We wtorek, na najbliższym posiedzeniu, rząd ma się zająć projektem zmiany ustawy o podatkach lokalnych. Projekt zawiera m.in. nowe definicje budynku i budowli oraz zmiany ujednolicające opodatkowanie garaży w budynkach mieszkalnych. Ministerstwo Finansów planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.
Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem nieruchomości będzie definiowany jako obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Budynek, budowla - nowe definicje
Z kolei budowla ma być zdefiniowana jako obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Budowlami mają też być: elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, ale wyłącznie w zakresie ich części budowlanych. Projekt definiuje też urządzenia budowlane, urządzenia techniczne czy fundamenty.
W projekcie znajdują się także zapisy, na mocy których zostanie ujednolicone opodatkowanie wyodrębnionych pod względem prawnym garaży wielostanowiskowych, znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym ma być częścią mieszkalną budynku mieszkalnego. Z projektu wykreślono obowiązek dla współwłaścicieli garażu wielostanowiskowego o poinformowaniu o tym w 2025 r. urzędu skarbowego.
W obszarze podatku rolnego zmiany dotyczą zasad korzystania ze zwolnień podmiotowych oraz dostosowaniu do aktualnych przepisów unijnych zasad stosowania ulg dotyczących inwestycji w gospodarstwach rolnych, których warunki muszą spełniać polskie przepisy dotyczące stosowania ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym.
Na jakich zasadach można zwolnić z podatku?
W trakcie prac rządowych doprecyzowano zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości budowli infrastruktury portowej, zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości obiektów infrastruktury kolejowej. Wykreślono natomiast propozycję zmiany w zakresie zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego.
Projekt wprowadza możliwość skorzystania z przedłużenia w 2025 r. do 31 marca terminu do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na 2025 r.
Ministerstwo Finansów planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tomo81/AdobeStock