Z kraju

Z kraju

Wygrajmy na kryzysie

Taniejąca ropa i światowe spowolnienie spowodowały, że Rosjanom zaczyna brakować pieniędzy na budowę rurociągów. Także tego na dnie Bałtyku, którym rosyjski gaz miał płynąć do Europy zachodniej z pominięciem Polski. To nasza szansa na przypomnienie wschodnim sąsiadom, że wciąż istnieje inne rozwiązanie.

Gra w zielone

Dolar - już nie taki mocny. Z pewnością nie tak jak w polsce jeszcze kilkanaście lat temu. Jednak - w sytuacji, kiedy kursy walut wahają się w ciągu nawet po kilkanaście groszy - amerykańska waluta wciąż bywa przedmiotem pożądania - chociaż bardzo często na bardzo krótko.

Zmiany na zdrowie?

Obowiązkowe przekształcenie Samodzielnych Zakładów Opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, a także przekazanie majątku szpitali w ręce samorządów. To podstawowe założenia reformy służby zdrowia. Reformy, nad którą dyskusje merytoryczną przysłoniła dyskusja polityczna.

Bardziej "na swoim"

"Rodzina na swoim" - specjalny program, który miał ułatwiać osobom samotnie wychowującym dzieci i małżeństwom zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zastosowane ograniczenia - głównie cenowe - sprawiły jednak, że z oferty skorzystało zaledwie 9 tysięcy Polaków. By to zmienić, sejm wprowadził zmiany w regulacjach. Problem jednak w tym, ze zdaniem specjalistów te zmiany są jedynie kosmetyczne...

W domach maklerskich - zastój

Według danych GUS przychody maklerów spadły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o blisko 350 milionów złotych, czyli o jedną trzecią. Zła koniunktura na giełdzie powoduje także zmniejszoną liczbę klientów instytucjonalnych.

ING i inni

Klienci ING mogą być spokojni. 10 miliardów euro pożyczki, którą grupa ING dostała od rządu Holandii to tylko wzmocnienie grupy, a nie akcja ratunkowa. Inni korzystają z kredytów rządowych - to my też - tłumaczy kierownictwo ING, przyznając jednocześnie, że firma w trzecim kwartale ma pół miliarda euro straty.

Nieurodzaj dla maklerów

Według danych GUS przychody maklerów spadły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o blisko 350 milionów złotych, czyli o jedną trzecią. Zła koniunktura na giełdzie powoduje także zmniejszoną liczbę klientów instytucjonalnych. Zapewne od debiutowania na parkiecie odstrasza chociażby wykres WIGU 20,który w ciągu roku stracił blisko pięćdziesiąt pięć procent.

Kryzys jest niedaleko

Kryzys finansowy mocno objawił się w naszej części Europy, a konkretnie na Węgrzech i Ukrainie. Oba kraje zwróciły się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Co więcej, Węgry obcięły dziś prognozę wzrostu gospodarczego na przyszły rok - z 3-ch do 1,2 procent.

Gra o kredyt

Brak szacunku do klienta i poszanowania własnych ustalonych już zasad kredytowych. Banki w obliczu kryzysu łamią reguły - nie troszcząc się o klientów i ich zaufanie. Dokąd może zaprowadzić taka polityka i które banki za nic mają kredytobiorców?

Sprawdź swojego dewelopera

O ponad 23% wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku od stycznia do września w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Wszystko wskazuje jednak na to, że tak dobre wyniki to już przeszłość. Teraz dla deweloperów nastają ciężkie czasy. Zaostrzone procedury kredytowe sprawiają, że co raz mniej polaków stać będzie na własne mieszkanie. Jak w tych niezwykle trudnych dla branży mieszkaniowej okolicznościach wybrać firmę, która zdoła dokończyć inwestycję?

Co dalej?

Trudne czasy, ciężkie czasy, niepewna przyszłość - to sformuowania, które dyrektorzy i prezesi wielu firm odmieniają na różne sposoby. I starają się jak najlepiej przygotować do spowolnienia gospodarczego w światowej gospodarce.

Giełdowa huśtawka

Równia pochyła. Głębokie spadki dzielone niewielkimi odreagowaniami nie są w stanie zatrzymać spadkowego trendu. Chociaż dzisiejsza sesja w Nowym Jorku zakończyła się sporymi wzrostami to analitycy już nawet nie próbują prognozować jak nisko mogą znaleźć się giełdowe indeksy. Tym razem złe nastroje spotęgowały zapowiedzi o grożącej światu recesji. Dlaczego teraz spowodowały one gwałtowną reakcję rynków choć o możliwości recesji mówiło się od dawna i jakie są szanse na poprawę beznadziejne jak się wydaje sytuacji?

Kto naprawdę chce euro?

Do strefy euro - jak najszybciej. To zdanie większośći specjalistów. Powinniśmy trochę poczekać - mówi prezes Narodowego Banku Polskiego. Kto ma rację? I w czy podsumowanie korzyści i kosztów przyjęcia wspólnej waluty zawarte w przygotowywanym przez NBP raporcie traci wiarygodność po tym, jak wczoraj stanowisko straciła osoba, która nadzorowała jego powstanie?

Niemcy kryzysowe

Kryzys zawitał po sąsiedzku - Niemcy dokonują znacznych korekt przyszłorocznych wskaźników ekonomicznych. Korekt w dół...

Tylko razem?

Aby zwalczyć kryzys kredytowy musimy ściślej współpracować - w tym duchu zgodnie wypowiadali się wszyscy liderzy, którzy przybyli na szczyt Rady Europejskiej. Choć podczas unijnego spotkania na szczycie nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje, jasne jest, że państwa członkowskie Unii Europejskiej są zdecydowane wspólnie działać na rzecz stabilizacji rynków finansowych.

Kryzys na Wschodzie

Już nie tylko amerykański i europejski kryzys, już także kryzys azjatycki. Nad chińskie do tej pory świetnie prosperujące miasta nadciągnęły czarne chmury finansowego kryzysu.

Polskie gwarancje

Jednym ze sposobów na uspokojenie sytuacji wśród konsumentów będzie gwarantowanie zgromadzonych w bankach pieniędzy do wysokości 50 tysięcy euro. Fundusze na ten cel zgromadzą wszystkie banki w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdyby pieniędzy zabrakło - wtedy zobowiązania przejmie budżet państwa. Co na to obywatele?

Nowy amerykański plan

Amerykański plan ratunkowy dla sektora bankowego zaczyna się materializować. Rząd Stanów Zjednoczonych, Bank Rezerwy Federalnej i Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów ogłosiły wspólny program działań, który ma przywrócić stabilność systemu finansowego.

Inflacja kontra...?

Co raz niższe ceny zbóż i produktów mlecznych, a w konsekwencji żywności oraz taniejące paliwa powinny sprawić, że w sklepach ceny poszczególnych towarów będą niższe. To mogłoby oznaczać niższą inflację, ale przeszkodą jest droga energia elektryczna. Poważnym problemem jest także nadal rosnąca inflacja bazowa. Co wybrać?

Odwołanie BISE

Znów gorąco wokół banku centralnego z europejską walutą na pierwszym planie. Tym razem sprawa dotyczy prac Biura Integracji ze Strefą Euro. Według odwołanego dziś ze stanowiska p.o. dyrektora BISE - doktora Cezarego Wójcika ze strony NBP dochodziło do "nieuprawnionych ingerencji w prace biura".

Nowe plany

Europa ratuje rynki finansowe. Po weekendowym spotkaniu ministrów finansów, dziś rządy największych krajów strefy euro zadecydowały o planach ratunkowych dla sektora finansowego.

Polski plan ratunkowy

- Nasz system bankowy jest bezpieczny - zapewniał dzisiaj szef banku centralnego w Polsce Sławomir Skrzypek podczas wspólnej konferencji Narodowego Banku Polskiego i Związku Banków Polskich. NBP i ZBP przyjęły pakiet zaufania dla banków, który jutro zostanie przedstawiony instytucjom finansowym. Ma on zachęcić banki do większej ufności i pożyczania sobie pieniędzy. To z kolei powinno przynieść spadek oprocentowania na rynku międzybankowym. Tymczasem minister finansów przygotował pakiet aktów prawnych, które mają wzmocnić stabilność finansową Polski.

Kryzys w USA a Polska

Jaki wpływ ma kryzys w USA na polski system bankowy i gospodarkę? Co z bankructwem stoczni? Czy znajdą się podmioty chętne do ich kupna?Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Profesor Jan Winiecki z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Co dalej z Ameryką?

Wczorajsze "nie" dla planu Paulsona zaskoczyło rynki finansowe. Giełdy zareagowały gwałtownymi spadkami, a później nieznacznie odrobiły straty. Co dalej z Ameryką? Czy zwycięstwo liberalizmu uchroni przed krachem? O kryzysie gospodarczym Marek Tejchman rozmawiał z Krzysztofem Błędowskim.

Polski system bankowy

Prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział, że zaangażowanie polskich instytucji w rynek amerykański nie przekracza dwóch procent całego naszego sektora bankowego. Czy to dużo czy mało? Czy mamy się czego obawiać? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Michał Macierzyński, Bankier.pl.

Komunikacja w Polcoloricie?

Marek Zuber, główny ekonomista z Dexus Partners a także były członek rady nadzorczej spółki Polcolorit był naszym gościem w programie "Dzień na rynkach". Wraz z Konradem Smokiem ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych zastanawialiśmy się nad obecną sytuacją spółki i problemami z komunikacją zarządu z akcjonariatem.

Spokojnie, nie ma zagrożenia...

Czy im bardziej wszyscy zapewniają, że nas system bankowy jest bezpieczny, tym Polacy coraz bardziej sceptycznie do tego podchodzą? Jacek Borowski, główny ekonomista Invest Banku, podziela ogólne zapewnienia. Co więcej podkreśla, że spowolnienie gospodarcze w Polsce nadejdzie, jednak nie z powodu amerykańskiego kryzysu a przez zbyt szybki rozwój polskiej gospodarki.

Kłopoty banków a oszczędności Polaków

Potężne kłopoty finansowe wielkich instytucji - instytucji, które mają udziału także w polskich bankach. Jeśli stwierdzenie "jak w banku" zaczyna być zagrożone, to gdzie Polacy powinni lokować swoje oszczędności?

Banki w czasach kryzysu

Pewnie jak w banku - o to, aby takie hasło nie straciło aktualności, zaczął się martwić już nawet prezydent Lech Kaczyński. We wtorek apelował, by kraje Unii - w tym Polska - nie bały się państwowej interwencji w obronie stabilności systemu.