wypada 28 czerwca.

Bez limitu osób w sklepach

Od 30 maja zostaną zniesione limity osób w sklepach. - W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązują jednak maseczki lub dystans społeczny - ogłosił w środę premier Mateusz Morawiecki.

W sklepie pozostanie jednak obowiązek zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. Odkrycie ust i nosa będzie jednak możliwe w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby.

W placówkach pozostanie także obowiązek noszenia podczas zakupu towa­rów lub usług rękawiczek jednorazowych. Obowiązek nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia.

Ponadto sklepy nadal będą miały obowiązek zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Placówki w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę, będą też musiały dokonać dezynfekcji stanowiska kasowego lub stanowiska obsługi, lub dystrybutora na stacji paliw płynnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z przepisami do końca 2020 roku handlować będzie można jeszcze w cztery niedziele: w ostatnią niedzielę czerwca i sierpnia, a także w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Niedziele handlowe w 2020 rokuPAP

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości