TVN24 Biznes | Z kraju

Ceny materiałów budowlanych ze skokowym wzrostem

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Polacy chętnie inwestują
Polacy chętnie inwestująTVN24
wideo 2/5
TVN24Polacy chętnie inwestują

Ceny materiałów budowlanych skokowo rosną. Wzrost nie znajduje jednak odzwierciedlenia w statystyce publicznej - oceniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem PIE nowym problemem jest niedobór polistyrenu, surowca potrzebnego do produkcji styropianu.

Jak zaznaczają przedstawiciele PIE, dane GUS wskazują, że ceny w budownictwie wzrosły w lipcu o 3,9 proc. r/r, tj. wolniej niż indeks cen konsumenckich CPI. "Taki obraz jest jednak mało wiarygodny – na przestrzeni ostatnich lat wskaźnik GUS podlegał bardzo małym wahaniom. Dane sprzedażowe Polskich Składów Budowlanych (PSB) wskazują, że ceny wzrosły o 8,3 proc. r/r, tj. ponad dwukrotnie szybciej" - uważają eksperci

Wzrost cen materiałów budowlanych

Ich zdaniem skokowy wzrost cen to efekt zmian na rynkach światowych. Zwracają uwagę, że od listopada 2020 r. ceny zbrojeń stalowych na London Metal Exchange wzrosły z 500 do 700 dolarów za tonę, a kontrakty terminowe sugerują, że ceny utrzymają się na wyższych poziomach do końca roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Według PIE w przypadku drewna rynek odbudowuje się po wystąpieniu niedoborów w maju, towarzyszą temu jednak podwyżki cen producentów we wszystkich państwach UE. Wzrost cen produktów z drewna w PPI (wskaźnik inflacji cen producentów - red.) sięga obecnie 15-30 proc., a tendencja jest wzrostowa.

"Te zmiany wpływają także na polską gospodarkę – według danych PSB wśród artykułów budowlanych najbardziej wzrosły właśnie ceny elementów stalowych i drewna, tj. płyt OSB (w szczycie 40 proc. r/r), blaszanych elementów dachowych (12,5 proc.) oraz instalacji (10,9 proc.)" - wskazuje PIE.

Niedobór polistyrenu

Zdaniem PIE nowym problemem jest niedobór polistyrenu, surowca potrzebnego do produkcji styropianu.

"Od początku wakacji hurtownie budowlane zaczęły zgłaszać problemy w pozyskaniu surowca potrzebnego do produkcji styropianu, co – według PSB – już w lipcu wywołało skokowy wzrost cen elementów termicznych o 25 proc. Komunikaty publikowane na stronach internetowych podmiotów dają małe szanse na stabilizację rynku do końca roku – oznacza to, że ceny tego surowca oraz chemii budowlanej w sierpniu wzrosną jeszcze mocniej" - informuje PIE.

Zdaniem ekspertów słaba reprezentacja tych trendów w danych GUS sprawia, że brakuje wiarygodnych informacji dla prowadzenia polityki mieszkaniowej – konieczne są zmiany w sposobie prowadzenia badania.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości