General Electric wraca do korzeni. Rezygnuje z działalności finansowej

Rynki

TVN24 Biznes i ŚwiatGE wraca do korzeni

General Electric wraca do korzeni. Firma odwraca się od działalności w sektorze usług finansowych i chce skupić się na biznesie przemysłowym. Pod młotek ma pójść GE Capital - finansowe ramię koncernu. Duży wpływ na tę decyzję miał ostatni kryzys finansowy - pisze "Financial Times".

O planach firmy poinformował jej szef Jeff Immelt. Jak czytamy, od czasu objęcia stanowiska przez Immelta kurs akcji GE spadł o prawie 30 proc.

Tak gwałtowny ruch oznacza definitywne zerwanie z modelem funkcjonowania firmy przejętym po poprzednim kierownictwie. GE Capital generował połowę zysków koncernu.

Pozostawia resztówki

GE zamierza sprzedać aktywa, które stanowią ok. 3/4 jego dotychczasowego majątku a ulokowane są w takich obszarach jak kredyty komercyjne dla małych i średnich firm.

W piątek GE zrobił pierwszy krok - sprzedając aktywa firm Blackstone i Wells Fargo za 26,5 mld dolarów.

Jak pisze "FT", GE ma zachować działalność operacyjną w sektorze leasingowym. Koncern spodziewa się, że do 2018 roku 90 proc. jej zysków będzie generowane z działalności przemysłowej.

W ciągu najbliższych lat sprzedaż aktywów ma dać inwestorom 90 mld dolarów dywidendy. Historia GE ma już ponad 100 lat. Pod koniec XIX wieku zakładał ją wynalazca Thomas Edison. Pierwszych pożyczek konsumenckich firma zaczęła udzielać w latach 30. XX wieku. Później staje się ona coraz bardziej aktywna, w latach 60. i 70. wchodzi w nieruchomości, kredyty komercyjne i leasing, w tym dla lotnictwa.

Autor: mn / Źródło: Financial Times

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu