Umowa rezerwacyjna – warto ją podpisać, kupując mieszkanie, dom czy działkę

Źródło:
TVN24 Biznes
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowych
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24
wideo 2/3
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24

Umowa rezerwacyjna to rodzaj umowy, która na gruncie obecnie obowiązujących przepisów prawa nie została uregulowana w sposób szczególny. Zawierana jest zatem w oparciu o zasadę swobody umów. W lipcu 2022 roku wchodzą jednak w życie przepisy ustawy, które regulują zasady zawierania umowy rezerwacyjnej.

Umowa rezerwacyjna w obecnie obowiązującym porządku prawnym to umowa nieuregulowana w sposób szczególny, zawierana na podstawie swobody umów.Pojęcie i zasady zawierania umowy rezerwacyjnej z deweloperem zostały uregulowane w Ustawie z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, która wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku.W świetle tzw. nowej umowy deweloperskiej umowa rezerwacyjna to umowa pomiędzy deweloperem albo przedsiębiorcą innym niż deweloper określonym w ustawie, której przedmiotem jest zobowiązanie do czasowego wyłączenia z oferty sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego wybranego przez rezerwującego.Strony umowy rezerwacyjnej mogą ustalić, że zobowiązanie z niej wynikające wiąże się z wniesieniem opłaty rezerwacyjnej. Opłata rezerwacyjna nie może być wyższa niż jeden procent ceny lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego określonej w prospekcie informacyjnym.

Umowa rezerwacyjna mieszkania – obecny stan prawny

Umowa rezerwacyjna to rodzaj umowy, którą sprzedający, w tym deweloper, zobowiązuje się na rzecz osoby zainteresowanej zakupem nieruchomości do jej wyłączenia na określony czas z oferty sprzedaży. Osoba zainteresowana zakupem uiszcza zaś na rzecz sprzedającego opłatę rezerwacyjną. Ponieważ w obecnie obowiązującym porządku prawnym ustawodawca nie uregulował w sposób szczególny warunków umowy rezerwacyjnej, zawierana jest ona w oparciu o zasadę swobody umów. Oznacza to, że strony mogą dowolnie kształtować stosunek prawny, byleby treść lub cel nie były sprzeczne z jego naturą, ustawą ani zasadami współżycia społecznego. 

W praktyce możemy mieć do czynienia z:

– umową rezerwacyjną mieszkania, – umową rezerwacyjną domu, – umową rezerwacyjną działki.

Zawierana może ona być zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W praktyce jednak zdecydowanie częściej dotyczy ona rynku pierwotnego.

Rezerwacja mieszkania u dewelopera – warunki

Z uwagi na swobodę umów, umowy rezerwacyjne z deweloperem zawierane są często na preferencyjnych dla niego warunkach. Dotyczy to w szczególności opłaty rezerwacyjnej. Jednym z zasadniczych postanowień umowy rezerwacyjnej jest bowiem określenie kwoty, jaką sprzedający, w tym deweloper, otrzyma z tytułu rezerwacji. Może ona przybrać formę zaliczki lub zadatku, a jej wysokość na ogół ustalana jest jako procent ceny nieruchomości, będącej przedmiotem umowy. 

Należy wyraźnie podkreślić, że umowa rezerwacyjna nie zobowiązuje żadnej ze stron do podpisania umowy przyrzeczonej.

Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna

Umowa rezerwacyjna w świetle obowiązujących przepisów nie może być utożsamiana z umową przedwstępną, są to bowiem zgoła odmienne rodzaje umów. Umowa przedwstępna, która uregulowana została szczegółowo przepisami Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny, to umowa, którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia umowy oznaczonej. Ustawodawca wprost zastrzegł, że powinna ona zawierać określenie istotnych postanowień umowy przyrzeczonej, czyli tzw. essentialia negoti

Umowa przedwstępna powinna także zawierać oznaczenie terminu, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona. Zasadą jest, że jeżeli strona, która zobowiązana jest do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od tego, wówczas druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła w związku z tym, że liczyła na jej zawarcie. Strony mogą jednak w umowie przedwstępnej w sposób odmienny określić zakres odszkodowania.

Umowa rezerwacyjna w świetle ustawy z 20 maja 2021 roku

Mając na uwadze potrzebę wzmocnienia ochrony osób kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym, Sejm przyjął nową tzw. ustawę deweloperską, która 8 czerwca 2021 roku została podpisana przez Prezydenta RP, ogłoszona – 30 czerwca 2021 roku, wejdzie zaś w życie – poza kilkoma wyjątkami – z dniem 1 lipca 2022 roku

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym wprowadza szereg istotnych zmian. Jedną z nich jest zdefiniowanie i uregulowanie umowy rezerwacyjnej. W myśl przepisów umowa rezerwacyjna może poprzedzać zawarcie umowy deweloperskiej. Umowa rezerwacyjna definiowana jest jako umowa pomiędzy deweloperem albo przedsiębiorcą innym niż deweloper określonym w ustawie, której przedmiotem jest zobowiązanie do czasowego wyłączenia z oferty sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, które wybrane zostały przez rezerwującego.

Ustawodawca przewidział dla zawarcia umowy rezerwacyjnej formę pisemną pod rygorem nieważności. Zawierana jest ona na czas określony, a jeżeli rezerwujący ubiega się o kredyt, wówczas należy uwzględnić w umowie okres niezbędny do uzyskania decyzji kredytowej. 

Umowa rezerwacyjna – wzór

Umowa rezerwacyjna powinna zawierać określone przepisami elementy. Są to w szczególności:

– określenie stron, miejsca i daty zawarcia umowy, – wskazanie ceny lokalu wybranego przez rezerwującego z oferty sprzedaży, – wysokość opłaty rezerwacyjnej, jeżeli została ona przewidziana przez strony, – oznaczenie okresu, na jaki wybrany lokal będzie wyłączony z oferty sprzedaży, – określenie usytuowania lokalu mieszkalnego w budynku, – określenie powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, powierzchni i układu pomieszczeń.

Opłata rezerwacyjna

Jednym z bardziej istotnych rozwiązań, które zakłada tzw. ustawa deweloperska, jest doprecyzowanie wysokości opłaty rezerwacyjnej. Zgodnie z przepisami strony umowy rezerwacyjnej mogą ustalić, że zobowiązanie wynikające z umowy jest związane z obowiązkiem poniesienia przez rezerwującego tzw. opłaty rezerwacyjnej. Jej wysokość nie może zaś przekraczać jednego procenta ceny lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, która to określona została w prospekcie informacyjnym. 

W sposób szczegółowy uregulowane zostały warunki zwrotu opłaty rezerwacyjnej. Co do zasady jest ona zaliczana na poczet ceny nabycia praw wynikających z umowy deweloperskiej. Opłata podlega jednak niezwłocznemu zwrotowi w sytuacji, gdy:

– rezerwujący nie otrzymał pozytywnej decyzji kredytowej lub przyrzeczenia kredytu, – deweloper lub inny przedsiębiorca, o którym mowa w ustawie, nie wykonuje zobowiązania wynikającego z umowy rezerwacyjnej, – deweloper dokonał zmiany w prospekcie informacyjnym lub w jego załącznikach bez poinformowania o tym rezerwującego. Co więcej, w przypadku gdy deweloper lub inny przedsiębiorca nie wykonuje zobowiązania wynikającego z umowy, opłata rezerwacyjna zwracana jest w podwójnej wysokości.

Akty prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93; Ustawa z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym Dz. U. 2021 poz. 1177.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

- Poszukamy wspólnie takiego rozwiązania, które realnie przyspieszy budowę mieszkań, bo to właściwie jest jedyny sens tych działań. Będę otwarty absolutnie na sugestie ze strony koalicjantów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o przyszłość programu Kredyt zero procent, któremu sprzeciwia się Polska 2050. - Nic na siłę - stwierdził szef rządu.

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł 82,8 miliarda złotych, co stanowi 45 procent planu – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"

Co najmniej 216 połączeń linii Easyjet do Portugalii oraz z lotnisk tego kraju zostało odwołanych przez przewoźnika w pierwszym dniu rozpoczętego w czwartek strajku. Protestują członkowie personelu pokładowego portugalskiego oddziału tej firmy, którzy domagają się poprawy warunków pracy.

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Źródło:
PAP

Na aukcję Indianapolis Motor Speedway Museum wystawiono model Mercedes-Benz W196 Streamliner z 1954 roku. Rzeczoznawcy spodziewają się, że może zostać wylicytowane za nawet 70 milionów dolarów. Za kierownicą tego legendarnego auta siedzieli słynni kierowcy wyścigowi, w tym Juan Manuel Fangio i Stirling Moss.

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W lipcu tego roku w Polsce odbyło się ponad 42 tysiące lotów komercyjnych, co stanowi najwyższy wynik od co najmniej początku 2019 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Wyjaśnił, że tym samym rynek lotów komercyjnych w Polsce odbudował się po pandemii z nawiązką.

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Źródło:
PAP

Średnia cena biletu lotniczego na długi weekend w sierpniu wyniosła 1658 złotych, co stanowi spadek o 8,4 procent, względem analogicznego okresu w 2023 roku - wynika z wyliczeń firmy Fru. pl. W publikacji dodano, że Polacy w tym okresie najliczniej odwiedzą między innymi Włochy, Hiszpanię i Grecję. Podano też, które bilety były najtańsze.

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Część komentatorów to oburza, jednak specjaliści podkreślają, że to krok w dobrą stronę. - Alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku - mówi Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Źródło:
tvn24.pl

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz - o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

To najbardziej podbiło inflację

To najbardziej podbiło inflację

Źródło:
PAP

Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w końcówce rządów PiS zarobiła w państwowym banku ponad milion złotych - wynika z ustaleń portalu Onet. Tak dużą pensję miała otrzymać za zaledwie pół roku pracy. Jak zauważają dziennikarze, odpowiedzialnym za spółki Skarbu Państwa był wtedy bliski znajomy Radosława Piesiewicza Jacek Sasin, ówczesny minister aktywów państwowych.

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Źródło:
Onet

Władze USA rozważają złożenie wniosku o podzielenie Google'a po uznaniu przez sąd, że firma jest winna nielegalnych praktyk monopolistycznych w obszarze wyszukiwarek - donoszą Bloomberg i "New York Times". Wśród możliwych rozwiązań jest zmuszenie firmy do sprzedaży systemu Android lub przeglądarki Chrome.

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Źródło:
PAP

Solidarność Poczty Polskiej protestuje przeciwko wypowiedzeniu Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). "Nie zgadzamy się na likwidację dorobku płacowego i socjalnego poprzednich pokoleń pocztowców" - oświadczyli w środę związkowcy i zapowiedzieli akcje protestacyjne. We wrześniu Solidarność Poczty Polskiej planuje przeprowadzić referendum strajkowe.

Związkowcy pocztowi zapowiadają referendum strajkowe

Związkowcy pocztowi zapowiadają referendum strajkowe

Źródło:
PAP

PiS w ciągu kampanii wyborczej zorganizował 67 pikników wojskowych, na których de facto byli tylko posłowie PiS-u. To były wiece wyborcze partii politycznej i trzeba sobie to jasno powiedzieć - mówił na antenie TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Za zorganizowanie wspomnianych imprez zapłacono około 2 milionów złotych.

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Źródło:
TVN24, wp.pl

Poczta Polska zapowiedziała, że przeprowadzi w tym roku optymalizację zatrudnienia. - Plan dobrowolnych odejść pracowników obejmie około 9 tysięcy osób - przekazał w środę prezes spółki Sebastian Mikosz. Jak dodał, obecnie płace stanowią 65 procent kosztów Poczty Polskiej. 

Poczta Polska tnie zatrudnienie. Tysiące osób z rocznymi odprawami

Poczta Polska tnie zatrudnienie. Tysiące osób z rocznymi odprawami

Źródło:
PAP

Ceny paliw na stacjach nadal spadają, nie dotyczy to autogazu, który w ostatnim czasie nieco podrożał - informują analitycy BM Reflex. Eksperci zwrócili też uwagę, że "tegoroczne podróże w okresie długiego weekendu będą tańsze niż przed rokiem".

Dobre wieści dla wyjeżdżających na długi weekend

Dobre wieści dla wyjeżdżających na długi weekend

Źródło:
PAP, Reflex

Produkt Krajowy Brutto (PKB) w drugim kwartale wzrósł o 3,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Konsensus rynkowy zakładał wzrost na poziomie 2,8 procent.

Polska gospodarka zaskoczyła. PKB w górę mocniej, niż się spodziewano

Polska gospodarka zaskoczyła. PKB w górę mocniej, niż się spodziewano

Źródło:
tvn24.pl

Najbliższy czwartek, 15 sierpnia, to dzień wolny od pracy. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przypomina, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. "O terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - apeluje KIR.

Przerwa w realizacji przelewów. Trzeba się pospieszyć

Przerwa w realizacji przelewów. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu w ujęciu rocznym o 4,2 procent - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu inflacja była na poziomie 2,6 procent.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Związki zawodowe złożyły skargę na Donalda Trumpa i Elona Muska - pisze Agencja Reutera. Zażalenie pojawiło się po opublikowaniu rozmowy miliardera z byłym prezydentem USA w mediach społecznościowych. Trump chwalił w niej Muska za to, że jest "najlepszy we wprowadzaniu cięć", w domyśle kosztów i zatrudnienia. Związkowcy potraktowali to jako groźbę.

Trump chwali Muska za "cięcia". Jest skarga związkowców

Trump chwali Muska za "cięcia". Jest skarga związkowców

Źródło:
Reuters

Większość polskich ugrupowań proeuropejskich milczy na temat przyjęcia unijnej waluty, a tym samym oddaje pole eurosceptykom - czytamy w środowo-czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej". Jak wynika z najnowszego badania, poparcie dla wprowadzenia euro za kilka lat zmniejszyło się z 34,9 proc. w 2023 roku do 30,7 proc. obecnie.

Poparcie Polaków dla wejścia do strefy euro. Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń

Poparcie Polaków dla wejścia do strefy euro. Najnowsze badanie nie pozostawia złudzeń

Źródło:
PAP