Nowy minister finansów: w stu procentach z tego budżetu nikt nie jest zadowolony

Źródło:
TVN24
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnie
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnieTVN24
wideo 2/8
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnieTVN24

Ten dodatkowy deficyt to niemal w całości podwyżki dla nauczycieli. To są pieniądze na rozwój gospodarczy, bo Polski nie stać, aby nauczyciele zarabiali tak słabo - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Pytany o pieniądze dla mediów publicznych podkreślił, że "pieniądze dla TVP zostały wstrzymane". - W stu procentach z tego budżetu nikt nie jest zadowolony - zaznaczył.

Polityk mówił o ustawie budżetowej i przewidzianej w niej wydatkach. - Czasu na pracę jest bardzo mało. Ze wszystkich resortów przychodziły propozycje mniejszych lub większych zmian w budżecie - powiedział.

Wyższy deficyt to w większości podwyżki dla nauczycieli

Domański był pytany także o wyższy względem poprzedniego budżetu deficyt. - Od momentu przegrania wyborów przez PiS, ówczesna partia rządząca złożyła projekty ustaw na, tak lekko szacując, 50-60 miliardów złotych dodatkowych wydatków - mówił.

- Ten dodatkowy deficyt to niemal w całości podwyżki dla nauczycieli. (..) Mamy poważny konsensus co do tego w koalicji. To są pieniądze na rozwój gospodarczy, bo Polski nie stać, aby nauczyciele zarabiali tak słabo - mówił.

- W sumie 25 miliardów złotych to są podwyżki dla nauczycieli - mówił.

- 2,3 miliarda złotych to są pieniądze zarezerwowane tylko dla nauczycieli przedszkolnych. Rząd nie miał obowiązku zabezpieczyć środków na ten cel, w przeszłości zawsze, gdy podnoszono wynagrodzenia nauczycieli, to ciężar podwyżek dla przedszkoli spadał na samorządy. My zrobiliśmy inaczej, nie chcemy dodawać samorządom nowych zadań finansowych, nie zapewniwszy finansowania. Podwyżki dla takich nauczycieli są, jest też zapewnione finansowanie - powiedział.

Co znalazło się, a co nie w budżecie

Andrzej Domański odniósł się także do propozycji innych partii, które według koalicjantów nie zostały sfinansowane w wystarczającym stopniu, w tym do budowy mieszkań na wynajem.

- W stu procentach z tego budżetu nikt nie jest zadowolony. (..) Natomiast budowa mieszkań na wynajem jest w naszej umowie koalicyjnej. Jesteśmy już po rozmowach z przedstawicielami Lewicy. Dodatkowe środki na ten cel na pewno się znajdą - podkreślał.

Wymieniał, że dodatkowe wydatki zostaną poniesione "na podwyżki dla nauczycieli, podwyżki w sferze budżetowej, utylizację wysypisk śmieci". - Znaleźliśmy kilka miejsc, gdzie można te środki w sposób bardzo efektywny wydać, chociażby pół miliarda na in vitro, 150 milionów na modernizację akademików - wymieniał.

Andrzej Domański był pytany o ewentualną nowelizację budżetu i kiedy miałaby się ona dokonać. - Będziemy pracować nad zmianami, kiedy się dokonają, to jest element, który musimy doprecyzować z naszymi koalicjantami. My generalnie nie chcemy zaskakiwać naszych partnerów zmianami, terminami, wszystko w koalicji musi współpracować - mówił Andrzej Domański.

Budżet w cztery dni

Minister mówił także o ekspresowym tempie prac nad projektem budżetu, który - jak wcześniej podkreślał - powstał w cztery dni niemalże nieustannej pracy.

- Była jakaś niewielka dawka snu. Chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować pracownikom Ministerstwa Finansów. W trakcie tych niezwykle intensywnych dni, a w sumie także nocy, bo praca kończyła się często nawet o czwartej, piątej nad ranem, udało się złożyć ten budżet i na czas przedstawić go Radzie Ministrów - mówił.

Domański o TVP: pieniądze zostały wstrzymane

Szef resortu odniósł się do sytuacji w telewizji publicznej i protestu posłów PiS. - Nakłaniałbym ich do skupienia się na pracy w Sejmie, jest dużo do zrobienia w komisjach - podkreślał.

Powiedział, że "pieniądze dla TVP zostały wstrzymane". - Dokonamy audytu w TVP, zobaczymy, jakie oszczędności będzie można tam poczynić i wtedy będziemy podejmować potencjalne kroki - mówił.

- Mogę zagwarantować, że żadne 3 mld złotych na TVP nie popłyną - powiedział. Podkreślał, że "oszczędności będą daleko idące". - W tej chwili minister finansów może przekazać te obligacje, mogę zapewnić, że takiej intencji w tej chwili nie ma - zaznaczył.

Co ze stawkami VAT?

Andrzej Domański był pytany, czy możliwe jest, że na kolejne pół roku dalej będzie obowiązywała stawka zerowa na żywność i zamrożenie cen energii. - To oczywiście będzie zależało od sytuacji na rynkach, widzimy, że ceny żywności na rynkach światowych spadają, myślę, że przełożyły się też na niższą presję na ceny żywności w Polsce, podobnie zresztą z cenami energii, widzimy potężne spadki na rynku gazu, to przekłada się na ceny węgla, więc powinno przełożyć się także na ceny energii - mówił.

- Zerowa stawka VAT na żywność jest utrzymana do końca pierwsza kwartału, a ceny energii są zamrożone do końca pierwszej połowy roku. Będziemy na bieżąco dokonywać oceny sytuacji - zapewniał.

Zwrócił uwagę, że zamrożenie cen "nie odbywa się bezkosztowo". - To 3 mld złotych de facto wyjęte z kieszeni nas wszystkich - powiedział.

Domański: inflacja będzie spadać

Stwierdził, że "inflacja jest istotnie niższa niż była". - Uważamy, że w pierwszej połowie 2024 roku ona dalej będzie stopniowo, ale schodziła - mówił. Według Domańskiego "później delikatnie pójdzie do góry". - To jest już efekt bazy, odnosimy ceny do innego poziomu z roku 2023. To są prognozy analityków rynkowych, a także z MF - mówił.

Podkreślał jednak, że "inflacja będzie na poziomie wyraźnie niższym niż w 2022 i 2023 roku". - Ona wciąż będzie wysoka, ale poziom będzie istotnie niższy - mówił.

Dopytywany, o to kiedy osiągniemy cel inflacyjny, czyli 2,5 procent inflacji, plus minus punkt procentowy, odpowiedział: "mogę przytoczyć prognozy instytucji międzynarodowych, według których będzie to 2026 rok".

Krajowy Plan Odbudowy

Andrzej Domański był pytany również, czy pieniądze z KPO zostały wpisane do budżetu i jak jest z prefinansowaniem KPO. - To prefinansowanie, oczywiście, jak to bywa u polityków PiS-u, widzimy już pewne zastrzeżenie KE odnośnie wydatków, jakie zostały przez naszych poprzedników poczynione - mówił.

- Niektóre wydatki wymagają porozumienia z KE, aby zostały sfinansowanie. Oczywiście nam, jako nowej ekipie, zależy na tych środkach jak najszybciej - podkreślał.

Minister finansów ocenił, że pieniądze z "głównego KPO to kwestia bliskiej przyszłości". - Czy jeszcze ten rok, raczej nie - mówił. Dopytywany, czy będzie to pierwsze półrocze nowego roku, odpowiedział, że "na pewno".

"Minister finansów czasem musi powiedzieć 'nie'. Jestem gotowy". Kim jest Andrzej Domański? >>>

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TokTok i wycofania jej ze sklepów z aplikacjami. Teraz ustawą zajmie się Senat. TikTok to aplikacja do udostępniania krótkich filmów wideo. "To niefortunne" - tak o głosowaniu w cieniu przyznania pomocy dla Ukrainy, piszą przedstawiciele TikToka na platformie X.

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Lotnisko Kraków-Balice jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiło procedurę na zakup dziesięciu nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych. Takie informacje przekazały władze małopolskiego portu w mediach społecznościowych. Pojawienie się urządzeń będzie oznaczało duże ułatwienia dla podróżnych.

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl

Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, wezwie do serwisu właścicieli blisko 4 tysięcy samochodów w USA. Chodzi o posiadaczy futurystycznego modelu Cybertruck. Problemem okazało się mocowanie gumowej podkładki na pedale gazu.

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Źródło:
tvn24.pl

Obecnie w rządzie trwają prace nad wprowadzeniem bonu senioralnego, czyli nowej formy wsparcia kierowanej do osób starszych oraz ich rodzin. Warto jednak pamiętać, że emeryci i renciści mogą też wnioskować o kilka innych zasiłków oraz dodatków, które pozwolą podreperować domowy budżet. Jakie formy pomocy przysługują seniorom w 2024 roku?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Źródło:
ZUS, MRPiPS

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw wywołała burzę. Eksperci są podzieleni, a politycy przepychają się w social mediach. Dla części to nadmierny wpływ państwa na rynek, dla drugich walka o zdrowie Polaków. Pomiędzy nimi są stacje benzynowe, dla których zakaz może spowodować spadek blisko 50 procent dochodów.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje już niedługo, a to oznacza, że wiele osób planuje letni wypoczynek. Miliony Polaków wybierają zorganizowane wycieczki z biurami podróży. Warto przed wybraniem touroperatora sprawdzić, czy jest to rzetelny partner, z którym spokojnie możemy się wybrać na wymarzony urlop. Z pomocą przychodzi strona internetowa Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. 

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Źródło:
tvn24.pl, UFG

Na stacjach paliw w Polsce w ostatnich dniach obserwowaliśmy niewielkie zmiany cen. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że rośnie liczba punktów, na których benzyna bezołowiowa 95 jest droższa od oleju napędowego. Są też prognozy dotyczące kosztów tankowania w najbliższym tygodniu.

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 8 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 20 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Blisko 15 tysięcy osób skorzystało do tej pory z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina w Warszawie. W sobotę mija rok od uruchomienia usługi w stołecznym porcie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort podał najczęstsze kierunki odlotów z paszportem tymczasowym.

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Źródło:
tvn24.pl

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Polska podpisała umowę z Bankiem Światowym na sfinansowanie programu Czyste Powietrze. Budżet programu ma zostać zasilony kwotą 250 milionów euro, co stanowi równowartość blisko 1,1 miliarda złotych.

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT na przełomie kwietnia i maja mają otrzymać pierwszy z 11 zamówionych samolotów typu Boeing 737 MAX 8. Dwie kolejne maszyny mają trafić do spółki w okresie wakacyjnym. Takie informacje przekazał prezes PLL LOT Michał Fijoł.

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister Sławomir Nitras chce, aby Polski Związek Badmintona oraz związana z nim Fundacja Narodowy Badminton zwróciły ponad 1,4 miliona złotych z publicznych środków. We wpisie na X Nitras napisał, że "środki z budżetu ministerstwa sportu służą upowszechnianiu i wspieranie sportu. Nie mogą być wykorzystywane w kampanii wyborczej polityków PiS".

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Źródło:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wirtualna Polska

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl