Ceny prądu pod napięciem

4 kwietnia 2019

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej można wysyłać do sprzedawców prądu również pocztą - przypomina Ministerstwo Energii. Wnioski uprawniają do zachowania niższej ceny prądu przez cały 2019 rok. Ostateczny termin na złożenie oświadczeń mija w najbliższy poniedziałek. Obowiązek nie dotyczy gospodarstw domowych.

Senat przyjął w środę bez poprawek nowelę zamrażającą ceny prądu przez cały 2019 rok, między innymi dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów. Od 1 lipca firmy energetyczne nie będą miały natomiast obowiązku oferowania niższych cen energii elektrycznej dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

Do Sejmu wpłynął projekt zmiany ustawy, który ma na celu zamrożenie cen prądu do końca tego roku na poziomie z czerwca 2018 roku dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego szpitali, mikro- i małych firm. Większe firmy od 1 lipca mają płacić ceny rynkowe i następnie ubiegać się o pomoc de minimis.

Senat nie wprowadził żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o cenach prądu. Główne zmiany dotyczą opłat dystrybucyjnych i za przesył energii elektrycznej, które nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora - prezesa URE. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Unijny komisarz do spraw klimatu i energii Miguel Arias Canete zwrócił się do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o dodatkowe wyjaśnia w sprawie ustawy o prądzie - powiedziała Anna-Kaisa Itkonen, rzeczniczka Komisji. Tchórzewski i Canete rozmawiali w poniedziałek w Brukseli.

Komisja Europejska jest w kontakcie z polskimi władzami w sprawie ustawy obniżającej ceny energii elektrycznej w Polsce - poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej. Zaznaczyła, że KE chce uzyskać pełen obraz skutków nowej ustawy. Pragnący zachować anonimowość urzędnik Komisji powiedział, że Komisja oceni, czy nowe prawo jest zgodne z unijnym prawem energetycznym.