Polska i Świat

Polska i Świat

Zamieszanie wokół sędziów

Kancelaria prezydenta mówi wprost - ślubowania trzech sędziów wybranych w październiku nie będzie - prezydent się nie ugnie. Konstytucjonaliści nie wierzą, że Andrzej Duda zamierza ignorować orzeczenie Trybunału, a opozycja mówi o prostej drodze pod Trybunał Stanu. Jutro kolejna odsłona sporu - tym razem Trybunał będzie badał nowelę o Trybunale autorstwa PiSu.

Alternatywa dla in vitro?

Ministerstwo Zdrowia stawia na naprotechnologię. Konstanty Radziwiłł chce w ten sposób zastąpić rządowy program finansowania metody in vitro, na który - jak twierdzi - szkoda państwowych pieniędzy. Na czym polega nowa metoda i jak bardzo jest skuteczna.

Ziobro przedstawia plan

Zbigniew Ziobro zabiera się do pracy. Są nowe plany ministerstwa sprawiedliwości, a w nich jak najszybsze połączenie stanowiska ministra z prokuratorem generalnym, rozbudowa centralnego rejestru pedofilów i wiecej przymusowej parcy dla więźniów.

Wyrok jest, reakcji prezydenta nie ma

Po wyroku Trybunału w sprawie sędziów trybunału, na razie bezskuteczne, oczekiwanie na decyzje prezydenta. Werdykt jest, ale komentarza prezydenta Andrzeja Dudy nie ma. Bo nie było nim ubiegłotygodniowe orędzie - tam ani słowem nie nawiązał do tego, co orzekł Trybunał Konstytucyjny. Czas mija, a trzej sędziowe wybrani w październiku czekają na ślubowanie w Pałacu.

Unijne skargi PO-PiSu

W Parlamencie Europejskim z niepokojem o Polsce. Politycy Platformy Obywatelskiej chcą na unijnym forum poskarżyć sie na krajowe nowe porządki. Czy w Strasburgu odbędzie się debata, decyzji jeszcze nie ma. Jest już za to wspomnienie, jak Platforma ganiła PiS za podobne skargi, tyle że w sprawie Smoleńska.

Legendarny skarb odnaleziony

Znaleziony, namierzony: wielki skarb 300 metrów pod wodą. Przed trzema wiekami hiszpański galeon został trafiony i zatopiony, i odtąd rozbudzał wyobraźnię poszukiwaczy. Bo ładunek, który przewoził, robi wrażenie.

Francja skręca na prawo

Francja skręca na prawo i to radykalnie. W pierwszej turze wyborów regionalnych wygrywa francuski Front Narodowy, skrajnie przeciwny imigrantom. Dotąd te skrajności jedynie głosił, teraz może je zacząć wprowadzać w życie. I wcale nie będzie pierwszy w Europie.

Udar. Zagrożenie, które można wyczuć

Cztery kroki najczęściej zapowiadające udar mózgu i najczęściej przez nas ignorowane. A wystarczyłoby dobrze odczytać te sygnały, by uniknąć dramatycznych konsekwencji.

Lewandowski na celowniku Realu

Real Madryt realny dla Roberta Lewandowskiego. Decyzji jeszcze nie ma, ale rozmowy trwają, a władze klubu zapraszają menadżera Lewandowskiego do Madrytu i sadzają go na honorowej trybunie. Sygnał jest wyraźny i idzie w piłkarski świat.

Tytus, Romek i zarobek

Tytus, Romek i ... zarobek. Na spory zarobek liczy posiadacz zaginionej oryginalnej księgi XIV autorstwa Papcia Chmiela. Dał znać, że ją ma. Ale samej księgi nie daje, bo czeka na pieniądze. I to prawdziwych wielbicieli komiksów oburza.

Pierwsi ochotnicy

Pierwsi żołnierze-ochotnicy, którzy przeszli krótkie przeszkolenie wojskowe, wracają do cywila. Było ich 200. We Wrocławiu przysięgali "służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej" i "stać na straży Konstytucji". Ich przysięgi wysłuchał między innymi minister obrony narodowej Antonii Macierewicz.

Pacjent odmienny kulturowo

Specjalny podręcznik dla lekarzy i pielęgniarek, gdyby mieli rozterki, jak należy podejść do pacjenta różniącego się kulturowo. Zasad jest wiele, dlatego by ułatwić pracę, tam gdzie czas jest ważny, białostoccy naukowcy tworzą kodeks etyki i rozsyłają do szpitali.

Piękny czterdziestoletni

Na początku był piękny i nowoczesny, czuło się powiew Zachodu. Potem zarósł brudem i by przywrócić mu dawny blask, potrzebował sporego liftingu. Niektórzy mówią nawet o gruntownym remoncie. Dziś znów jest wizytówką, choć skończy jutro 40 lat. To Dworzec Centralny w Warszawie.

Przystanek bez tramwajów

Miasto ustawiło nową wiatę dla pasażerów. Na przystanku zabrakło miejsca, więc stanęła po drugiej stronie ulicy. Razem z rozkładem jazdy oczywiście.

Impas wokół Trybunału

Batalia o Trybunał nadal trawa. Przeciwko prezydentowi protestują nie tylko politycy opozycji. Głos płynie też z Rady Europy. Sekretarz generalny po orzeczeniu TK, wzywa do szybkiego wykonania tych decyzji, w tym przyjęcia przez prezydenta ślubowania od sędziów. Andrzej Duda jak na razie postanowienie Trybunału ignoruje i nie wspomina o nim nawet w orędziu. W słuszności podejmowanych decyzji wspierają go politycy PiS.

Wyrok dla zabójców

- Proszę o łagodną karę, aby być jeszcze człowiekiem - mówi Zuzanna M., ale sąd za brutalne morderstwo w Rakowiskach skazuje nastolatków na 25 lat więzienia. To i tak mniej, bo prokuratura domagała się dla nich dożywocia. Zuzanna M. i Kamil N. zabili rodziców chłopaka, zadając im po kilkadziesiąt ciosów nożem. Zbrodnię, do której doszło niemal rok temu, dokładnie zaplanowali.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Amerykańscy pediatrzy ostrzegają: ochraniacze na łóżeczko są niebezpieczne i zamiast chronić dzieci przed uderzaniami główką w szczebelki, mogą zwiększyć ryzyko śmierci łóżeczkowej u niemowląt. Lekarze udowodnili kilkadzisiąt takich przypadków.

Prezydent po Trybunale

Zobaczmy, jak zamieszanie wokół Trybunału i decyzje podejmowane przez Andrzeja Dudę wpływają na odbiór jego osoby. Politycy opozycji mówią wprost: to nie prezydent Polaków, a jedynie wykonawca decyzji Jarosława Kaczyńskiego. O jego uzależnieniu od prezesa PiS mówi też ponad połowa ankietowanych.

Protesty przed siedzibą Trybunału

Spór dzieli nie tylko polityków, ale i obywateli. Wczoraj była demonstracja przed Sejmem, dziś przed Trybunałem. Hasła padają różne. Jedni przyszli bronić konstytucji i Trybunału. Inni chcą by jak najszybciej odeszlli - jak mówią - skompromitowani sędziowie.

Na kompromis ws. TK się nie zanosi

Trybunał swoje, politycy PiS-u swoje. Na kompromis się nie zanosi, bo partia Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem na czele nie widzi nic złego w powołaniu pięciu nowych sędziów TK . Jest zatem pat.