Andrzej Duda: Rada Dialogu Społecznego ma teraz fundamentalne znaczenie

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Wojciechowski: firmy będą się dusiły, będą kolejne bankructwa
Wojciechowski: firmy będą się dusiły, będą kolejne bankructwaTVN24
wideo 2/5
TVN24Wojciechowski: firmy będą się dusiły, będą kolejne bankructwa

Rada Dialogu Społecznego ma teraz, także w zmaganiu się ze skutkami pandemii, fundamentalne znaczenie. Nie ma innej drogi, byśmy przeszli przez ten trudny okres, jak spokojny dialog na poziomie państwowym - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu RDS. Zwrócił też uwagę na skutki wojny na Ukrainie, które oddziałują na cały rynek energetyczny - poprzez problemy z dostawami ropy, węgla i gazu, a także wysokie ceny. 

Prezydent wziął udział w plenarnym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w Warszawie. Tematem spotkania była przyszłość dialogu społecznego, co ściśle wiąże się z kształtem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

Prezydent Duda na posiedzeniu RDS

Jak zauważył Duda, obowiązkiem Rady Dialogu Społecznego jest podsumowanie działań i wniosków z funkcjonowania. - Rada Dialogu Społecznego ma teraz, także w zmaganiu się ze skutkami pandemii, fundamentalne znaczenie - wskazał.

- Nie ma innej drogi, byśmy przeszli przez ten trudny okres, jak spokojny dialog na poziomie państwowym - podkreślił prezydent. Zwrócił też uwagę na skutki wojny na Ukrainie, które oddziałują na cały rynek energetyczny - poprzez problemy z dostawami ropy, węgla i gazu, a także wysokie ceny. - Współczesny przemysł bez energii nie funkcjonuje, co wywiera wpływ na gospodarkę i społeczeństwo - stwierdził.

Podkreślił, że obecnie jest cały szereg problemów, z którymi trzeba się zmagać. - Ten dialog ma ogromne znaczenie w aspekcie wzrastających kosztów utrzymania, choćby związanych z kwestiami kosztów kredytów, które ponosi zdecydowana większość rodzin. (...) To są te problemy, o których absolutnie musimy rozmawiać - wyjaśnił Duda.

Prezydent przyznał też, że ma świadomość formowania się propozycji kolejnych zmian ustawy o RDS. - Oczywiście, tak jak zawsze, pochylamy się nad tymi propozycjami, będziemy nad nimi pracowali i w odpowiednim momencie, kiedy one zostaną ostatecznie sformułowane, jest oczywiście możliwość wystąpienia z prezydencką inicjatywą ustawodawczą - oczywiście w porozumieniu z Radą, jako podmiotem w istocie inicjatywnym - powiedział.

"Dialog społeczny jest ważny"

Na posiedzeniu wypowiedziała się również szefowa MRiPS Marlena Maląg. - Jesteśmy jako rząd zawsze na Radzie Dialogu Społecznego, pewnie w różnym składzie, natomiast dialog społeczny jest nieuchronny, jest potrzebny i on daje tak naprawdę siłę i moc, aby podejmować dobre, skuteczne decyzje - powiedziała Maląg. Podkreśliła, że premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie w swoich wystąpieniach i "bezpośrednią obecnością" na Radzie Ministrów "pokazuje, jak ten dialog społeczny jest ważny".

- Zapewne jesteśmy dzisiaj w takim momencie, gdzie warto podsumować, co jest dobre, co należałoby zmienić i jakie ewentualnie zmiany do ustawy wprowadzić. Świat się rozwija, my musimy przede wszystkim wyciągać wnioski, aby tworzyć jak najlepsze prawo – podkreśliła.

Maląg mówiła też o sytuacji na rynku pracy. - Nadal mamy historycznie niskie bezrobocie, bo stopa bezrobocia dzisiaj to 5,1 proc. potwierdzona przez GUS w ubiegły piątek. (...) W liczbach bezwzględnych, pomimo zakończonych prac sezonowych, mamy mniej osób bezrobotnych po zakończonym miesiącu październiku niż w poprzednich miesiącach – poinformowała minister rodziny. Oceniła, że działania rządu w obliczu kryzysu i wojny w Ukrainie przynoszą skutek.

Prace nad nowelizacją ustawy o RDS

Profesor Jacek Męcina przedstawił uzgodnienia strony społecznej dotyczące aspektów mogących stanowić podstawę prac nad nowelizacją ustawy o RDS. - Kontekst sytuacji kryzysowych i znaczenia dialogu w poszukiwaniu rozwiązań licznych problemów, jakie się pojawiają, to ważny głos, który może być doskonałą inspiracją i uzasadnieniem tej inicjatywy partnerów społecznych - ocenił, odnosząc się do słów zarówno prezydenta Andrzeja Dudy, jak i minister Marleny Maląg.

Wskazał, że prace nad nowelizacją rozpoczęły się w 2020 roku i trwały do września 2022 roku. - W efekcie tych wszystkich prac i trudnych kompromisów wypracowano wstępną propozycję zmian, która podlegać będzie oczywiście dalej uzgodnieniom ze stroną rządową - przekazał, dodając, że również strona organizacji pracodawców, jak i związki zawodowe zastrzegły sobie możliwość nanoszenia poprawek.

Wśród zmian, które mają charakter zasadniczy, wymienił "przeciwdziałanie złym praktykom w konsultacjach projektów aktów prawnych przez stronę rządową". - W jeszcze większym stopniu uregulowanie obowiązku i procedury obowiązku konsultacji innych projektów, w szczególności poselskich, których procedowanie w ostatnich latach z dużym natężeniem w rzeczywistości pozbawiało RDS i organizacje reprezentatywne możliwości faktycznego udziału w procesie legislacyjnym - przekazał prof. Męcina.

Zwrócił uwagę na sytuacje, w których konsultacje aktów prawnych w ogóle się nie odbywają lub ich czas jest skrócony do kilkunastu godzin. - Takie praktyki łamią oczywiście zasady dialogu społecznego, jako ważnego elementu państwa prawa. Mogą również świadczyć o niekonstytucyjności takiego procesu, na co zwraca uwagę w jednym swoim orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny, jak również raporty i dokumenty instytucji, które monitorują przebieg procesu legislacyjnego - tłumaczył.

W imieniu strony społecznej wskazał, że ich zdaniem proponowana zmiana ma kluczowe znaczenie dla realizacji zasady dialogu społecznego. Co więcej, w efekcie zapewnienia obowiązku konsultacji wszystkich aktów prawnych strona społeczna dostrzega także możliwość poprawy jakości stanowionego prawa.

Było to dziesiąte posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy i trzecie posiedzenie zorganizowane w tym roku w Pałacu Prezydenckim. Podczas tegorocznych spotkań omawiano sytuację na rynku pracy po dwóch latach pandemii oraz wpływ zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład na sytuację pracowników i przedsiębiorców.

Rada Dialogu Społecznego

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie rządu, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego Rady pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości