Z kraju

Z kraju

Jak poradzić sobie z drożejącymi kredytami?

Kredyt droższy - ale nie jesteśmy skazani na płacenie coraz wyższych rat. Są sposoby na zmniejszenie comiesięcznych obciążeń. Jak sobie poradzić z drożejącymi kredytami sprawdzał Wojciech Kowalik

Brak pieniędzy na zapłatę podatku. Co dalej?

Zarabiasz dużo, ale wydajesz jeszcze więcej? Zainwestowałeś na giełdzie, ale zyski szybko się rozeszły? Wypełnianie PIT-a zostawiasz na ostatnią chwilę, bo wizja podatku do zapłaty spędza sen z powiek? W ramach akcji "Twój Brat PIT" podpowiemy co zrobić, jeśli do końca kwietnia nie będziesz miał pieniędzy na zapłatę należności. O tym, czy lepiej wziąć kredyt z banku, czy płacić ustawowe odsetki, mówi Beata Kuszewska z Kancelarii Podatkowej Beata Kuszewska i Wspólnicy.

Nigdy nie jeżdżę po alkoholu

Z edukacyjną misją ruszają Polskie Browary. Dziewięćdziesiąt procent wszystkich piw od pierwszego kwietnia, na opakowaniach będzie miało taką adnotację: "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu". Oznakowanie „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” to wspólna inicjatywa browarów zrzeszonych w Związku Pracodawców „Polskie Browary”. Organizacja, chce rozszerzyć akcje również na mniejszych regionalnych producentów piwa.

Kara dla Vattenfall?

Nawet 200 milionów złotych może zapłacić sprzedająca energię elektryczną firma Vattenfall. Postępowanie karne wobec spółki wszczął Urząd Regulacji Energetyki. Według prezesa URE Vattenfall nie pytał urzędu o zgodę na wprowadzenie nowych stawek opłat za prąd, choć powinien to uczynić. Vattenfall - mając w pamięci decyzję URE sprzed kilku miesięcy - na karę nie zamierza się zgodzić. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki może nałożyć na spółkę maksymalną karę w wysokości 15 proc rocznego przychodu.

Raty kredytów w górę

400 złotych - o tyle w ciągu roku poszła do góry miesięczna rata kredytu hipotecznego. Tego najczęściej udzielanego, a więc na 300 tysięcy i na 30 lat. Jeszcze rok temu miesięczna rata wynosiła niespełna 1700 złotych. I systematycznie rosła przez kolejne kwartały, według prognoz, w II kwartale tego roku wyniesie prawie 2100 złotych. A więc o ponad 400 złotych więcej. Należy się więc zastanowić co zrobić w tej sytuacji, żeby raty spadły...

Stopy procentowe po raz szósty w górę

Od kwietnia ubiegłego roku stopy procentowe rosły już sześć razy: w czerwcu, sierpniu, listopadzie, styczniu, lutym i wreszcie teraz w marcu. Teraz ekonomiści zastanawiają się nad dalszym scenariuszem dla stóp procentowych. Tu zgody nie ma. Jedni przewidują czwartą z rzędu podwyżkę, inni liczą na to, ze Rada Polityki Pieniężnej poczeka z taka decyzją jeszcze co najmniej do czerwca, kiedy na inflację może na przykład wpłynąć spodziewana podwyżka cen gazu.

Czy w Polsce powstaną nowe fabryki samochodów?

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych pilnie strzeże informacji o nowych inwestorach. Ale jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć: w ciągu kilku dni poznamy nazwę koncernu motoryzacyjnego, który wybuduje w Polsce swoją fabrykę. I nie jest to jedyny zainteresowany.

Tegoroczne plony

Jesienią Ministerstwo Gospodarki chce umożliwić wprowadzenie pierwszego biopaliwa do aut benzynowych. Obecne przepisy pozwalają na sprzedaż benzyny z maksymalną zawartością 5% etanolu. Biobenzyna ma zawierać od 70 do 85% biokomponentów. Biopaliwo, które dzisiaj można kupić na polskich stacjach to wyłącznie paliwo zasilające silniki diesla. E85 ma być pierwszym, na którym będą mogły jeździć samochody na benzynę. Czy okaże się alternatywą dla drożejącej ropy i paliw?

PIT: jak skorygować błędy?

Mylić się jest rzeczą ludzką, a że podatnik też człowiek - i on ma prawo do błędu. Pod warunkiem, że go szybko naprawi. Co zrobić, gdy do zeznania rocznego wkradł się błąd? Czy jeśli dostaniemy od pracodawcy błędny PIT, to my poniesiemy konsekwencje nie swojej nierzetelności? Wyjaśnia Dorota Walerjan z kancelarii Lovells.

Hackerzy atakują klientów BZ WBK

Internauci w całej Polsce zostali zasypani fałszywymi mailami, mającymi wyłudzić dane kont tych z nich, którzy są klientami banku BZ WBK. To jeden z największych tego typu ataków w historii bankowości internetowej w Polsce.

Ulgi podatkowe

Kto ma dzieci - ma ulgę podatkową 1145 złotych rocznie na każdą z pociech. Ale nie wszyscy mogą z tej ulgi w pełni skorzystać - bo mają albo za mało podatku, albo nie płacą go wcale - jak rolnicy. PSL chce takich ludzi wesprzeć dopłatami.

Wyższe stopy - tańsze mieszkania?

Wyższe stopy - tańsze mieszkania. Coraz wyższy koszt kredytów uniemożliwia wielu osobom zakup własnego M. To z kolei zmniejsza popyt na rynku nieruchomości, a w konsekwencji - zmuszają deweloperów do zmniejszania cen. O ile tańsze będą nieruchomości i czy banki będą wymagać od swoich klientów dodatkowych zabezpieczeń, jeśli ich mieszkanie lub dom będą mniej warte niż kwota zaciągniętego nań kredytu? Odpowiedzi szukał Patrycjusz Wyżga.

Jak przekazywać darowizny

Darować możemy nie tylko procent naszego podatku, ale i część dochodu - a potem tę darowiznę odliczyć przy zeznaniu podatkowym. A darowizny można przekazywać na wiele sposobów. Jak?

Inteligo staje się iPKO

Inteligo wraca do gry. Jeden z pierwszych banków internetowych w Polsce postanowił ponownie zawalczyć o klienta, tym razem samodzielnie. Dlatego od piątku serwis internetowy PKO BP, czyli dotychczasowy PKO Inteligo przekształca się w iPKO, a Inteligo staje się samodzielną marka. Dotychczasowi klienci banku Inteligo nie powinni odczuć żadnych zmian. Natomiast kilka kosmetycznych zmian czeka właścicieli ROR-ów korzystających z bankowości internetowej PKO BP.

Jak oddać 1% podatku?

1 procent podatku na organizacje pożytku publicznego. Od tego roku przekazanie tej sumy jest znacznie łatwiejsze niż w latach poprzednich. Jak zamiast fiskusowi - oddać tym, którzy są w prawdziwej potrzebie?

Konkurencja na rynku prądu

Zagwarantuj sobie cenę i unikaj podwyżek. Na rynku dostawców energii elektrycznej zaostrza się walka o klientów. Zarówno nowych, jak i tych, którzy potencjalnie mogliby zmienić usługodawcę. Pomysły są różne. Jedni proponują gwarancję tej samej ceny w trakcie trwania umowy, inni darmowe minuty na rozmowy telefoniczne. . .

Pomysły na budowę

Ministerstwo Infrastruktury obiecuje, że od przyszłego roku postawienie dźwigów stanie się łatwiejsze, bo łatwiejsza i tańsza stanie się budowa mieszkań. Resort pracuje nad ustawą zawierającą poważne zmiany zasad planowania przestrzennego i przyznawania pozwoleń na budowę. 

Jak odliczyć ulgę internetową?

Ekspert podatkowy KPMG, Andrzej Marczak podpowiada jak skorzystać z ulgi internetowej. Prezentujemy instrukcje wypełniania druków PIT.

Ulga internetowa

Żeby wysłać pytanie do naszej redakcji w ramach akcji "Twój Brat Pit", wystarczy skorzystać z internetu. A posiadanie internetu w domu może sprawić, że fiskusowi być może trzeba będzie oddać mniej. Jedną z niewielu pozostałych ulg, jakie możemy wykorzystać rozliczając się za rok 2007 jest ulga internetowa. "Twój brat PIT" radzi, jak z niej skorzystać.

Uspokojenie na giełdzie, ale czy trwałe?

Uspokojenie - ale nie wiadomo czy trwałe. Wprawdzie 4-procentowy wtorkowy wzrost na Wall Street w reakcji na kolejne, głębokie cięcie stóp procentowych przez amerykański bank centralny, przywróciło nadzieję na poprawę na amerykańskich i światowych rynkach, ale już w środę inwestorzy patrzyli na sytuację z rezerwą. Sytuacja finansowa banków, wynikająca z problemów z kredytami hipotecznymi, okazuje się być jednym z głównych powodów kryzysu. Niestety, końca kryzysu jeszcze nie można ogłaszać.

Prezesi zarządów - poszukiwani

Wielkie łowy w wielkich spółkach skarbu państwa. Państwowe giganty szukają szefów drogą tradycyjną. Pytanie tylko, czy ogłoszenie w prasie czy w internecie, z dość ogólnymi czasem kryteriami to dziś najlepsze rozwiązanie.

Dotacje dla przedsiębiorców

2,5 miliarda euro - tyle może trafić do kieszeni polskich przedsiębiorców z funduszy unijnych w ciągu następnych 6 lat. Jednak te środki są ograniczone, dlatego ważna jest dobra jakość zgłaszanych projektów gospodarczych. Nowością, która ma uelastycznić procedurę przyznawania środków będzie możliwość korygowania składanych wniosków. Na razie jednak sam system przyznawania dotacji jest mało innowacyjny i blokuje wypłatę pieniędzy, które już mogłyby pracować na rzecz rozwoju polskiej gospodarki.

Niemiły prezent Centralwings na święta

Centralwings kasuje część swoich połączeń, a na innych zmniejsza częstotliwość, rezygnuje też z wprowadzenia większości kierunków wakacyjnych. Wszystko od kwietnia. Pasażerowie boją się, czy ich wyjazd na święta dojdzie do skutku, infolinia przewoźnika milczy. Eksperci mówią, że to kolejny cios dla przeżywającego ogromne kłopoty finansowe Centralwingsu.

Twój Brat PIT - pytania widzów i internautów

"Czy jeśli jestem 24 letnim studentem i uzyskałem dochody z giełdy w wysokości 17 złotych, mój tata może skorzystać z ulgi na dzieci?"- pyta pan Przemek. Na to i wiele innych pytań, w kolejnej odsłonie cyklu Twój Brat PIT, odpowiada Arkadiusz Michaliszyn, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna.

Rok tvn24.pl

Równo 366 dni temu w południe w świat "poszły" pierwsze informacje z portalu tvn24.pl. Strona www przeniosła newsy popularnej stacji telewizyjnej - i nie tylko - do sieci. Rozpoczęte rok temu szaleństwo trwa do dziś. Redakcja tvn24.pl ściśle współpracuje z redakcją TVN CNBC Biznes. Życzymy sto lat!

FED obniżył stopy

Stopy procentowe w dół. Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. To mniej od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się obniżki o 100 pb. Cięcie stóp jest efektem ostatniego załamania na światowym rynku bankowym. FED chce pomóc w ten sposób bankom poprzez zapewnienie im dostaw taniego pieniądza. Po obniżce stopa podstawowa wynosi 2,25 procent i jest najniższa od trzech lat.

Carrefour mobilnym operatorem komórkowym?

Po komórkę do hipermarketu. Sieć Carrefour chce zostać wirtualnym operatorem komórkowym. Dołączy tym samym do pięciu już działających operatorów. Jest się o co bić, bo choć nasycenie polskiego rynku już przekroczyło sto procent, to zdaniem analityków, można przekonać do siebie sporą grupę ściśle sprofilowanych klientów.

Poseł Palikot ujarzmia przepisy

Poseł Janusz Palikot próbuje ujarzmiać przepisy. Od pierwszego posiedzenia jego nadzwyczajnej komisji jednak niczego nie udało się załatwić. "Przyjaznemu Państwu" przeszkadzają... nieprzyjazne przepisy.

Konsument nieświadomy

Zdecydowana większość Polaków nie wie o istnieniu miejskich i powiatowych rzeczników praw konsumentów. Najlepiej znamy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Federację Konsumentów i Inspekcję Handlową. Ale blisko połowa Polaków w ogóle nie zna żadnej organizacji konsumenckiej. Eksperci twierdzą, że daleko nam do innych krajów Unii Europejskiej. Organizacje broniące praw konsumentów zwracają uwagę, że choć ich usługi są w Polsce mało rozwinięte, to są bezpłatne, w odróżnieniu od innych państw Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych.