Umowa rezerwacyjna – warto ją podpisać, kupując mieszkanie, dom czy działkę

Źródło:
TVN24 Biznes
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowych
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24
wideo 2/3
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24

Umowa rezerwacyjna to rodzaj umowy, która na gruncie obecnie obowiązujących przepisów prawa nie została uregulowana w sposób szczególny. Zawierana jest zatem w oparciu o zasadę swobody umów. W lipcu 2022 roku wchodzą jednak w życie przepisy ustawy, które regulują zasady zawierania umowy rezerwacyjnej.

Umowa rezerwacyjna w obecnie obowiązującym porządku prawnym to umowa nieuregulowana w sposób szczególny, zawierana na podstawie swobody umów.Pojęcie i zasady zawierania umowy rezerwacyjnej z deweloperem zostały uregulowane w Ustawie z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, która wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku.W świetle tzw. nowej umowy deweloperskiej umowa rezerwacyjna to umowa pomiędzy deweloperem albo przedsiębiorcą innym niż deweloper określonym w ustawie, której przedmiotem jest zobowiązanie do czasowego wyłączenia z oferty sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego wybranego przez rezerwującego.Strony umowy rezerwacyjnej mogą ustalić, że zobowiązanie z niej wynikające wiąże się z wniesieniem opłaty rezerwacyjnej. Opłata rezerwacyjna nie może być wyższa niż jeden procent ceny lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego określonej w prospekcie informacyjnym.

Umowa rezerwacyjna mieszkania – obecny stan prawny

Umowa rezerwacyjna to rodzaj umowy, którą sprzedający, w tym deweloper, zobowiązuje się na rzecz osoby zainteresowanej zakupem nieruchomości do jej wyłączenia na określony czas z oferty sprzedaży. Osoba zainteresowana zakupem uiszcza zaś na rzecz sprzedającego opłatę rezerwacyjną. Ponieważ w obecnie obowiązującym porządku prawnym ustawodawca nie uregulował w sposób szczególny warunków umowy rezerwacyjnej, zawierana jest ona w oparciu o zasadę swobody umów. Oznacza to, że strony mogą dowolnie kształtować stosunek prawny, byleby treść lub cel nie były sprzeczne z jego naturą, ustawą ani zasadami współżycia społecznego. 

W praktyce możemy mieć do czynienia z:

– umową rezerwacyjną mieszkania, – umową rezerwacyjną domu, – umową rezerwacyjną działki.

Zawierana może ona być zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W praktyce jednak zdecydowanie częściej dotyczy ona rynku pierwotnego.

Rezerwacja mieszkania u dewelopera – warunki

Z uwagi na swobodę umów, umowy rezerwacyjne z deweloperem zawierane są często na preferencyjnych dla niego warunkach. Dotyczy to w szczególności opłaty rezerwacyjnej. Jednym z zasadniczych postanowień umowy rezerwacyjnej jest bowiem określenie kwoty, jaką sprzedający, w tym deweloper, otrzyma z tytułu rezerwacji. Może ona przybrać formę zaliczki lub zadatku, a jej wysokość na ogół ustalana jest jako procent ceny nieruchomości, będącej przedmiotem umowy. 

Należy wyraźnie podkreślić, że umowa rezerwacyjna nie zobowiązuje żadnej ze stron do podpisania umowy przyrzeczonej.

Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna

Umowa rezerwacyjna w świetle obowiązujących przepisów nie może być utożsamiana z umową przedwstępną, są to bowiem zgoła odmienne rodzaje umów. Umowa przedwstępna, która uregulowana została szczegółowo przepisami Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny, to umowa, którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia umowy oznaczonej. Ustawodawca wprost zastrzegł, że powinna ona zawierać określenie istotnych postanowień umowy przyrzeczonej, czyli tzw. essentialia negoti

Umowa przedwstępna powinna także zawierać oznaczenie terminu, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona. Zasadą jest, że jeżeli strona, która zobowiązana jest do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od tego, wówczas druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła w związku z tym, że liczyła na jej zawarcie. Strony mogą jednak w umowie przedwstępnej w sposób odmienny określić zakres odszkodowania.

Umowa rezerwacyjna w świetle ustawy z 20 maja 2021 roku

Mając na uwadze potrzebę wzmocnienia ochrony osób kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym, Sejm przyjął nową tzw. ustawę deweloperską, która 8 czerwca 2021 roku została podpisana przez Prezydenta RP, ogłoszona – 30 czerwca 2021 roku, wejdzie zaś w życie – poza kilkoma wyjątkami – z dniem 1 lipca 2022 roku

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym wprowadza szereg istotnych zmian. Jedną z nich jest zdefiniowanie i uregulowanie umowy rezerwacyjnej. W myśl przepisów umowa rezerwacyjna może poprzedzać zawarcie umowy deweloperskiej. Umowa rezerwacyjna definiowana jest jako umowa pomiędzy deweloperem albo przedsiębiorcą innym niż deweloper określonym w ustawie, której przedmiotem jest zobowiązanie do czasowego wyłączenia z oferty sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, które wybrane zostały przez rezerwującego.

Ustawodawca przewidział dla zawarcia umowy rezerwacyjnej formę pisemną pod rygorem nieważności. Zawierana jest ona na czas określony, a jeżeli rezerwujący ubiega się o kredyt, wówczas należy uwzględnić w umowie okres niezbędny do uzyskania decyzji kredytowej. 

Umowa rezerwacyjna – wzór

Umowa rezerwacyjna powinna zawierać określone przepisami elementy. Są to w szczególności:

– określenie stron, miejsca i daty zawarcia umowy, – wskazanie ceny lokalu wybranego przez rezerwującego z oferty sprzedaży, – wysokość opłaty rezerwacyjnej, jeżeli została ona przewidziana przez strony, – oznaczenie okresu, na jaki wybrany lokal będzie wyłączony z oferty sprzedaży, – określenie usytuowania lokalu mieszkalnego w budynku, – określenie powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, powierzchni i układu pomieszczeń.

Opłata rezerwacyjna

Jednym z bardziej istotnych rozwiązań, które zakłada tzw. ustawa deweloperska, jest doprecyzowanie wysokości opłaty rezerwacyjnej. Zgodnie z przepisami strony umowy rezerwacyjnej mogą ustalić, że zobowiązanie wynikające z umowy jest związane z obowiązkiem poniesienia przez rezerwującego tzw. opłaty rezerwacyjnej. Jej wysokość nie może zaś przekraczać jednego procenta ceny lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, która to określona została w prospekcie informacyjnym. 

W sposób szczegółowy uregulowane zostały warunki zwrotu opłaty rezerwacyjnej. Co do zasady jest ona zaliczana na poczet ceny nabycia praw wynikających z umowy deweloperskiej. Opłata podlega jednak niezwłocznemu zwrotowi w sytuacji, gdy:

– rezerwujący nie otrzymał pozytywnej decyzji kredytowej lub przyrzeczenia kredytu, – deweloper lub inny przedsiębiorca, o którym mowa w ustawie, nie wykonuje zobowiązania wynikającego z umowy rezerwacyjnej, – deweloper dokonał zmiany w prospekcie informacyjnym lub w jego załącznikach bez poinformowania o tym rezerwującego. Co więcej, w przypadku gdy deweloper lub inny przedsiębiorca nie wykonuje zobowiązania wynikającego z umowy, opłata rezerwacyjna zwracana jest w podwójnej wysokości.

Akty prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93; Ustawa z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym Dz. U. 2021 poz. 1177.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Niemczech, gdzie pojawiły się wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższą była jedna wygrana czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 26 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 26 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Nie jest wyrokiem bycie prezesem czy członkiem zarządu jakiejkolwiek firmy - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Grażyna Piotrowska-Oliwa, menadżerka, inwestorka i była prezeska PGNiG, odnosząc się do słów Daniela Obajtka o "piekle", które miał przeżywać kierując Orlenem. Odniosła się także do utraconych 1,6 mld zł przedpłaty za ropę z Wenezueli. - Widzę ogromny brak konsekwencji. Mówimy o byciu czempionem, potentatem w Europie. Żaden jednak nie płaci zaliczek w stu procentach - zwracała uwagę.

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Źródło:
TVN24

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

ByteDance nie zamierza poddać się i wyzbyć się swojego biznesu w Stanach Zjednoczonych po podpisaniu przez Joe Bidena ustawy delegalizującej TikTok - podaje BBC. Wcześniej przedstawiciele TikToka zapowiadali, że zaskarżą w sądzie "niekonstytucyjną" decyzję prezydenta USA. Szef TikToka Shou Zi Chew podkreślił, że firma "nigdzie się nie wybiera".

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Źródło:
PAP