Eksperymentalny słoneczny samolot z kolejnym sukcesem

Tech


Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse 2 wylądował w Pensylwanii po trwającym około 17 godzin locie z położonego w stanie Ohio miasta Dayton, z którego pochodzili amerykańscy pionierzy lotnictwa, bracia Wilbur i Orville Wright.

Zbudowany w Szwajcarii eksperymentalny słoneczny samolot wylądował na międzynarodowym lotnisku Lehigh Valley w Allentown w Pensylwanii w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego. Solarny samolot ma jeszcze co najmniej jedno lądowanie w USA - w Nowym Jorku - nim uda się przez Atlantyk do Europy i na Bliski Wschód. Historyczny lot dookoła świata maszyny Solar Impulse 2 to promowanie technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Trasę samolotu podzielono na kilkanaście etapów. Planowane przystanki są przeznaczone na odpoczynek pilotów, przegląd samolotu i kampanię na rzecz czystej energii.

Historyczny lot dookoła świata

Energia z ogniw fotowoltaicznych jest magazynowana w akumulatorach litowo-jonowych, które zasilają cztery silniki elektryczne. Solar Impulse 2, zbudowany z włókien węglowych, waży 2,3 tony. Jego prędkość maksymalna to 140 km/h, a pułap praktyczny - 8500 metrów. Lekka waga sprawia, że jest bardzo narażony na kaprysy pogody i prądy powietrza. Solar Impulse 2 jest następcą pierwszej tego rodzaju maszyny, Solar Impulse 1, która m.in. odbyła wieloetapowy lot przez USA w roku 2013. Historyczny lot dookoła świata Solar Impulse 2 rozpoczął 9 marca 2015 roku w Abu Zabi.

Solar Impulse na Hawajach:

Autor: km / Źródło: PAP