Chude lata dla producentów ropy. Kraje OPEC tracą miliardy dolarów

Rynki

shutterstock.comOPEC zarobi mniej w najbliższych latach?

Przychody netto krajów OPEC z eksportu ropy - z wyłączeniem Iranu - spadną w 2014 i 2015 roku - prognozuje amerykańska agencja analityczna U.S. Energy Information Administration należąca do Departamentu Energetyki. To wynik globalnego spowolnienia gospodarczego i spadających cen surowca.

Kraje OPEC (nie licząc Iranu) mają w tym roku zarobić na eksporcie ropy ok. 700 mld dolarów. To o 14 proc. mniej niż w 2013 roku i oznacza to najniższy przychód kartelu od 2010 roku - czytamy w komunikacie ośrodka. "W 2014 roku zarobki OPEC spadły z dwóch powodów: mniejszej ilości wyeksportowanej ropy i niższych cen" - pisze U.S. Energy Information Administration.

Przychód OPEC na przestrzeni latU.S. Energy Information Administration

Dużo mniej

Ośrodek informuje też, że z podobnych powodów przychody OPEC spadną w 2015 roku. Ma to być już 446 mld dolarów, 46 proc. mniej niż w 2013 roku. "W 2015 roku średnia cena baryłki ropy Brent wyniesie 68 dolarów, w porównaniu ze 100 dolarami w 2014 roku i 109 dolarami w 2013 roku" - prognozuje U.S. Energy Information Administration. Jak czytamy, Iran został wyłączony z szacunków z powodu sankcji, przez które trudno oszacować dochody tego kraju z eksportu ropy. Głównie przez brak kompletnych informacji finansowych z tego kraju.

"Dłuższy okres spadku cen ropy naftowej mają największy wpływ na te kraje OPEC, które są najbardziej wrażliwe na wahania przychodów - w szczególności Wenezuelę, Irak i Ekwador. Rządy tych państw zostały zmuszone do uruchomienia ich rezerw budżetowych, dodatkowo mają one mniejsze rezerwy niż pozostałe kraje OPEC. To oznacza, że kraje te są w stanie krócej wypełniać luki budżetowe" - podkreśla ośrodek. Zdaniem U.S. Energy Information Administration dalsze zmiany w budżetach i cięcia w wydatkach wielu krajów członkowskich OPEC "mogą być wymagane". Głównie ze względu na niższe ceny ropy i niepewności co do globalnego wzrostu gospodarczego i poziomu produkcji ropy.

Ile zarabiają poszczególne kraje OPEC?U.S. Energy Information Administration
Ceny paliw w dół. Będą jeszcze niższe dzięki decyzji OPECTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: eia.gov

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com