Amerykański gigant energetyczny opuszcza Rosję po 25 latach. To pokłosie sankcji

Rynki

ConocoPhillipsConoco Phillips

Amerykańska firma energetyczna ConocoPhilips sprzedała swoje udziały w joint venture, które tworzyła z rosyjskim gigantem naftowym Rosneft. Tym samym opuszcza Rosję po przeszło 25 latach działalności - informuje „Financial Times”.

- Sprzedaliśmy 50 proc. naszych udziałów (w joint venture Polar Lights) firmie Trisonnery Asset Limited. Nie posiadamy już żadnych operacji w Rosji - przekazał rzecznik Conoco. Rosneft także sprzedał swoje udziały w aktywach w zeszłym tygodniu w transakcji, która wyceniła przedsiębiorstwo na ok. 150-200 mln dol. - informuje „FT”.

Pierwszy zagraniczny inwestor

ConocoPhilips była jedną z pierwszych zagranicznych firm, które inwestowały w rosyjskim przemyśle naftowym i gazowym. Powstałe w 1992 roku, Polar Lights uczyniło firmę największym zagranicznym inwestorem w rosyjskim sektorze energetycznym we wczesnych latach 90-tych, według "Financial Times".

W 2004 roku ConocoPhilips kupił 7,6 proc. udziałów w największej rosyjskiej prywatnej firmie naftowej LUKoil, powiększając je później o 20 proc. Od 2010 roku, firma rozpoczęła jednak redukować swoją obecność w Rosji.

Zniechęciły sankcje

W 2014 roku, ConocoPhillips rozpoczęło poszukiwania kupców akcji Polar Lights - swoich ostatnich aktywów, które pozostały w Rosji. Decyzje nadeszły po tym jak USA i Unia Europejska nałożyła sankcje przeciwko Rosji po jej zaangażowaniu w kryzys na Ukrainie. Według źródła, które uczestniczyło w transakcji, cytowanego przez „Financial Times”, joint venture zostało sprzedane rosyjskiej firmie należącej do rodziny Khotin, która prowadzi inwestycje w sektorze naftowym. Rosneft nie ujawnił tożsamości kupca. Nie udało się także skontaktować z rodziną Khotin w celu udzielenia komentarza, jak podaje " The Moscow Times".

Joint venture to dosłownie "wspólne przedsięwzięcie" i jest podmiotem stworzonym przez więcej niż jedno przedsiębiorstwo, której celem jest realizacja konkretnego zadania lub działalności.

Autor: ag / Źródło: Financial Times, The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: ConocoPhillips