Szybciej do granicy z Litwą. Wybrano wykonawcę fragmentu Via Baltica

Z kraju

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/5

Oferta firmy Budimex na budowę około 23-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 Via Baltica od Szczuczyna do węzła Ełk Południe została oceniona w przetargu jako najkorzystniejsza. Firma zamierza zaprojektować i zbudować odcinek za 546,8 miliona złotych netto.

Spółka podała, że chodzi o przetarg pt. "Projekt i budowa drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko (granica państwa) z podziałem na zadania: Zadanie Nr 1: m. Szczuczyn – w. Ełk Południe". Termin zakończenia ustalono na 29 miesięcy od daty zawarcia umowy. Oznacza to, że kierowcy nowym odcinkiem prawdopodobnie pojadą w 2021 roku.

Okres gwarancji dla głównych robót to od 5 do 10 lat.

Budimex ma także zbudować odcinek drogi S61 od węzła Wysokie do Raczek.

Wcześniej, bo pod koniec stycznia podpisano umowę w sprawie około 20-kilometrowego odcinka trasy S61 Podborze-Śniadowo. Wykonawcą jest wybrane w przetargu konsorcjum firm Rubau Polska i Construcciones Rubau SA Hiszpania.

Powyższe fragmenty dróg stanowią część trasy Via Baltica.

O Via Baltica

Via Baltica, to fragment drogi międzynarodowej E67, która biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi, a Europą Zachodnią. Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego, została zakwalifikowana do sieci bazowej TEN-T. Via Baltica z Polski do Estonii ma mieć długość blisko 1000 km.

Mapa stanu budowy dróg w województwie podlaskimGDDKiA

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock