TVN24 Biznes | Tech

7 milionów osób ma to samo hasło. Alarmujący raport

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
"Największym kłamstwem internetu jest zdanie: przeczytałem i akceptuję regulamin"
"Największym kłamstwem internetu jest zdanie: przeczytałem i akceptuję regulamin"tvn24
wideo 2/4
tvn24"Największym kłamstwem internetu jest zdanie: przeczytałem i akceptuję regulamin"

123456 to wciąż najpopularniejsze hasło - wynika z raportu studentów Wydziału Inżynierii Komputerowej Uniwersytetu Cypryjskiego. W analizie wzięto pod uwagę ponad miliard kombinacji nazw użytkowników oraz haseł, które wyciekły w wyniku różnego rodzaju naruszeń.

Młodzi badacze wzięli pod lupę miliard kombinacji - zawierały one niemal 169 milionów haseł oraz 393 miliony loginów. Oznacza to, że loginy i hasła lubią się powtarzać - czytamy w komunikacie prasowym przesłanym przez firmę PR-ową White Magick.

Jak wskazano, najpopularniejszym hasłem okazało się 123456 - około 7 milionów przypadków na miliard. 26 proc. kodów zabezpieczających składało się tylko z liter, z czego 29 proc. wyłącznie z małych liter. Autorzy analizy uważają, że tylko niespełna 9 proc. haseł można uznać za unikalne.

OGLĄDAJ TVN24 GO W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Silne hasło to podstawa"

- Od kilkunastu lat eksperci powtarzają, że silne hasło to podstawa bezpieczeństwa, ale użytkownicy niewiele sobie z tego robią. Choć z drugiej strony przyznają, że boją się utraty danych uwierzytelniających. Warto w tym miejscu przytoczyć wyniki majowego raportu LastPass, według którego 80 proc. respondentów obawia się kradzieży haseł. Jednakże 66 proc. deklaruje, że używa tego samego hasła do swoich kont internetowych, a 53 proc. nie zmieniło swoich haseł w ciągu 12 miesięcy - mówi cytowany w informacji prasowej Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Studenci Uniwersytetu Cypryjskiego dokonali analizy w oparciu o dane pochodzące z pięciu lat. Ich zdaniem zachowania użytkowników w tym okresie nie uległy zasadniczej zmianie, a cyberprzestępcy skrzętnie wykorzystują nieostrożność.

Z raportu wynika, że średnia długość hasła wynosi 9,48 znaków. Z analizy wszystkich haseł wynika, że 12 proc. z nich zawiera znaki specjalne, 13 proc. składa się wyłącznie z liczb, 34 proc. kończy się cyframi, ale tylko 4 proc. zaczyna od cyfr. Najpopularniejsze 1000 kodów zabezpieczających to 6,6 proc. wszystkich haseł.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości