Rozdzielność majątkowa – na czym polega i jak ją ustanowić

Źródło:
TVN24 Biznes
Jak rozliczyć dochody z działalności wspólnie z małżonkiem? Ekspert wyjaśnia
Jak rozliczyć dochody z działalności wspólnie z małżonkiem? Ekspert wyjaśniaTVN24 BiS
wideo 2/4
Jak rozliczyć dochody z działalności wspólnie z małżonkiem? Ekspert wyjaśniaTVN24 BiS

Rozdzielność majątkowa jest rozwiązaniem alternatywnym do wspólnoty majątkowej. Oznacza to, że małżonkowie nie mają wspólnego majątku, ale każdy z nich ma własny majątek tak samo jak przed ślubem. Jakie są rodzaje rozdzielności majątkowej? Jak i kiedy można ustanowić rozdzielność majątkową?

Rozdzielność majątkowa oznacza, że każdy z małżonków posiada własny majątek i sam odpowiada za swoje długi. Nie istnieje ich majątek wspólny.Rozróżnić można rozdzielność majątkową zwykłą oraz z wyrównaniem dorobków.Rozdzielność majątkowa może zostać ustanowiona dobrowolnie albo przymusowo.Małżonkowie mogą w dowolnej chwili decydować o zmianie łączącego ich ustroju majątkowego.

Kwestie wspólnoty i rozdzielności majątkowej małżonków regulowane są ustawą z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Kodeks ten nie tylko wymienia możliwe formy relacji majątkowych pomiędzy małżonkami, ale również wskazuje na ich konsekwencje.

Prawa i obowiązki małżonków posiadających rozdzielność majątkową, które nie zostały określone w wyżej wymienionej ustawie, regulowane są przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Wspólnota czy rozdzielność majątkowa?

Biorąc ślub małżonkowie powinni zdecydować, w jaki sposób mają wyglądać ich relacje majątkowe. Relacje te to tzw. małżeński ustrój majątkowy, który przybrać może jedną z następujących form:

– ustawowa, – umowna, tzw. intercyza: – rozszerzona wspólność ustawowa, – ograniczona wspólność ustawowa, – rozdzielność majątkowa, – rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków, – przymusowa.

Ustawowy ustrój majątkowy to wspólność majątkowa, w której istnieje wspólny i niepodzielny majątek małżonków. Umowny ustrój majątkowy, czyli tzw. intercyza, to porozumienie pomiędzy małżonkami wprowadzające inny ustrój majątkowy niż ustawowy. Przymusowy ustrój majątkowy to ustrój ustanowiony pomiędzy małżonkami decyzją sądu.

O ustroju majątkowym małżonkowie mogą zadecydować przed ślubem, a także w dowolnym momencie po jego zawarciu. Małżonkowie mogą również w każdej chwili zdecydować o zmianie dotychczasowej relacji majątkowej pomiędzy nimi. Jeżeli nie podejmą w tej sprawie żadnej decyzji, od dnia ślubu automatycznie ustanowiona zostanie pomiędzy nimi ustawowa wspólnota majątkowa.

Rozdzielność majątkowa

Rozdzielność majątkowa polega na tym, że każdy z małżonków posiada własny majątek i sam odpowiada za swoje długi. Nie powstaje więc ich wspólny majątek.

Rozróżnić można przy tym dwa rodzaje rozdzielności majątkowej: zwykłą oraz z wyrównaniem dorobków. W pierwszym przypadku ślub pozostaje niejako bez wpływu na majątek małżonków zarówno ten nabyty przed zawarciem umowy, jak i nabyty po jej zawarciu. 

Z kolei w przypadku rozdzielności z wyrównaniem dorobków ten z małżonków, który w trakcie małżeństwa zgromadził mniejszy majątek, może zażądać przy rozwodzie otrzymania wyrównania od drugiego z małżonków. Ten rodzaj rozdzielności majątkowej sprawdza się, gdy jeden z małżonków osiąga znacznie wyższe dochody niż drugi z nich, lub gdy jeden z małżonków zamiast na karierze, skupia się na zajmowaniu domem.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej

Rozdzielność majątkowa może powstać dobrowolnie, czyli za zgodą małżonków, albo przymusowo, czyli bez ich zgody. Wskazać można następujące sposoby ustanowienia rozdzielności majątkowej:

dobrowolnie, w efekcie umowy pomiędzy małżonkami, tzw. intercyzy, ● przymusowo, w efekcie: – ustanowienia jej przez sąd, – prawomocnego orzeczenia sądu o separacji pomiędzy małżonkami, – prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie małżonków, – ubezwłasnowolnienia lub upadłości jednego z małżonków (z mocy prawa).

Istnienie rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami nie pozbawia ich jednocześnie możliwości wspólnego nabywania dóbr i posiadania współwłasności na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym (współwłasność ułamkowa).

Małżonkowie posiadający rozdzielność majątkową mogą również wspólnie wziąć np. kredyt hipoteczny i wspólnie go spłacać, samemu ustalając, jak podzielą się kosztami tej spłaty. 

Wniosek o rozdzielność majątkową – wzór

Dobrowolne ustanowienie rozdzielności majątkowej wymaga spisania wspólnego wniosku – umowy w tej sprawie. Nie istnieje jednak jeden, określony wzór takiego dokumentu – strony mogą dowolnie go kształtować i zawierać w nim wszelkie potrzebne zapisy, o ile nie będą one sprzeczne z obowiązującym prawem.

Zawarcie przez małżonków umowy o rozdzielności majątkowej musi mieć przy tym formę notarialną, co wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów notarialnych. Koszty te bywają różne. W przypadku zawierania umowy jeszcze przed ślubem płaci się jedynie taksę notarialną w wysokości 400 zł plus 23 proc. podatku VAT.

Jeżeli natomiast umowa zawierana jest po ślubie, jej koszt zależny będzie od wartości majątku wspólnego, który ulegać będzie podziałowi. 

Przymusowa rozdzielność majątkowa

Małżonkowie mogą także, z ważnych powodów, zażądać ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej, gdy nie są oni w stanie porozumieć się między sobą na temat kształtu oczekiwanej rozdzielności, np. w trakcie trwania ich procesu rozwodowego. Ważnym powodem może być w takiej sytuacji np. rażąca niegospodarność jednego z małżonków albo zawłaszczanie przez niego całości majątku dla siebie.

Ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd mogą także domagać się wierzyciele jednego z małżonków. W tym celu muszą oni jednak wykazać, że rozdzielność ta jest potrzebna dla zaspokojenia ich wierzytelności potwierdzonych tytułem wykonawczym. 

Akt prawny: Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy; Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny; Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wyjazdy z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie od października 2023 roku. Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła jednak propozycja dużej podwyżki. Została ona odrzucona w głosowaniu.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deepfake staje się coraz większym zagrożeniem. Eksperci z instytutu badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają przez oszustwami bazującymi na wykorzystaniu głosu i twarzy znanych osób, obrobionych przy pomocy sztucznej inteligencji.

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, VeloBank i Credit Agricole - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższe dni. W komunikatach banków pojawiają się ostrzeżenia dla klientów o utrudnieniach w dostępie do pieniędzy. 

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Źródło:
tvn24.pl

Według szacunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafała Gawina w drugiej połowie roku miesięczne rachunki za prąd wzrosną o około 30 złotych dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. - Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na drugą połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh - zaznaczył Gawin.

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Źródło:
PAP

Orlen zrywa współpracę z firmą Zioom, która była negatywnym bohaterem śledztwa "Wyborczej" i "Uwagi" TVN - podaje "Gazeta Wyborcza". "Podjęto działania mające na celu usunięcie z budowy przedmiotowej agencji pracy oraz jej właściciela" - czytamy w informacji przekazanej dziennikowi.

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Katarzyna Duber-Stachurska to nowa prezeska Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą stronę podszywającą się pod PKO BP - ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści podszywają się pod Bank Pekao.

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Źródło:
tvn24.pl

- Nie można przekraczać pewnej bariery. Tutaj została przekroczona bariera dźwięku - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odnosząc się do straty Orlenu związanej z niedostarczoną zakontraktowaną ropą. Zwrócił uwagę, że powinno zostać wyjaśniane także, "co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos".

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Źródło:
TVN24

Lizbona ma mieć nowe lotnisko, które ma zastąpi międzynarodowy port lotniczy imienia Humberto Delgado - zadecydował portugalski rząd. Decyzja spotkała się jednak z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 roku i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji.

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Źródło:
PAP

Unijne organizacje konsumenckie chcą, żeby Komisja Europejska wszczęła śledztwo wobec chińskiej platformy sprzedażowej Temu. Zarzucają jej handel podróbkami, produktami bez atestów i manipulowanie konsumentami, w tym podsuwanie im droższych towarów.

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Źródło:
PAP

40 milionów złotych - oto strata lotniska w Łodzi w minionym roku. Miasto - właściciel portu - szuka pomysłu na wyjście na prostą. Urząd szuka firmy, która doradzi miastu, jak rozwinąć port. Na dużym minusie jest nie tylko Łódź. Na połowie lotnisk w Polsce częściej słychać śpiew ptaków niż ryk silników samolotów. Materiał z programu "Polski i Świat" Łukasza Wieczorka.

Na kontach wielu portów lotniczych minus, w statystykach plusy

Na kontach wielu portów lotniczych minus, w statystykach plusy

Źródło:
tvn24.pl

"Nie ma żadnych prawnych i racjonalnych podstaw do deprecjonowania pozycji i praw polskich aktorów" - stwierdził w oświadczeniu Związek Artystów Scen Polskich (ZASP). Odniósł się w ten sposób do projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim.

ZASP o projekcie rządu. "Pominięte zostały bardzo ważne zapisy"

ZASP o projekcie rządu. "Pominięte zostały bardzo ważne zapisy"

Źródło:
PAP

Chiński eksport do Rosji nitrocelulozy, materiału podwójnego zastosowania używanego m.in. do produkcji amunicji artyleryjskiej, wzrósł z niemal zera przed wojną do 1,3 tysiąca ton w 2023 roku - podaje w czwartek japoński nadawca NHK.

Media: gwałtowny wzrost eksportu z Chin do Rosji surowca do produkcji amunicji

Media: gwałtowny wzrost eksportu z Chin do Rosji surowca do produkcji amunicji

Źródło:
PAP

"W dwuletnim horyzoncie naszej prognozy na lata 2024-2025 ceny mieszkań wzrosną o 7 procent" - oceniają w swoim najnowszym raporcie analitycy banku Pekao. Szczyt wzrostów to III kwartał tego roku. Obniżki mamy zobaczyć za niecały rok, po marcu 2025 r. W ich ocenie jednym z kluczowych czynników, który może przechylić szalę będzie ewentualne wprowadzenie programu Mieszkanie na start.

Na spadki cen mieszkań trzeba poczekać. Analitycy wskazują jak długo

Na spadki cen mieszkań trzeba poczekać. Analitycy wskazują jak długo

Źródło:
tvn24.pl

Cztery dni - tyle według ministry Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ma trwać tydzień pracy w perspektywie "najbliższych kilku lat". Na kongresie Impact '24 podkreśliła, że takie są oczekiwania społeczne. Takiej zmianie Kodeksu pracy ma także sprzyjać "relatywnie dobra sytuacja gospodarcza i niskie bezrobocie".

Krótszy tydzień pracy o jeden dzień. Ministra podaje termin realizacji

Krótszy tydzień pracy o jeden dzień. Ministra podaje termin realizacji

Źródło:
PAP

Poszkodowani w wyniku pożaru przedsiębiorcy z centrum handlowego Marywilska 44 mogą wystąpić o rozłożenie na raty podatku i odroczenie terminu jego zapłaty - podał resort finansów. Kupcy mogą także ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej lub odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych. Na Marywilskiej 44 znajdowało się 1400 różnych sklepów i punktów usługowych.

Ministerstwo Finansów o pomocy dla kupców z Marywilskiej 44. Na co mogą liczyć

Ministerstwo Finansów o pomocy dla kupców z Marywilskiej 44. Na co mogą liczyć

Źródło:
PAP

W kwietniu i w marcu eksperci odnotowali nieznaczne wzrosty cen najmu w części miast - informują eksperci z Expandera i Rentier.io. Jednak rynek nie jest jednolity. W kilku z nich zauważalne są dalsze spadki. Natomiast w jednym mieście wschodniej części Polski stawki najmu osiągnęły historyczny wynik. Pomimo odbić stawek, po znacznym ich spadku w I kwartale 2024 roku, rentowność najmu spadła.

Ceny najmu w Polsce jak na karuzeli. Jedno miasto bije rekordy

Ceny najmu w Polsce jak na karuzeli. Jedno miasto bije rekordy

Źródło:
Expander, Rentier.io

W tym roku po raz kolejny na konta emerytów mają trafić tzw. czternastki. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, by dodatkowe roczne świadczenie pieniężne było wypłacone w 2024 r. we wrześniu - tak wynika z informacji zamieszczonej w czwartek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Termin wypłaty tak zwanych czternastych emerytur. Jest propozycja

Termin wypłaty tak zwanych czternastych emerytur. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Auchan okazał się najtańszą siecią handlową w kwietniu, wyprzedzając Biedronkę i Kaufland - podała agencja badawcza ASM SFA. Średnia cena koszyka zakupowego, uwzględniając wszystkie sklepy, wzrosła w kwietniu o 2,43 złotego miesiąc do miesiąca i i wyniosła 295,3 złotego. Z kolei w ujęciu rocznym, największe podwyżki były w sieci Lidl, w której średnia cena koszyka w kwietniu 2024 r. była wyższa o 55,27 zł niż w przed rokiem, tj. o 21,21 proc.

Oto najtańsze sieci handlowe

Oto najtańsze sieci handlowe

Źródło:
PAP