Fake newsy i hejt w sieci. "To są ludzie, o których wiadomo, gdzie przebywają"

Źródło:
TVN24
Piotr Konieczny, niebezpiecznik.pl, o atakach cyberprzestępców wykorzystujących wizerunki znanych osób
Piotr Konieczny, niebezpiecznik.pl, o atakach cyberprzestępców wykorzystujących wizerunki znanych osób
wideo 2/7
Piotr Konieczny, niebezpiecznik.pl, o atakach cyberprzestępców wykorzystujących wizerunki znanych osób

- To są ludzie, o których wiadomo, gdzie przebywają. Problem jest tylko taki, że przebywają poza polskim wymiarem sprawiedliwości i poza wymiarem sprawiedliwości większości krajów. Są to nasi wschodni koledzy zza wschodniej granicy, którzy trudnią się po prostu oszustwami finansowymi - powiedział na antenie TVN24 Piotr Konieczny, szef niebezpiecznik.pl, komentując apel do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o podjęcie zdecydowanych działań w walce z publikowaniem w sieci fake newsów oraz mowy nienawiści.

Kilka tygodni temu w internecie pojawiły się fałszywe wiadomości, w których ogłoszono śmierć dziennikarki Omeny Mensah, a także poinformowano o przemocy, jakiej rzekomo miał się dopuszczać jej mąż, przedsiębiorca Rafał Brzoska. Zanim oszuści napisali o śmierci żony albo o tym, że ją pobił także jego wizerunku i głosu użyli do wyłudzeń pieniędzy.

Apel do ministra

Przedstawiciele różnych środowisk społecznych i zawodowych zwrócili się z apelem do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o podjęcie zdecydowanych działań w walce z publikowaniem w przestrzeni wirtualnej fake newsów oraz mowy nienawiści. List otwarty zainicjowało i podpisało ponad 200 przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji biznesowych i mediów.

Wśród sygnatariuszy znalazła się również Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN, a także Michał Samul, redaktor naczelny TVN24 i "Faktów" TVN. O kwestii ataków cyberprzestępców i hejtu w sieci na antenie TVN24 mówił Piotr Konieczny, założyciel polskiego serwisu o cyberbezpieczeństwie Niebezpiecznik.pl.

Szokują śmiercią, by oszukać

Konieczny pytany o to kim są ludzie, którzy rozpowszechniają w sieci filmy z fałszywymi informacjami, jak np. śmierć kogoś znanego, zauważył, że ich autorzy są znani.

- To są ludzie, do których wiadomo, gdzie przebywają. Problem jest tylko taki, że przebywają poza polskim wymiarem sprawiedliwości i poza wymiarem sprawiedliwości większości krajów. Są to nasi wschodni koledzy zza wschodniej granicy, którzy trudnią się po prostu oszustwami finansowymi. Bo te filmy rzeczywiście prezentują różne szokujące, dramatyczne wydarzenia, fałszywe wydarzenia, natomiast one mają jeden konkretny cel - powiedział ekspert.

- Wbrew pozorom nie chodzi o szkalowanie osób, których wizerunek został wykorzystany, chociaż oczywiście dla tych osób nie jest to nic miłego. Chodzi o nakłanianie Polaków i nie tylko, bo również Czechów, Bułgarów, Węgrów do tego, żeby inwestowali swoje pieniądze, swoje oszczędności w fałszywe serwisy finansowe, które w konsekwencji te pieniądze po prostu wyłudzają, prezentując złudną wizję tego, że te pieniądze będą w stanie być pomnożone - stwierdził.

"Wielopoziomowy problem"

Ekspert mówiąc o kwestii oszustw w sieci zauważył, że mamy do czynienia z "wielopoziomowym problemem".

- Oczywiście najlepiej byłoby mieć wyedukowane społeczeństwo, które jeśli widzi, że bardzo znany sportowiec, polityk czy dziennikarz zachwala cokolwiek, jakikolwiek produkt, to zadaje sobie pytanie, czy rzeczywiście ta osoba może taki produkt zachwalać, czy ten produkt jest godny zaufania, a nie że powie, że można od razu powierzyć jakiejś firmie swojej oszczędności życia, kupić cokolwiek. I to jest nasze wychowanie, nasza bardzo słaba edukacja, a przede wszystkim brak krytycznego myślenia i trochę też wydaje mi się specyfika czasów, w których żyjemy. Bo my dzisiaj mamy bardzo mało czasu - powiedział Konieczny.

Szef niebezpiecznik.pl ocenił, że w dzisiejszych czasach ludzie nie wczytują się szczegółowo we wszystkie, artykuły, nie analizują samodzielnie treści, nie docierają do źródeł. - Ufamy, że robią to za nas redakcje, dziennikarze, a wiemy, że nie wszystkie redakcje aż tak mocno się do tego przykładają i ten brak krytycznego myślenia wpędza nas w te problemy - wskazał i dodał jednocześnie, że istnieje jeszcze druga strona problemu.

- Tu jest bardzo duża odpowiedzialność platform i to nie tylko Mety, właściciela Facebooka, czy Instagrama, ale również Google, właściciela YouTuba, bo tego typu fałszywe reklamy wykorzystujące wizerunki znanych osób od lat pojawiają się na tych platformach, od lat są zgłaszane (...) przez te konkretne osoby i przez ich bliskich i nic się z tym nie dzieje - powiedział Konieczny dodając, że z własnego doświadczenia wie, że często po takim zgłoszeniu "otrzymujemy od Facebooka informacje, nie ta reklama nie narusza naszych standardów, będzie dalej wyświetlana, będzie dalej okradała Polaków i inne osoby ze swoich oszczędności".

- Więc tutaj cała nadzieja chyba w politykach i w prawie, żeby w końcu przemówiły platformom do rozsądku, platformom, które zarabiają przecież na naszym rynku, a nie do końca stosują się do zasad gry, jakie powinny panować jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowników tych serwisów - wskazał.

Jakie rozwiązania można wprowadzić?

Konieczny pytany o działania, które powinny zostać wprowadzone wskazał, że przede wszystkim potrzebne są większe nakłady na pracę ludzkich moderatorów.

- Serwisy tłumaczą się automatycznymi systemami moderacji treści i takie też są potrzebne bez dwóch zdań. Natomiast trochę dziwne jest to, że firma, która stoi za jednym z popularniejszych, bardziej zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji dzisiaj, nie jest w stanie stworzyć algorytmu, który przecież dość łatwo byłby w stanie wykryć, że to nie Rafał Brzoska, który kieruje na fałszywą stronę jednej z telewizji, która jest w zupełnie innej domenie niż strona tej telewizji w rzeczywistości i cały mechanizm oszustwa polega dokładnie na tym samym - powiedział ekspert i zauważył przy tym, że strony, na które kierują te reklamy, "są robione na jedno kopyto". - Naprawdę łatwo nauczyć się tego wzorca, tutaj jednak te zaawansowane algorytmy są bezsilne - podkreślił.

W ocenie Koniecznego należałoby przymusić platformy cyfrowe, by przynajmniej część swoich zysków wydawały na moderatorów i to takich, którzy mają jasne wskazówki.

- Jak widzą reklamę, która ewidentnie zachęca do zaprzepaszczenia oszczędności swojego życia, to jednak dojdą do wniosku, że warto taką reklamę zdjąć z wyświetlania, a nie spowodować, że ona dalej będzie dla tego serwisu przynosiła korzyści materialne - powiedział gość TVN24.

Technika hejtu nie zatrzyma

Konieczny pytany o drugi z elementów listu do ministra Bodnara, czyli mowę nienawiści oraz kwestię jej bezkarności zauważył, że "w zasadzie żadne techniczne czy też prawne środki tego hejtu niestety nie ukrócą".

- My żyjemy dzisiaj w świecie, gdzie każdy może być wystarczająco anonimowy, bo ta pełna anonimowość jest zarezerwowana dla nielicznych. Ale jest wystarczająca anonimowość, która powoduje brak tej karalności i zezwolenie na bezkarne nękanie innych osób. Niestety, to zawsze będzie możliwe, więc moim zdaniem jedyne co nam pozostaje to żmudne usuwanie tych treści, czyli jeszcze raz skuteczniejsza moderacja, która szybko reaguje, która szybko takie treści usuwa i jeszcze bardziej żmudna rzecz, niestety, odpowiednia edukacja nas wszystkich, nowych pokoleń, aby uodpornić je na hejt, pokazać, że to jest zjawisko, które niestety z tym internetem będzie się wiązało - wskazał.

Zdaniem Koniecznego trzeba nauczyć ludzi "radzenia sobie z tym problemem, być może ignorowania, pokazania, że na 100 osób, które przeczyta jakąś treść w internecie, jest jedna osoba, która pluje jadem, ale tak naprawdę 99 osób przechodzi obok tego obojętnie albo przyklaskuje takiej myśli, tylko nie ma czasu w przeciwieństwie do tego hejtera na marnowanie, psucie krwi autorowi takich treści".

- I ta nauka krytycznego myślenia, zrozumienia, jak działa internet, może pomóc poradzić sobie osobom, które odczuwają ten hejt z tym zjawiskiem, które niestety jest powszechne - powiedział.

Szef niebezpiecznik.pl wskazał, że chociaż pojawiają się postulaty o zmiany w prawie mające ułatwić ściganie hejtera, to nie jest to takie łatwe jak się z pozoru wydaje.

- Problem jest w tym, że aby można było namierzyć osobę nawet po tym mitycznym adresie IP, to trzeba zrozumieć jak działa technologia. W wielu przypadkach nie ma znaczenia, że policji uda się ustalić adres IP sprawcy, czyli autora danego złośliwego, obrażającego, nękającego komentarza, jeśli operator odpowie, że z tego samego adresu IP w tym samym czasie korzystało kilkaset nawet osób - tłumaczył.

- Nie ma obowiązku w Polsce logowania tak zwanych portów źródłowych, ja tu już bardzo technicznie mówię, a to jest tak naprawdę przyczyna tego, że ustalenie nawet przy dojściu do adresu IP konkretnego sprawcy jest szalenie trudne. Przecież komuś mógł zostać przejęty, zhakowany tak komputer i to z jego adresu IP, z jego urządzenia, ktoś obrażał inne osoby - dodał.

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W aptekach w Polsce brakuje leku o nazwie Nakom Mite, który jest stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona. Zgłoszenie w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt24. "Z informacji uzyskanych od podmiotu odpowiedzialnego wynika, że kolejna dostawa przewidziana jest na koniec marca bieżącego roku" - poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

Źródło:
tvn24.pl

Francuzka straciła około 830 000 euro (blisko 3,5 miliona złotych), przelewając pieniądze oszustom podszywającym się pod Brada Pitta - podała AFP. Dodała, że kobieta przez półtora roku była przekonana, iż ​​komunikuje się z aktorem i jest z nim w związku.

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Źródło:
AFP, Newsweek

Ponad 63 procent firm zamierza zatrudnić pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale 2025 roku - wynika z badania agencji Tikrow. To wzrost o 12 punktów procentowych rok do roku. Największe zapotrzebowanie odnotowano w branży produkcyjnej.

Tych pracowników szukają firmy

Tych pracowników szukają firmy

Źródło:
PAP

Wirtualna Polska Holding wraz z końcem roku usunęła ze swoich portali i aplikacji skrypty umożliwiające przeprowadzanie dokładnego pomiaru ich odwiedzalności w badaniu Mediapanel. W ocenie ekspertów decyzja WPH była ryzykowna, ale może też przynieść spółce pewne korzyści.

Wirtualna Polska zrezygnowała z audytu w badaniu Mediapanel

Wirtualna Polska zrezygnowała z audytu w badaniu Mediapanel

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska Holding, pbi.org

Sieć sklepów Auchan wycofała z obrotu na terenie całego kraju jedną serię przyprawy Oregano suszone.

Przyprawa wycofana ze sklepów

Przyprawa wycofana ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej osiem osób w USA zostało aresztowanych z powodu błędnego zidentyfikowania przez oprogramowanie rozpoznawania twarzy - przekazał "Washington Post". Amerykańska policja korzysta ze sztucznej inteligencji (AI) do zatrzymywania podejrzanych, przy czym nie ma konieczności posiadania innych dowodów.

Media: zostali aresztowani przez błąd sztucznej inteligencji

Media: zostali aresztowani przez błąd sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

Według ministry funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz deweloperzy powinni mieć obowiązek publikowania cen mieszkań. Polski Związek Firm Deweloperskich jest innego zdania i podkreśla, że poselski projekt nie ma uzasadnienia merytorycznego. W ocenie PZFD lepszy byłby Portal Cen Mieszkań.

Deweloperzy krytykują pomysł ministry i proponują inne rozwiązanie

Deweloperzy krytykują pomysł ministry i proponują inne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone zmagają się z niedoborem jaj - informuje CNN i wskazuje, że sytuacja może nie ulec zmianie przez kilka następnych miesięcy. Wszystko przez spustoszenie, jakie na fermach niosek wywołała ptasia grypa.

"Ograniczona dostępność" jaj w sklepach. Może potrwać wiele miesięcy

"Ograniczona dostępność" jaj w sklepach. Może potrwać wiele miesięcy

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Sieć odzieżowa Primark, sprzedająca tanią odzież, akcesoria i wyposażenie do domu, planuje otworzyć w Polsce w najbliższych latach trzy nowe sklepy. Jak firma podaje, wartość inwestycji to ponad 25 mln euro. Inwestycja ma przynieść czterysta nowych miejsc pracy.

Jeden z liderów szybkiej mody stawia na rozwój w Polsce. 400 nowych miejsc pracy

Jeden z liderów szybkiej mody stawia na rozwój w Polsce. 400 nowych miejsc pracy

Źródło:
PAP

Spadły obroty w handlu zagranicznym od stycznia do listopada 2024 roku. Polski eksport był niższy o 7 procent, a import o 4,5 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Gorzej w handlu zagranicznym. Najnowsze dane

Gorzej w handlu zagranicznym. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Starbucks wycofał zasadę, obowiązującą w amerykańskich kawiarniach, która pozwalała ludziom korzystać z kawiarni, nawet jeśli nic nie kupili. Osoby, które nie zastosują się do nowych reguł, mają być wypraszane, w razie potrzeby nawet przy asyście policji. Zmiany wejdą w życie już pod koniec stycznia.

Kupujesz albo wychodzisz. Zmiana zasad w popularnych kawiarniach

Kupujesz albo wychodzisz. Zmiana zasad w popularnych kawiarniach

Źródło:
Reuters

Największym udziałem w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce może pochwalić się grupa Warner Bros. Discovery - wynika z badań przeprowadzonych przez platformę badawczą Nielsen. WBD pozostawiło w tyle konkurencję - Telewizją Polską i Grupę Polsat. Kanały i treści Warner Bros. Discovery wyprzedziły także zarówno Netflix, jak i Telewizję Republika. 

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch przedstawicieli demokratów wezwało Kongres i prezydenta Joe Bidena do wydłużenia terminu, wyznaczonego spółce ByteDance na sprzedaż TikToka. Jeżeli przepisy nie zostaną zmienione, już w przyszłym tygodniu zacznie obowiązywać zakaz działalności platformy w Stanach Zjednoczonych. Bloomberg donosi, że chińskie władze prowadzą wstępne rozmowy na temat sprzedaży Elonowi Muskowi. Sąd Najwyższy USA ogłosił w piątek, że decyzja o sprzedaży amerykańskiego oddziału TikToka lub zakazie używania aplikacji w kraju zapadnie do 19 stycznia.

Znana platforma może zniknąć, trwa poszukiwanie chętnego. "Miliony stracą środki do życia"

Znana platforma może zniknąć, trwa poszukiwanie chętnego. "Miliony stracą środki do życia"

Źródło:
Reuters, PAP

Sieć sklepów z kosmetykami The Body Shop kończy działalność na polskim rynku - poinformowała firma w komunikacie. Do wycofania się z Polski ma dojść jeszcze w lutym tego roku.

Sieć wycofuje się z Polski. Jest data

Sieć wycofuje się z Polski. Jest data

Źródło:
tvn24.pl

Minister finansów będzie miał nowe grono doradców. W poniedziałek opublikowano ustawę o Radzie Fiskalnej. Nowe ciało będzie się składało z siedmiu ekspertów, zgłaszanych między innymi przez prezydenta, prezesa NIK, czy stronę samorządową. Rada Fiskalna rozpocznie swoją działalność w 2026 roku.

Nowe grono doradców ministra finansów

Nowe grono doradców ministra finansów

Źródło:
PAP

Hiszpania planuje nałożyć wysoki podatek na nieruchomości kupowane przez osoby spoza krajów Unii Europejskiej, które nie posiadają statusu rezydenta. Stawka może sięgać nawet 100 procent wartości domu lub mieszkania. Premier Pedro Sanchez przekonuje, że tylko dzięki tak radykalnym krokom będzie można rozwiązać kryzys mieszkaniowy w Hiszpanii.

Kupią mieszkanie, nawet drugie tyle oddadzą państwu. Hiszpania chce zmienić przepisy dla obcokrajowców

Kupią mieszkanie, nawet drugie tyle oddadzą państwu. Hiszpania chce zmienić przepisy dla obcokrajowców

Źródło:
BBC

Powstanie nowa fabryka podzespołów do aut elektrycznych na Węgrzech - zapowiedział minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto. To kolejna wielka inwestycja Chin w tym kraju. Coraz bliższe relacje obu krajów spotykają się z krytyką nie tylko węgierskiej opozycji, ale także zachodnich partnerów Budapesztu – szczególnie w NATO i Unii Europejskiej, gdzie Węgry coraz częściej są określane mianem "europejskiego przyczółku Chin".

"Europejski przyczółek Chin" z kolejną wielką inwestycją. W tle obawy o rosnące uzależnienie

"Europejski przyczółek Chin" z kolejną wielką inwestycją. W tle obawy o rosnące uzależnienie

Źródło:
PAP

Polska 2050 zamierza przedstawić projekt ustawy dotyczącej między innymi kwestii podawania cen mieszkań przez deweloperów - poinformowała w poniedziałek szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W jej ocenie "nie ma nic bardziej oczywistego" od podawania ceny oferowanego produktu.

"Nie ma nic bardziej oczywistego". Szykuje się ważna zmiana dla kupujących

"Nie ma nic bardziej oczywistego". Szykuje się ważna zmiana dla kupujących

Źródło:
PAP

W Unii Europejskiej w 2023 roku emisje gazów cieplarnianych generowane przez działalność gospodarczą w krajach członkowskich wyniosły 3,4 miliarda ton ekwiwalentu dwutlenku węgla – poinformował w poniedziałek Eurostat. Polska wyemitowała 377,2 milionów ton, co plasuje ją na czwartym miejscu.

Polska w niechlubnej czołówce

Polska w niechlubnej czołówce

Źródło:
PAP

Zakaz emisji reklam sugerujących, że zaciągniecie kredytu poprawi sytuację finansową konsumenta - między innymi takie rozwiązanie ma znaleźć się w projekcie ustawy, nad którym pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Dokument ma w drugim kwartale przyjąć rząd.

Takie reklamy mają być zakazane

Takie reklamy mają być zakazane

Źródło:
PAP

Trzy tankowce z rosyjską ropą naftową utknęły u wybrzeży Chin z powodu najnowszych amerykańskich sankcji - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Sankcje na zbiornikowce, przewożące dwa miliony baryłek ropy, zostały nałożone w ostatni piątek.

Trzy tankowce utknęły u wybrzeży Chin

Trzy tankowce utknęły u wybrzeży Chin

Źródło:
PAP

Położony w mieście Albuquerque w Nowym Meksyku dom bohatera serialu "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Nowy nabywca będzie miał do dyspozycji nieruchomość o powierzchni ponad 177 metrów kwadratowych z czterema sypialniami, dwiema łazienkami i ogródkiem z basenem. Właścicielka ostrzega jednak przed pochopnym podejmowaniem decyzji.

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Źródło:
PAP

Nowy rok prowokuje do zadawania pytań. Co się wydarzy? Jakie tematy zdominują dyskusje w 2025 roku? Czy szykują się jakieś znaczące zmiany? Większość ekspertów jest pewna jednego. To będzie rok sztucznej inteligencji. Ale nie tylko. O trendach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Moniką Borycką z TrendRadar oraz Mają Musznicką-Janiec z Trendify.lab.

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny