Biedronka wycofuje dwa produkty

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mięsa wycofane z Biedronki GIS, Shutterstock
wideo 2/5
GIS, ShutterstockMięsa wycofane z Biedronki

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenia publiczne dotyczące partii dwóch produktów sprzedawanych w Biedronce. Sieć handlowa poinformowała o ich "natychmiastowym" wycofaniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Jedno z ostrzeń GIS dotyczyło mięsa wołowego. "W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Escherichia coli wytwarzające toksynę Shiga (STEC) w 1 z 5 badanych próbek produktu: 'Tatar wołowy. Kraina Mięs'" - poinformował GIS.

"Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej, bezkrwawej biegunki. W rzadkich przypadkach może wystąpić znaczne pogorszenie stanu zdrowia objawiające się, jako zespół hemolityczno-mocznicowy (ang. hemolytic-uremic syndrome, HUS) lub jeszcze rzadziej jako zakrzepowa plamica małopłytkowa" - poinformowano.

W mięsie z indyka na kotlety wykryto natomiast obecność salmonelli. "Produkt jest przeznaczony do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy" - czytamy w komunikacie GIS.

W odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes przedstawiciele sieci Biedronka, która była dystrybutorem obu produktów, poinformowali, że zakwestionowane przez GIS partie zostały wycofane "natychmiast" po uzyskaniu informacji o możliwych niezgodnościach mikrobiologicznych.

"Klienci, którzy wcześniej zakupili u nas opisane partie produktu mogą dokonać ich zwrotu w najbliższym sklepie naszej sieci. Otrzymają zwrot kosztów zakupu, nawet bez okazania paragonu. Nasze produkty regularnie poddajemy badaniom. Informujemy, że ich pozostałe partie są całkowicie pełnowartościowe" - dodano.

W środę Żabka Polska poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii mieszanki studenckiej. Powodem był stwierdzony poziom pozostałości pestycydu - iprodionu w rodzynkach występujących w produktach.

Na początku września z powodu wykrycia bakterii salmonelli wycofano z obrotu 30 partii rukoli i produktów z rukolą, które wyprodukowała firma Eisberg z Legnicy. Wycofana rukola była sprzedawana w sklepach Biedronka, Lidl i Selgros oraz dodawana do kanapek w lokalach McDonald's.

Szczegóły wycofanych produktów

Nazwa produktu: "Tatar wołowy. Kraina Mięs", 250 g

Numer partii: 02752 02751K

Termin przydatności do spożycia: 15.10.2020

Wyprodukowano przez: SOKOŁÓW S.A. Aleja 550-Lecia 1 08-300 Sokołów Podlaski zakład produkcyjny: "SOKOŁÓW" S.A. Oddział w Kole, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30090201 WE

Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn

Tatar wołowyGIS

Nazwa produktu: Mięso na kotlety z indyka. "Kraina Mięs" Surowy wyrób mięsny chłodzony, 500 g

Numer partii: 2261003155

Termin przydatności do spożycia: 17.10.2020

Wyprodukowano przez: Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 10024001 WE

Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn

Mięso na kotlety z indykaGIS

Największe sieci handlowe

Największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins, czyli właściciel Biedronki - wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Przychody JM wyniosły w 2019 roku 55,7 mld złotych. Podium uzupełniły Lidl (18,5 mld zł) i spółka Eurocash (należą do niej takie marki jak Groszek czy abc) z przychodami na poziomie 16,2 mld zł.

Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za ubiegły rok wyniosły niemal 11,5 mld zł.

Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem ok. 10,6 mld złotych, Kaufland - 9,7 mld złotych, Carrefour - 9,6 mld złotych, Rossmann - 8,8 mld złotych, Żabka - 8,6 mld złotych, Dino - ok. 7,9 mld złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 7,5 mld złotych.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock