Superfirma uratuje kopalnie? "Do jutra plan finansowania"

Rynki


- Mamy nakreślony plan funduszu, który będą tworzyć spółki energetyczne i inne podmioty finansowe, który miałby zaangażować się w Kompanię Węglową - poinformował minister skarbu Andrzej Czerwiński. Jak podkreślił, "te podmioty mają za zadanie do jutra przedstawić formę pozyskania kapitału, niezbędnego dla zachowania ciągłości funkcjonowania Kompanii Węglowej".

Minister skarbu zaprzeczył jednocześnie doniesieniom prasowym mówiącym, jakoby "spółki energetyczne nie chcą się zaangażować w Kompanię Węglową".

Nowa Kompania

W trwającym procesie restrukturyzacji dotknięta bardzo trudną sytuacją finansową KW w maju br. sfinalizowała proces sprzedaży Węglokoksowi Kraj kopalń Bobrek i Piekary, a także przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalnię Centrum (wcześniej też Brzeszcze i Makoszowy). Zakłady te przynosiły KW ok. 50-60 proc. strat (ok. 2 mld zł w ub.r.). 15 maja władze SRK i Tauronu podpisały też list intencyjny ws. ewentualnego nabycia kopalni Brzeszcze.

Pozostałe 11 kopalń i 4 inne zakłady Kompanii mają być restrukturyzowane i trafić do tworzonej z udziałem pozyskiwanych inwestorów tzw. Nowej KW. Pierwotnie miało to nastąpić do końca czerwca br.

W pogłoskach dotyczących możliwego zaangażowania w proces tworzenia Nowej KW pojawiały się – prócz Węglokoksu, na bazie spółki którego powstać ma nowy podmiot – nazwy Polskich Inwestycji Rozwojowych i Polskiej Grupy Energetycznej. Pytany o to w maju wiceminister skarbu, pełnomocnik rządu ds. górnictwa Wojciech Kowalczyk, potwierdził możliwość kapitałowego zaangażowania spółki PIR.

Nowy minister

61-letni Czerwiński zastąpił na stanowisku ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego, który odszedł resortu w związku z publikacją akt ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej. Karpiński odchodząc podkreślił, że głównym wyzwaniem dla jego następcy będzie restrukturyzacja górnictwa.

Autor: mb / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl