Takiej ceny w grudniu nie było od niemal 20 lat. Eksport ostro w górę

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Inflacja 20 procent? Członek RPP: bardzo możliwe, że w lutym to zobaczymy
Inflacja 20 procent? Członek RPP: bardzo możliwe, że w lutym to zobaczymyTVN24
wideo 2/6
TVN24Inflacja 20 procent? Członek RPP: bardzo możliwe, że w lutym to zobaczymy

Urywają się telefony u rodzimych producentów cebuli. Złe plony na Zachodzie i wojna w Ukrainie przyniosły najwyższy od lat eksport i skok cen - podała we wtorek "Rzeczpospolita". Cena z grudnia 2022 była najwyższa dla tego miesiąca od niemal 20 lat.

"Susze spowodowały ubytek podaży u głównych producentów w UE, w tym w Hiszpanii. Z powodu wojny istotnie zmalała produkcja cebuli w Ukrainie" – tłumaczy "Rz" Mariusz Dziwulski, ekspert PKO BP. "To skok eksportu do Ukrainy spowodował, że sprzedaż z Polski od lipca do października 2022 r. wzrosła aż o 60 proc." - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak poinformował dziennik, "za kilogram cebuli w połowie grudnia płacono w skupach 2,28 zł. To najwyższa cena w grudniu od 2004 r., niemal trzykrotnie wyższa niż w 2021 r.".

"Ten skok mógł się odbić na inflacji w zakresie koszyka warzyw, bo aż 12 proc. warzyw spożywanych przez Polaka to... cebula" - dodano.

Rośnie eksport polskiej cebuli

"Dane GUS wskazują, że polski eksport warzyw świeżych w pierwszych 4 miesiącach sezonu zwiększył się o 17 proc. r/r, napędzany silnym wzrostem sprzedaży zagranicznej cebuli o 60 proc. r/r (+26 tys. t)" - pisali wcześniej w sektorowej analizie analitycy PKO BP.

Ceny skupu warzywAgro Nawigator PKO BP

"Utrzymywał się wciąż wysoki popyt na Ukrainie (+23 tys. t), gdzie odnotowano znaczący spadek produkcji tego warzywa z powodu wojny. Deficyt podaży tego warzywa odnotowuje się również w niektórych krajach UE, z powodu spadków produkcji wywołanych suszą. Dotyczy to m.in. Hiszpanii, w której, wg portalu freshplaza.com, tegoroczne zbiory cebuli mogły zmaleć nawet o 40 proc. r/r" - wyjaśniono.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości