Zniesienie współwłasności – może nastąpić w trybie umowy lub w trybie sądowym

Źródło:
TVN24 Biznes
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowych
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24
wideo 2/3
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24

Zniesienie współwłasności to uprawnienie, które w świetle obowiązujących przepisów przysługuje każdemu współwłaścicielowi. Co do zasady współwłasność może być zniesiona w każdym czasie, roszczenie o zniesienie współwłasności nie ulega bowiem przedawnieniu. Może ono jedynie zostać czasowo ograniczone.

Zniesienie współwłasności to uprawnienie współwłaściciela, który może w każdym czasie żądać zniesienia współwłasności.Roszczenie o zniesienie współwłasności nie przedawnia się, może tylko zostać czasowo ograniczone.Zniesienie współwłasności może nastąpić w trybie postępowania sądowego lub umową.Zniesienie współwłasności może polegać na podziale fizycznym rzeczy wspólnej, przyznaniu rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli i spłacie na rzecz pozostałych lub na sprzedaży rzeczy i podziale ceny sprzedaży.

Zniesienie współwłasności – pojęcie i termin

Pojęcie i zasady zniesienia współwłasności uregulowane zostało przepisami Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny, w art. 210 i nast. Zgodnie z nimi, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Roszczenie o zniesienie współwłasności nie ulega przedawnieniu, może ono jednak zostać czasowo ograniczone przez czynność prawną. Przy czym może nastąpić to na okres nie dłuższy niż pięć lat, a w ostatnim roku przed upływem tego terminu możliwe jest jego przedłużenie na kolejne pięć lat. Co więcej, przedłużenie także może zostać ponowione.

Zniesienie współwłasności nieruchomości i gospodarstwa rolnego

W sposób szczególny uregulowane zostało zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego, przy czym różnice nie dotyczą umowy zrzeczenia się współwłasności. W pozostałych przypadkach, mają zastosowanie przepisy ogólne dotyczące zniesienia współwłasności. Mówiąc zatem o zniesieniu współwłasności nieruchomości, z którą w praktyce mamy do czynienia najczęściej, stosujemy przepisy art. 210 i nast. k.c. 

Współwłasność – pojęcie i rodzaje

Warto w tym miejscu, choćby w sposób ogólny, wskazać, czym jest współwłasność na gruncie polskiego porządku prawnego. W myśl przepisów własność to prawo przysługujące niepodzielnie kilku osobom. Wyróżnia się:

– współwłasność ułamkową, – współwłasność łączną.

Jak znieść współwłasność? Wniosek o zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności może nastąpić w trybie umowy lub w trybie sądowym.

Jeżeli wszyscy współwłaściciele są zgodni co do tego, że podział współwłasności ma być dokonany oraz co do sposobu jej zniesienia, możliwe jest zawarcie umowy o zniesieniu współwłasności. Zastosowanie mają wówczas przepisy ogólne kodeksu cywilnego. Istotne jest, że w razie zniesienia współwłasności nieruchomości umowa musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Jeżeli jednak brak jest zgody na zniesienie współwłasności i na sposób jej dokonania, konieczne jest uruchomienie trybu sądowego. Wniosek o zniesienie współwłasności może wnieść każdy ze współwłaścicieli. Jak przebiega rozprawa o zniesienie współwłasności? Postępowanie toczy się na podstawie przepisów Ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku – Kodeks postępowania cywilnego (art. 617 i nast. k.p.c.).

Sposób zniesienia współwłasności

Poza trybami zniesienia współwłasności, wyróżnić można także sposoby jej zniesienia. Wyróżnia się:

– zniesienie współwłasności poprzez podział fizyczny rzeczy wspólnej, chyba że jest to sprzeczne z przepisami ustawy lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo pociąga to za sobą istotną zmianę rzeczy, lub znaczne zmniejszenie jej wartości, – przyznanie rzeczy na własność jednemu ze współwłaścicieli i jednoczesne zobowiązanie do spłaty odpowiedniej części na rzecz pozostałych,  – sprzedaż rzeczy i podział ceny sprzedaży.

Zniesienie współwłasności – koszty

Zniesienie współwłasności pociąga za sobą określone koszty, należy wziąć także pod uwagę czas, jaki zajmie wybrany tryb. Zawarcie umowy przed notariuszem to z pewnością szybszy sposób na zniesienie współwłasności, jednak bardziej kosztotwórczy niż w przypadku trybu sądowego. Należy liczyć się wówczas z kosztami taksy notarialnej, a w przypadku postępowania przed sądem – kosztami sądowymi.

Zniesienie współwłasności wiąże się także z uiszczeniem podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek od zniesienia współwłasności wyliczany jest według przepisów Ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 4 ustawy przy umowie o zniesienie współwłasności powstaje obowiązek podatkowy, który ciąży na podmiocie nabywającym.

Należy zastrzec, że jeżeli mamy do czynienia z nieodpłatnym zniesieniem współwłasności, czyli przekazaniem przez współwłaścicieli udziałów na rzecz określonego podmiotu, wówczas czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jak podkreślił w swoim wyroku Sąd Najwyższy, taka umowa może być kwalifikowana bowiem jako umowa darowizny, podlega ona zatem ewentualnemu opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zniesienie współwłasności a dział spadku u notariusza

Od zniesienia współwłasności należy odróżnić dział spadku – pojęcia te w praktyce często są ze sobą utożsamiane. Dział spadku obejmuje podział praw majątkowych, które wchodzą w skład spadku, prowadzi on zatem do zniesienia współwłasności majątku spadkowego.

Zniesienie współwłasności samochodu

W praktyce często można spotkać się z wykorzystaniem przez współwłaścicieli uprawnienia do zniesienia współwłasności samochodu. Współwłasność samochodu jest bowiem sposobem na obniżenie składek ubezpieczenia OC – współwłaścicielem samochodu zostaje osoba, która korzysta ze zniżek ubezpieczeniowych, z czasem zaś, gdy współwłaściciel sam uzyska zniżki, dokonują oni zniesienia współwłasności. 

Zniesienie współwłasności samochodu nie zostało uregulowane w sposób szczególny, stąd możemy mówić o:

– umownym zniesieniu współwłasności samochodu,  – sądowym zniesieniu współwłasności samochodu.

Akt prawny: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93, Ustawa z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296, Ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych Dz. U. 2000 nr 86 poz. 959.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Może być tak, że nie będzie kredytu zero procent, a zostanie zastąpiony on innym rozwiązaniem - stwierdził w piątek w radiowym wywiadzie wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej, w czwartek pismo w sprawie programu Mieszkanie na start skierował do resortu rozwoju zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej przepisy dotyczące wakacji kredytowych w 2024 roku. Poinformowała o tym w piątek Kancelaria Prezydenta RP.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wakacjami kredytowymi. Jest wniosek

Trybunał Konstytucyjny zajmie się wakacjami kredytowymi. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podniesienie VAT-u na niektóre produkty żywnościowe z zera do 5 procent nie przeniosło się w tak dużym stopniu na ceny, jak się obawiał Narodowy Bank Polski - stwierdził w piątek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Przyznał, że inflacja w kolejnych kwartałach wzrośnie, choć zaznaczył, że "skala tego wzrostu obarczona jest wysoką niepewnością".

Szef NBP: to jest główny powód niepokoju

Szef NBP: to jest główny powód niepokoju

Źródło:
tvn24.pl

Analitycy Goldman Sachs prognozują obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jeszcze w 2024 roku. Innego zdania są ekonomiści Santandera oraz ING Banku Śląskiego. Wcześniej, podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński stwierdził, że dyskusja o obniżkach stóp może pojawić się dopiero na początku 2025 roku.

Kiedy cięcie stóp procentowych? Dwa scenariusze

Kiedy cięcie stóp procentowych? Dwa scenariusze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Blisko rozbicia kumulacji było w Polsce, gdzie pojawiła się wygrana drugiego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku do 7448 wzrosła liczba odmownych decyzji w sprawie wniosków o przyłączenie odnawialnych źródeł energii (OZE). Rok wcześniej było ich 7023 - wynika z raportu Urzędu Regulacji Energetyki. "Rozwiązaniem problemu odmów jest cyfryzacja oraz szersze wykorzystanie możliwości przyłączenia na zasadach komercyjnych" - uważa prezes URE Rafał Gawin.

Liczne odmowy w sprawie przyłączenia OZE. Prezes urzędu wyjaśnia

Liczne odmowy w sprawie przyłączenia OZE. Prezes urzędu wyjaśnia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

9 maja 2024 roku prezydent Jaworzna wydał pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego - poinformowała biznesową redakcję tvn24.pl spółka ElectroMobility Poland. Fabryka ma być gotowa w ciągu 23 miesięcy od rozpoczęcia prac budowlanych.

Ważna decyzja w sprawie fabryki Izery. "Ostatni krok"

Ważna decyzja w sprawie fabryki Izery. "Ostatni krok"

Źródło:
tvn24.pl

Strażak, ratownik medyczny oraz lekarz to najbardziej poważane zawody w Polsce - wynika z najnowszego rankingu SW Research. Na drugim końcu listy ponownie znaleźli się między innymi youtuberzy i influencerzy, jednak to rolnicy są tegorocznymi rekordzistami, jeśli chodzi o spadek zaufania.

Najbardziej i najmniej poważane zawody w Polsce

Najbardziej i najmniej poważane zawody w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Kursy spółek energetycznych rosną w piątek po południu. To reakcja na informację o powstaniu w resorcie aktywów państwowych zespołu do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa.

W resorcie powstał specjalny zespół. Rynek reaguje

W resorcie powstał specjalny zespół. Rynek reaguje

Źródło:
PAP

Były minister w Kancelarii Premiera, Jakub Jaworowski, zostanie nowym ministrem aktywów państwowych - poinformował premier Donald Tusk. W przeszłości Jaworowski był sekretarzem stanu w KPRM, analitykiem ekonomicznym i dziennikarzem.

Nowy minister aktywów państwowych. Kim jest Jakub Jaworowski?

Nowy minister aktywów państwowych. Kim jest Jakub Jaworowski?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Krzysztof Paszyk zastąpi Krzysztofa Hetmana na stanowisku ministra rozwoju i technologii - przekazał premier Donald Tusk. Paszyk jest prawnikiem, a od 2015 roku nieprzerwanie zasiada w Sejmie.

Krzysztof Paszyk nowym ministrem rozwoju i technologii

Krzysztof Paszyk nowym ministrem rozwoju i technologii

Źródło:
PAP

Popularność danego miejsca wśród turystów może okazać się jego przekleństwem. Przekonali się o tym chociażby mieszkańcy położonej na Minorce urokliwej wioski Binibeca Vell. Już od pewnego czasu jej ludność skarży się nie tylko na nadmiar, ale i niewłaściwe zachowania turystów, obarczając za tę sytuację urzędników. Jeśli ta nie ulegnie poprawie, grożą, że wstęp do wioski zostanie zamknięty dla odwiedzających.

Mają dość turystów. Grożą, że zamkną wstęp do wioski

Mają dość turystów. Grożą, że zamkną wstęp do wioski

Źródło:
PAP

Resort pracy skierował do konsultacji projekt ustawy zwiększającej zasiłek pogrzebowy do 7 tysięcy złotych - podano na stronie RCL. Zasiłek ma być corocznie waloryzowany o wskaźnik inflacji za poprzedni rok.

Zasiłek pogrzebowy w górę. Projekt w konsultacjach

Zasiłek pogrzebowy w górę. Projekt w konsultacjach

Źródło:
PAP

W Rzymie rośnie liczba kradzieży, których ofiarami padają Polacy. Służby konsularne podkreślają, że we włoskiej stolicy należy zachować szczególną ostrożność, bo kieszonkowcy grasują w całym mieście.

Polscy turyści w Rzymie są coraz częściej okradani. Służby konsularne wydały komunikat

Polscy turyści w Rzymie są coraz częściej okradani. Służby konsularne wydały komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm przegłosował ustawę przesuwającą wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami KSeF miał obowiązywać od 1 lipca roku 2024.

"System się nie nadaje do wprowadzenia". Będzie nowy termin

"System się nie nadaje do wprowadzenia". Będzie nowy termin

Źródło:
PAP

Składki osób prowadzących działalność gospodarczą, czyli tak zwane składki na ZUS, wzrosną w 2025 roku o ponad 154 złote, licząc bez składki zdrowotnej - poinformował w mediach społecznościowych Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakłady Ubezpieczeń Społecznych.

Składki na ZUS w górę. Pierwsze wyliczenia

Składki na ZUS w górę. Pierwsze wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

ING Bank Śląski i Toyota Bank zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Prace serwisowe w dwóch bankach. "Mogą wystąpić utrudnienia"

Prace serwisowe w dwóch bankach. "Mogą wystąpić utrudnienia"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o tak zwanych wakacjach składkowych. Umożliwia ona określonym przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS przez jeden miesiąc w roku. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Wakacje od ZUS. Jest decyzja posłów

Wakacje od ZUS. Jest decyzja posłów

Źródło:
PAP

Do końca lipca pracownicy urodzeni po 1968 roku mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej - do OFE i ZUS czy tylko do ZUS-u. Oświadczenia nie muszą składać osoby, które nie chcą zmieniać swojej wcześniejszej decyzji oraz które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

Okienko transferowe dla pracowników. Ważny termin

Okienko transferowe dla pracowników. Ważny termin

Źródło:
PAP

- Należy powrócić do płacenia za robotę w górnictwie, wrócić do tego, że nałożone zostaną określone normy i zaczniemy płacić za to, co ludzie robią - mówił w Katowicach wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Adam Rozmus. Jak dodał, liczy pod tym względem na zrozumienie strony społecznej, która prowadzi z zarządem spółki spór zbiorowy na tle płacowym.

Wiceprezes giganta: Zaczniemy wreszcie płacić za to, co ludzie robią. Temat nie jest łatwy

Wiceprezes giganta: Zaczniemy wreszcie płacić za to, co ludzie robią. Temat nie jest łatwy

Źródło:
PAP

W greckim sektorze hotelarskim i gastronomicznym pozostaje ponad 80 tysięcy wakatów. Nawet dobrze płacące lokale mają trudności ze znalezieniem nowych pracowników.

Ponad 80 tysięcy wolnych miejsc pracy. "Tak duża liczba może niepokoić"

Ponad 80 tysięcy wolnych miejsc pracy. "Tak duża liczba może niepokoić"

Źródło:
PAP

Komunia w domu czy lokalu? Przyjęcie to spory wydatek. Za talerzyk trzeba zapłacić od około 180 złotych do nawet 320 złotych. - Jak chcesz taniej, to organizujesz w domu i gotujesz sama. Ale nie każdy ma na to czas - mówi nam matka dziecka, które przystępuje w tym roku do komunii. W sumie wyda ponad 4 tysiące złotych.

Komunia jak wesele? "Byłem w szoku, ile to kosztuje"

Komunia jak wesele? "Byłem w szoku, ile to kosztuje"

Źródło:
tvn24.pl

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl